YARDIM,pls

alohaaloho

New member
1 modem den 3 bilgisayar baglanıyoruz.internet paylaşımını ayarlayabilir miyiz?yani 1.makina ya %10 ikinci ve üçüncü makinaya %45,%45 gibi paylaştırma nasıl yapabilirim.var mı bunun formülünü bilen arkadaş.????

skarcx

New member
Windows ISA Server kurarsan yapabilirsin..
Ancak bayağı bir bilgi istiyor.....
googleda ISA serverı araştır.........

Boschwer

M€SHGUL
QoS=>Bant genişliği Yönetimi

bir yöntem i alintilayarak anlatayim ,
ayrica sanal da bu isi düzenleyen programlar var keza faydasi zararindan az,,kendim denemedim öncelikle belirteyim,,

1. ADIM
Statik İp alımı....
port yönlendirmeyi biliyorsunuzdur ama bilmiyorsanız kısaca anlatayım makineler için statik ip alacaksın(port yönlendirmenin işimize yarayacak kısmı bu),statik ip almak için
başlat=>çalıştır=>cmd=>ipconfig/all
hangi bağlantıyı kullanıyorsan onun ayarlarını aklında tut(pencereyi kapatma :D)
ağ bağlantılarım'a gir orada modeme bağlanığın bağlantıya sağ tıkla özelliklere tıkla oradaki listeden TCP/IP kısmını bul ona çift tıkla
oradan AŞAĞIDAKİ IP ADRESINI KULLAN ı seç ipconfig/all ile bulduğun ip adresi ve ağ maske adresini ve diğerlerini doğru şekilde yaz. dns ye ise youtube vs'nin engelli olmadığı bir açık dns yazarsan yasaklı sitelere genellikle rahatlıkla girersin, yada blmakla uğraşamam dersen varsayılan ağ geçidi'ne yazdığını yaz (verizon dns sağlayıcıları için 4.2.2.1 misal...) tamam'a basa basa çık buradan ilk kısım tamam...

2. ADIM
Modem ayarı...
1) Modemin ayar sayfasına gir,
2)QoS kısmına gir routing ve yönetim linklerinin arasında
3)burada trafik sınırlandırmaya gel sırasıyla şu şekilde yap
kaynak arayüz=> vc1(yada adsl şifre vs ayarlarını hangisine yaptıysan ADSL linkine tıkladığında tabloda "adı" altında yazılı olan)(eğer VLAN1'i yaparsanız o makinenin lan üzerindeki aktarım hızını ayarlamış olursunuz)
Kaynak mac=> boş kalsın
kaynakip-maske=>boş
hedef ip-maske=> BURAYA ilk kısma ilk baglandigin bilgisayar in ip adresini gir ikinci kısmada ayar yaparken kullandığın alt ağ maskesini gir
protokol=>hepsi
Kaydet tamam
kaynak port,hedef port, dscp/tos bunlar boş kalsın CoS kısmına CoS 1 seçili olsun(birazdan Cos 1 i ayarlayacağız..)
kisiye uygun olan secilerek yapilmalidir, CoSlar senin ayarlayacağın kuralllar, 1 en öncelikli uygulama 6 da en genel uygulama yada kurallarda kendisi ile ilgili ayar olmayan bağlantılar için kullanılacak...
İşe yarayacağından emin değilim ama kaynak porttan yazdığnız porta sınırlama koyarak direk uygulamaya özel sınırlama yapabilirsin(torrentte kendi portun için sadece gönderme sınırlaması yapabileceğinizi düşünüyorum çünkü, o açılan portlar izleyici ile hızlı iletişim yapma ve de gönderme de kullanılıyor indirmeye sınırı koymak için karşıdaki kişinin portunu yazmak önemli onu da yapmak biraz zor olacaktır...)
Bu yüzden en önemliye 1 daha az önemliye 2 ve diğerlerini verin ayarların dışında kalanların hepsi otomatik olarak CoS6'ya yönlendiriliyor[aslında bu ayar kısmında yazıyor..
Bu şekilde cos 1 ilk makineye cos 2 ikinciye bu şekilde rahatlıkla makinelere paylaşım yapabilirsiniz... Ve şöyle olacak diğer siz ortaklardan diyelim ayar yapan kişisiniz kendinize cos1'i atayacaksınız,diğerlerine 2,3 diye sıralayacaksınız diğer kişileri buraya kadar tamam, Ama aslında 1024 1024 bölseniz bile aslında 1024 ile sınırlanmayacaksınız 3 kişi birden maksimum kullandığınız zaman 1024 sınırlaması devreye girecek ama diğer kişisel tam kullanım yapmıyorken aslında onlara tahsisi edilmiş boş bant genişliğinide kullanacağınızdan, kimse sorun yaşamadan o anki maksimum bantgenişliğini kullanacaksınız...Bu nasıl olacak peki? cos6 qos kapalıyken tüm trafik için aksi halde özel kuralı olmayan tüm bağlantılar cos 6 üzerinden aktarılıyor.. Tabi öncelik 1de olduğu için önce 1 için olan 1024 Kb kullanımı(tabi eğer bağlantıyı maksimumda kullanıyorsak yapılacak... 2,3,aynı şekilde kullanım yapacaklar, bant genişliğinin kalan bölümü de kendi sınırını kullanmakta olan kişinin kullanımına veriliyor olacak

3. ADIM
Aslında ayarlara göre ADSL arayüzünü seçtiğimiz için adsl'yi sınırlaması gerek ama bir ihtimal lan bağlantısını sınırlama ihtimali olacağını sanmıyorum ama yanılma ihtimalimde var... Eğer yanılıyorsam Lan bağlantınız da sınırlanacaktır bu durumda lan üzerinden dosya paylaşımınız darbe yiyecektir, emin olmamakla birlikde,...
Burada indirme ve gönderme sınırlamasını yapacağız..Bunun için modem arayüzünde
QoS=>Bant genişliği Yönetimi kısmına giriyoruz...
Burada yapilacak ayarlar şunlar burada otomatik olarak bazı değerler var bunları kullanmayacağız... vc1 yani adslyi seçtiğimize göre lan bağlantımıza yani kullanıcılar arasındaki bant genişliğine bir sınırlama koymamalı...Toplam bant genişliği kısmına ADSL hızımızı yazacağız... yazacağımız asagidaki gibi örnegin
..
.............Downstream||||Upstream....
1Mbit.......1024 Kbps....||..256 Kbps...
2Mbit.......2048 Kbps....||..512 Kbps...
4Mbit.......4096 Kbps....||..1024 Kbps..

Garanti Edilen Bant genişliği kısmına şunu yapıyoruz.... CoS1 için ilk baglanan bilgisayarında kullanmak istediğin bant genişliğini yaz, mesela interne girmem yeterli diyorsan misal 200(hatta çok yoğun bir sayfa değilse(misal chat yapma, dh'a girme yani büyük flash dosyaları içermeyen sitelere gireceksen aslında 80 Kbps bile yeter)) Kbps yapacaksın Downstream kısmını.... Aynı şekilde Upstream kısmını da 80-90 Kbps yeterli bu değerleri Istedigin sekilde değiştir..... diğer coslar 0'layabilirsin.
Aynı şekilde yine 4Mbit örneği için ayarlar şöyle olmalı(1den 3'e kadar cos ayarlayıp herbiri için bir pc ipsini verseniz ki 3 kisi varsayiyorum:) cos1,2,3,leri için Downstream'1024 Upstream 256 yeterli gelecektir diğerleri için birşey yazmanıza gerek yok ama cos6'yı 0 yapmamanız dışında başka bir aciklamaya gerek yok.... Çünkü 0 yaptığınızda boş bant genişliğini dediğim şekilde ihtiyacı olan kişilere dağıtılamayabilir gibime geliyor her kesin Modemi farkli olacagindan ,,deneyerek sonuca ulasilabilir negatif veya pozitif,
islemlerin sonunda kaydediyor
uz.
4. ADIM
QoS ana menüsünden QoS etkin'i işaretleyip kaydet dediğimizde sınırlamamız aktif olacaktır...aynı şekilde "QoS devre dışı" deyip kaydetiğinizde de kapalı olacak
umarim bir fikir vermis oldum garanti vermemekle birlikde
[anlayan uzman arkadaslarin konuya detayli cevap vereceklerini düsünüyorum,]...
c(ALINTI) iyi forumlar diliyorum

HTML