Yönetmeliklerdeki Ek sınavlar

riverdog

New member
Bilmiyorum benim gibi aynı sorunu yaşayan kaç kişi vardır yada öyle bir sorunları var mıdır... 4 yıllık bir lisans programında okuyorum, şu an uzatmalardayım. Yedinci senenin sonuna geldim tam bitiriyorum dedim ama torba yasasının mağduru oldum. Benimle aynı durumu paylaşan insanlar olması gerekirken kimseden şimdiye kadar ses çıktığını da duymadım açıkçası. En azından sadece benim bölümümde 5 kişi var aynı problemi yaşayan. Tamam herkes okulu uzatır diye bi kanun yok ama illaki bu durumda olan adamlar vardır. Şimdi gelelim soruna...
Normalde okuduğu bölümde azami öğrencilik süresinin sonuna gelenlere ek sınav hakkı tanınır. Örneğin 4 yıllık lisans programlarında bu süre 7. yılın sonudur. Ama bu yıl bu düzen değişti. Üniversiteden atılmayı kaldırdıkları için öğrencinin azami süre sonunda mezun olması için verdikleri ek sınavları da kaldırıyorlar. Birçok üniversite şimdi yönetmeliklerini bu duruma uygun olarak değiştiriyorlar. Peki bu azami sürenin sonuna gelen öğrencilere yapılan bir haksızlık değil midir? Daha bir yıl önce arkadaşım bu sınavlar sayesinde 20 dersi birden verip mezun olurken ben ise 4 dersim varken direk 8. yıla kayıt yaptırmak zorunda kalıyorum. İlgili sorun hakkında yök'e dilekçe yazdım, ama nafile.. Muhattap bile olmadılar! Yazdığım dilekçenin bir kopyasını üniversitenin rektörlüğüne yollamışlar. Onlarda bana sınav hakkımın olmadığını, yasanın değiştiğini anlatan şeyler yazmışlar. Adamlara dilekçemde anlattım, siz bu sınavı yapın geçen geçsin geçemeyen gitsin 8. yılına kaydını yaptırsın. Bu işin doğrusu budur diye ama ben anlattım ben dinledim. Eğer bu durumda olan arkadaşlar varsa düşüncelerini vs şeyleri paylaşırlarsa sevinirim. Bakalım bir çıkar yolu bulabilecek miyiz...

HTML