Yasam Sanatı ..

bigoguz

New member
Virginia Woolf’dan 20 Yaşam Sırrı

1. Eğer kendin hakkında gerçeği söylemiyorsan, başkaları hakkında gerçeği söylemen daha da zordur.
2. Herkes geçmişini, kalbiyle tanıdığı bir kitabın sayfaları gibi kendi içinde kapalı saklar. Arkadaşları ise sadece başlıkları okuyabilir.
3. Başyapıtlar tek ve yalnız doğumlar değildir. Onlar uzun yıllar boyu şekillenen müşterek düşüncelerin, başka insanların bedenlerine bürünerek düşünmenin bir ürünüdür. Bu nedenle tek bir sesin ardında kalabalıkların tecrübesi vardır.
4. Zihinsel dövüş varolanla birlikte değil, varolana karşı düşünmedir. Zırvayla dolu çuvalları delmek ve hakikatin tomurcuklarını keşfetmek bizim görevimizdir.
5. Beynim benim için en anlaşılmaz makine sanki... Daima vızıldıyor, mırıldanıyor, yükseklerde süzülüyor, gürlüyor, kükrüyor, derinliğe dalıyor ve ardından çamura gömülüyor. Ama neden? Tüm bu hırs niye?
6. Kişi zafer elde ettiğinde değil, talihsizliğin muazzam kuşatması tarafından mağlup edildiğinde insanları daha çok sever.
7. Uyku, hayatın neşesinin hazin bir şekilde bölünmesidir.
8. Diğerlerinin gözleri bizim hapishanemiz, onların fikirleri bizim kafesimizdir.
9. Şairin bize sunduğu kendi özüdür, fakat nesir bedenin ve zihnin tüm küfünü söker alır.
10. Değişen ruhlardır. Ben yaşlanmaya inanmam. Sadece güneşin altındaki görünümlerimizin değiştiğine inanıyorum. Bu da benim iyimser yüzüm.
11. Özgürlüğün tadına varmak için kendimizi kontrol etmek zorundayız.
12. Biz savaşı önleme konusunda size, sizin sözcüklerinizi tekrarlayarak ve sizin yöntemlerinizi izleyerek değil, yeni sözcükler bularak ve yeni yöntemler yaratarak yardımcı olabiliriz.
13. Ruh ya da içimizdeki yaşam, hiçbir şekilde dışımızdaki dünyayla hemfikir değildir. Eğer biri ona ne düşündüğünü sorarsa daima diğer insanların söylediklerinin tam tersini söyleyecektir.
14. Düşünce ve teori tüm yararlı eylemleri geride bırakmalıdır. Fakat bir eylem yalnız başına, düşünceden de teoriden de daha soyludur.
15. Hayattan kaçarak, ondan uzak durarak barışı bulman imkansızdır.
16. Her şiddetli ızdırabın varoşlarında dikkatli ve yol gösteren birileri yaşar.
17. Bir hayaleti öldürmek, hakikati öldürmekten daha zordur.
18. Yoluna çıkan her parçayı düzene koy.
19. Dünyanın güzelliğinin iki yüzü vardır. Biri kahkahanın çehresi, diğeri de kederin çehresi. Bunlar kalbi ikiye ayırır.
20. Bir kadın olarak ülkesizim. Benim memleketim tüm yeryüzü...

HTML