Yabancılardan para alan sivil toplum örgütleri

cimbomgs

New member
Yabancılardan para alan sivil toplum örgütleri
Bilindiği gibi; "Fethullah Gülen, Soros'la işbirliği mi yapıyor?" başlıklı yazım doloyısıyla, Fethullah Gülen hakkımda suç duyurusunda bulunmuştu.
Bilgi Yayınevi, bu hafta, "Dip Dalgası" adlı yeni eserimi yayınladı.
Bu kitabımda, Türkiye Cumhuriyeti'nin emperyalist saldırılar karşısında hukuk yoluyla savunmasını nasıl yapması gerektiğini açıklığa kavuşturmaya çalıştığım bölümlerle birlikte; özellikle Soros ve işbirlikçileri ile, Fethullah Gülen hakkında yaptığım açıklamaların, halkımızın ve aydınlarımızın bilinçlenmesine büyük katkı yapacağına inanıyorum.
Bazı sivil toplum örgütlerinin, Soros ve işbirlikçilerinin gerçek yüzleri ortaya çıktıkça, sorumluluk duygusu olan ve emperyalizmin uşaklığını yaparak iktidarda kalmaya çalışmayan yöneticiler, gecikmeli de olsa ardı ardına tedbirler almaya başladılar.
İşte bu konudaki haber ve yorumlardan bazıları:
'Lale Devrimi' adı altında yapılan darbeden istediğini alamayan ABD, yeniden harekete geçti. Ünlü darbe finansörü George Soros'un Kırgızistan'da, Rusya'nın önünü keserek, ABD'nin yolunu açmayı planladığı darbe tutmadı. Başbakan Feliks Kulov, geçtiğimiz hafta, Rusya ile ilişkilerini geliştirmek istediğini açıkladı ve Rusya'nın ülkesinde bulunan üsleri ziyaret etti. Burada bir açıklama yapan Kulov, Rusya sayesinde kendilerini güvende hissettiklerini söyledi. Kulov, "Bu üsler sayesinde, hava sahamız güven altında, Kırgızistan güven altında" dedi. ABD, bu durum karşısında, yeniden Soros'u göreve çağırdı. Ve bir anda ülkede büyük bir siyasi kaos başladı. Kırgızistan Demokratik Güçler Birliği Koalisyonu (KDGB), bir bildiri yayımlayarak, ülkedeki siyasi durumun patlama noktasına geldiğini açıkladı. Aralarında Başbakan Feliks Kulov'un başkanı olduğu Arnamıs Partisi'nin de bulunduğu KDGB Koalisyonu'nun bildirisinde, Kırgızistan'da şiddetli bir siyasi krizin ortaya çıktığı ifade edildi. Bildiride, faili meçhul cinayetlerin, özelleştirmelerin yeniden yapılmasının, suç örgütlerinin açıkça faaliyette bulunmasının, Milli Güvenlik Komitesi bünyesinde yaşananların ve kadro politikasının, siyasi krizin en önemli örnekleri olduğu belirtildi. KDGB Koalisyonu Başkanı milletvekili Kubatbek Baybolov da yaptığı açıklamada, "ülkedeki siyasi durumun patlamaya hazır bomba haline dönüştüğünü söylemek yanlış değil" dedi. Bu gelişmelerin geçtiğimiz yıl Askar Akayev dönemini anımsattığı belirtiliyor. Ve ABD'nin kendine yakın bir yönetim kurana kadar, burada karışıklık çıkartmayı sürdüreceği vurgulanıyor. (YeniÇağ 7 Şubat 2006)
İlhan Selçuk, " Merak Etmeye Başladım..." başlıklı yazısında, şu hususları vurguladı:
"Cumhuriyet Ankara Bürosu dün 'Fethullah okullarına ilişkin bir haber verdi. Okurken altını çizdiğim satırları aşağıya aktarıyorum:
'Rusya Federasyonu 'Nur Cemaati'nin faaliyetlerini mercek altına aldı. 2001 yılından bu yana Fethullah Gülen'e ait 16 okulu kapattığı, 2003 yılında Başkırdistan'daki Gülen okullarında çalışan 10 öğretmeni sınır dışı ettiği, son bir yıl içinde sınır dışı ettiği öğretmen sayısının 50'ye yaklaştığı öğrenildi.
Fethullah Gülen okullarında çalışan öğretmenlerin ABD ve İngiltere adına ajanlık yaptığı, Türk Cumhuriyetlerinde bazı darbe girişimlerine karıştığı, yine bu ülkelerde patlak veren bazı iç karışıklıklarda rol oynadığını saptadı.
Fethullah Gülen'in Rusya'daki temsilcisi bilinen 'Tolerans Vakfı' Başkanı Mustafa Kemal Şirin'in de Eylül 2003'te Rusya Federasyonu'na girişi yasaklandı.''
Özetini yukarıya çıkardığım haberde ilginç bir bilgi daha var; Vladimir Putin Türkiye'ye geldiğinde meğer bizimkileri Gülen okulları konusunda uyarmış.

Evet, Gülen din adamı geçiniyor, Fethullah Hoca diye anılıyor...
Said-i Nursi'nin tilmizi, şakirdi, öğrencisi, izleyicisi, cemaatinin reisi...
Dünyanın her yanında bu okullar hangi parayla açılıyor?..
Said-i Nursi - Fethullah Gülen gazetesi 'Zaman' her gün yarım milyon kişiye nasıl bedava dağıtılıyor?..
Ülkemizde bu soruların yanıtını merak eden yok mu?..
Fethullah Gülen okullarının propagandasını yapanlar arasında bulunan benim dostlarım, bu soruların yanıtlarını neden merak etmiyorlar?..
Doğrusu merak etmeye başladım."
Bu yazımı, Güler Kömürcü'nün "Sivil toplum örgütleri yabancılardan para alamayacak" başlıklı yazısında verdiği haberler ve yaptığı yorumlarla bitirmek istiyorum:
"Putin, 'ülkesinde faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin, bazı stratejistlerin, yurtdışından fonlanmalarına, para almalarına şiddetle karşı çıkıyor ve yabancı kurumlarla 'maddi' ilişki kuranların bağımsız-milli düşünce üretemeyeceklerini savunuyor. (Bence de çok haklı, ya sizce ey okur) Sonuçta bu iddiasına uygun olarak da geçtiğimiz günlerde, sivil toplum örgütlerinin yabancılardan mali yardım almalarını yasaklayan bir yasal düzenleme yaptı. Ve şimdi hemen bizim Türkiye'deki yapıya bakalım, ne kadar sivil toplum örgütü Türkiye'de faaliyet gösteriyor, bunlar hangi ülkelerden, hangi yabancı kuruluşlardan mali yardım alıyorlar, nasıl organik bağ içerisindeler siz biliyor musunuz ey değerli okur? Ben cevabı bilmiyorum.
İçinde bulunduğumuz dönem 'psikolojik savaş' dönemi ve psikolojik savaşın en önemli argümanlarından birisi de toplum mühendisliğidir. Toplum mühendisliği sivil toplum örgütleri üzerinden-stratejist-uzman gözüken birilerinin üzerinden yapılır, onların açıklamalarıyla sizlerin bilinç altınız-değerleriniz kurgulanır, gündem yaratılır ki şu anda da öyle oluyor zaten. Malum bazı sivil toplum örgütleri-strateji merkezleri çatısı altında faaliyet gösterenler, aslında, belirli ülkelerin menfaatlerini güçlendirmeye yönelik gizli propagandalar kurgulayıp, Türk halkını manipüle ediyorlar.
Bu yazımın asıl muhatabı kim-hangi kurumlar sizler işaret ettiklerimi, çok iyi tahmin ediyorsunuzdur efendim, yabancı bir grup diplomatla-istihbaratçıyla el ele duran, SOROS'un vitrininden el sallayanlar kimler malumunuz.
Son bir yıl içinde tam 30 yeni 'strateji merkezi' açıldığını biliyor muydunuz? Ancak biraz önce de belirttiğim gibi şu anda Türkiye'de faaliyet gösteren toplam sivil toplum örgütü sayısını ben de bilmiyorum ki bunu öğrenebileceğim, bunları denetleyeyen, mali portlerini, icraatlerini izleyen bir kurum-yasal hiçbir düzenleme yok çünkü. Bu başı boşlukta sizler, bu karanlık savaşın adamlarını, dış destekli, maaşlı maşalarını nasıl tespit edeceksiniz? Bu sözde stratejistlerin arka planlarında kimler var? Peki bu soruların cevaplarını bilmeden beyinlerinizi fikirsel işgale nasıl teslim ediyorsunuz?"
26.2.2006

nozz

New member
Yazına muhattap olan kişinin internette bu idaaya verdiği bir cevap:

"Geçtiğimiz hafta içerisinde bazı medya organlarında Rusya Federasyonu’ndaki bazı okulların kapatıldığına dair haberler yer almasına M. Fethullah Gülen Hocaefendi açıklık getirdi. "Okullar kapanıyor" iddialarının gönüllüler hareketinin kuvve-i maneviyesini kırmak ve dünyada Türkiye'nin adını geriletmek isteyenlerin bir oyunu olduğunu belirten Gülen, bu harekete destek verenlere şu uyarılarda bulundu: "Bu okullarla ülkemizi tanıtıyoruz, dilimizi tanıtıyoruz, dünya ile yeni bir tanışıklık faslı yaşıyoruz. Kötü mü bu? Türk dilinin İngilizce gibi bir dünya dili olması kötü mü? Şimdi böyle iyi şeyleri düşünüyor bir araya geliyorsunuz. 'İsabetli bir iş yapıyormuşuz' diyorsunuz. Bence yaptığınız işin olumlu olmasında şüpheye düşmeyin, tereddüte düşmeyin. Şüphe ve tereddüt iradenizi felç eder sizin. Siz kendi doğruluk ve doğru olma telakkisine göre meseleyi test edin ve ona sahip çıkın."

Dünyanın değişik ülkelerinde açılan okulları ve bu okullara destek veren Gönüllüler Hareketini "çağın hareketi" olarak yorumlayan Gülen, sayısı 500'e ulaşan yurtdışındaki okulların açılmasının "Cenabı Hakk'ın bir inayeti" olduğunu söylüyor. Gülen, "Çünkü bunu çok güçlü teşkilatlar, güçlü devletler yapamadılar. Allah dilemeyince yapılmaz o. Cenabı Hak diledi, kader yolunuza su serpti ve siz çok rahatlıkla Allah'ın izin ve inayetiyle bu işi götürdünüz dünyanın dörtbir yanına. Bu açıdan da bu Gönüllüler Hareketine "çağın hareketi" denebilir, dense sezadır." dedi.

Okullar Dünya'ya Türkiye'nin Adını Duyurdu

Dünyanın değişik ülkelerine açılan okulların Türkiye'nin tanıtımını en güzel şekilde yaptığını ifade eden Fethullah Gülen Hocaefendi şöyle konuşuyor: "Kendi kültürünüzü tanıttınız ve aynı zamanda dininizi tanıttınız duygularınızı duyurdunuz. Kimse bilmiyordu bunu. Tanıtma adına dünya kadar para sarfediliyor, fakat hiç de tanıtma olmuyor. Değişik yerlerde arkadaşlarımız soruyorlar, ben de televizyonlarda seyrediyorum hem de dinliyorum. "Türkiye'yi biliyor musunuz?" diye soruyorlar. "Galatasaray'la ve Fenerbahçe ile biliyoruz" diyorlar. Demek ki sadece stadyumlardan tanıyorlar Türkiye'yi. O da futbola meraklı olanlar duymuşlar bizi. Fakat bu okullarla, eğitim faaliyetleriyle, açılan kültür lokalleriyle Türk insanının Türkiye'nin adı duyuruldu dünyada."

Gelecek adına bu okullarda samimi, yürekten size bağlı lobiler oluşacağına dikkat çeken Hocaefendi bunu görmemek için kör olmak lazım diyerek sözlerini bu konu ile ilgili bir hatırasıyla şöyle tamamladı. “Hiç unutmam size başka zaman da arzetmiştim. Saint Petersburg'da zannediyorum, bir beyaz Rus çocuğa soruyorlar. "Büyüyüp vazife aldığın zaman ilk defa ne yapmak istersin" diye. "Ben bir devlet kademelerinde görev alsam veya devletin başında olsam ilk defa Türklerle aramızdaki münasebeti düzeltirim" dedi."

ve okullarla ilgili bir başka yazı...

"Yurtdışındaki Türk okulları, bütün karalama kampanyalarına rağmen eğitim faaliyetlerini aralıksız sürdürüyor.

Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Dr. Mahmut Bozan, “Rusya Federasyonu’nda faaliyet gösteren Türk okullarının kapandığı” yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını vurguladı. Herhangi bir sıkıntı yaşamadıklarını belirten Tolerans Eğitim Kurumları Genel Müdürü İsmail Tas da, “Sankt Petersburg ve Moskova’daki okullarımızda 495 öğrenci var. Türk ve Rus öğretmenlerle, olimpiyatlarda derece alarak yolumuza devam ediyoruz. Yerel medya eğitim kurumlarımız için ‘en başarılı okullar’ ifadesini kullanıyor.” dedi. ‘Uluslararası 664 Numaralı Lise’ ismini taşıyan Türk okulu, önümüzdeki günlerde Moskova’da yapılacak ‘Rusya’nın en iyi okulları’ yarışmasının finalinde Sankt Petersburg kentini temsil edecek. Moskova’daki Türk okulu da ekim ayında 10’uncu kuruluş yıldönümünü kutlayacak. Törene her iki ülkeden yetkililer katılacak.

Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Dr. Mahmut Bozan, Rusya Federasyonu ile Türkiye arasındaki ilişkilerin her alanda olduğu gibi eğitim alanında da iyi bir düzeyde devam ettiğini aktardı. Bozan, “Turizmde ve ticari ilişkilerde olduğu gibi kültür ve eğitim ilişkileri de doğal olarak artıyor. Daha çok insan Türkçe ve Rusçayı öğrenmek istiyor. Bu meyanda Türkiye’de Rusça seçmeli yabancı dil olarak, otelcilik ve turizm meslek liselerine girdiği gibi pek çok özel kurs merkezlerinde de Rusça öğretiliyor. Antalya’da özel bir Rus ilköğretim okulu bulunmaktadır. Eğitim ilişkilerini ‘problemli’ gibi göstermeye çalışmak bu ilişkilere olumlu katkı sağlamıyor.” Rusya Federasyonu’nda hizmet veren Türk okullarının kapatıldığına ilişkin ilk haber PKK’nın yayın organı olarak bilinen Fırat Haber Ajansı’ndan yayıldı. Daha sonra ise Cumhuriyet Gazetesi aynı haberi hiçbir kaynağa dayandırmadan iki gün üst üste yayınladı. Haber dün de Milliyet’te ‘Rusya’dan Gülen okullarına yasak’ başlığıyla yer aldı. Haberlere karşı Zaman’a açıklama yapan Tolerans Eğitim Kurumları’nın Müdürü İsmail Tas, “Okullarımız faaliyetlerini sürdürüyor. Bir sıkıntımız, Rus yetkililerle de bir sorunumuz yok. Birilerinin sorun varmış gibi göstermesine bir anlam veremiyoruz.” dedi.

Okul İdarecileri: Hiçbir Sorun Yok

Cumhuriyet ve Milliyet’in ‘kapatıldı’ diye yayın yaptığı Rusya’daki okullardan 56 Numaralı Uluslararası Okulun Yönetim Kurulu Başkanı Genrih Kuzentsov, “Rusya kanunları çerçevesinde faaliyetlerimize devam eden bir kurumuz. Geçenlerde bir anket yaptık. Velilerimizin yüzde 95’i okulumuzu ‘muhteşem’ diye nitelendirdi. Yine de bazı gazeteciler, ‘bu okullar lazım değil’ derse biz de karşı çıkar ve ‘hayır, bu okullar lazımdır’ diyeceğiz.” şeklinde konuştu. Rusya Eğitim Bakanlığı bünyesindeki okulda çalışan Türk vatandaşı öğretmenlerin, Rusya kanunları kapsamında çalıştığına da dikkat çeken Kuzentsov, eğitim çalışmalarının çok takdir edildiğini ifade etti.

Okulun İngilizce öğretmenlerinden Erhan Tügen, 6 yıldan beri Rusya’da yaşadığını ve Moskova ile çalıştığı okulu çok sevdiğini ifade etti. Moskova’nın tecrübeli eğitimcilerinden olduğu söylenen Kuzentsov’un verdiği bilgilere göre okulda 12 milletten öğrenci eğitim görüyor.

Öte yandan Rusya’daki gözlemciler, iki ülke arasında doğalgaz üzerinden sorun çıkarmaya çalışan bazı çevrelerin, buna ek olarak milliyetçilik ve din konularını kullanmaya çalıştıklarına dikkat çekiyor. Uzmanlar, iki ülke arasında önemli bir sorun olmadığını ifade ediyor."

Şimdi internette arattığım bu konuyla ilgili iki yazıdan kes yapıştır yaptım.

biricik87

New member
kapatılma haberleri doğru amerikan bağlantılı çalıştıkları ve aşırı dinci propaganda yaptıkları gerekçesiyle özerk bölgelerdeki okullar kapatıldı. sadece st. petersburg ve moskova'da okulları mevcut şuan.

ns37

New member
Cimbomgs sen kimsin ya..arka arkaya bir sürü konu açtın nur cemaati ve Fethullah Gülen hakkında...Birincisi bu kişileri eleştirmek için onlar gibi yaşamalısın...İkincisi eğer başka bir cemaate dahilsen kesinlikle ve kesinlikle diğer cemaatleri eleştiremezsin.benim cemaatim en doğru yolda diyebilisin ama başkaları hakkında yorum yapamazsın..artık şu yazılarına son ver..çok büyük vebal altına giriyorsun....bütün nur cemaatinde helallik alman gerekecek..

everestmc

New member
biricik87' Alıntı:
kapatılma haberleri doğru amerikan bağlantılı çalıştıkları ve aşırı dinci propaganda yaptıkları gerekçesiyle özerk bölgelerdeki okullar kapatıldı. sadece st. petersburg ve moskova'da okulları mevcut şuan.
bak bak sen nelerde biliyormussun biricik87 efendi.................................

üye kayıt tarihine bak........mesaj sayısınada.....bak hele...........................

acaba bu postun içindeki kurt kimmmmmmmm...........de hele.....:sigara: :sigara:

nozz

New member
everestmc' Alıntı:
bak bak sen nelerde biliyormussun biricik87 efendi.................................

üye kayıt tarihine bak........mesaj sayısınada.....bak hele...........................

acaba bu postun içindeki kurt kimmmmmmmm...........de hele.....:sigara: :sigara:
Hakkaten yaa !! adam siteye üye olmuş iki tane mesaj yazmış yoksa bu vatandaş cimbomgs nin ikinci kişiliğimi? :D Forumda bile sizler ne dümenler döndürüyorsunuz. "Siz" pardon yoksa sen mi demeliyim.

tartışmaya gerek yok ....
bu okullardan sadece Rusya'da Kırgızistan'da yok her yerde war bu okulolarda öğrencilere Türkçe Öğretiliyo İstiklal Marşı okutuluyo Atatürk'ün kim olduğu anlatılıyo Türkiye'deki Okullarda ne warsa orada da o war Düşünün Türkmenistan'da Özbekistan'da Afganistan'da Dünya'nın bilmem neresinde eğitim yapılıo we bulundukları yerlerin en teknolojik we eğitim durumu en ii okulları

bunun için de o okuldan yetişen öğrenciler o ülkede başbakan oluo cumhur başkanı oluyo bürokrat ooluyo we hepsi Türkiye'ye dost we bizim ne olduğumuzu göçsterek şekilde yetişiolar

Şimdi soruyorum Bu okulların kapatılmasının Ne gibi bi faydası olabilir ki gelip bunu haber yapıyosun sevinerekten................

:( :(

siamo

New member
Dünyada hiçbir cemaat veya grup art niyetli olduğu sürece bu kadar büyüyemez bence..Farzedelim ki Amerika var peki o kadar anadolu gencinin ne işi var 300 ytl yada daha az maaşla.yada bu adamların çok saf olması lazım ki adamlar da odtü boğaziçi mezunu...

emercan

New member
ns37' Alıntı:
Cimbomgs sen kimsin ya..arka arkaya bir sürü konu açtın nur cemaati ve Fethullah Gülen hakkında...Birincisi bu kişileri eleştirmek için onlar gibi yaşamalısın...İkincisi eğer başka bir cemaate dahilsen kesinlikle ve kesinlikle diğer cemaatleri eleştiremezsin.benim cemaatim en doğru yolda diyebilisin ama başkaları hakkında yorum yapamazsın..artık şu yazılarına son ver..çok büyük vebal altına giriyorsun....bütün nur cemaatinde helallik alman gerekecek..
önce nur cemaati çevirdiği dolaplardan dolayı türk milletinden helallik alsın da gerisi kolay....

HTML