xp dosya adı muhabbeti

ciwata

New member
çok eskiden millet kumla kirlerini çıkartmaya çalışırken bizim eski türkler sabunu keşfetmiş tabiki biz biliyorsak herkes biliyordur diye seslerini çıkarmamışlar. sonrasında gavurlardan biri ben buldum diye atlamış ve şu an sabunu ilk bulan millet olarak onlar geçiyor. Aynı şekilde pusulanın hikayesi çinlilerle sonuçlandı..

Netice itibariyle nede olsa atalarımızdan kalan genetik bir sorun..

bende Php kodlarımı yazarken sql bağlantı kodlarını ayırdım bir kenara
dosya içine atıp include etmek için.. Veritabanı bağlantısı sağlayacağı için dosyanın connect.php olsun diye geçti kafamdan aynı isimde dosyam olduğu için haliyle olmadı ve con.php yazdım. Xp hata verdi. buda mı var diye baktım yoq. tekrar yine hata.. tekrar yine hata sonrasında conn.php olarak isimlendirdim ve programı yazmaya devam ettim..

Şimdi ise bir hintli çıkmış piyasaya XP lerde genel problem ben buldum diye kasım kasım kasılıyor.
Kim buldu tartışılır.. Komik...

İşin özü xp sistemlerde hiç bir dosyanın adı CON olamaz..
Neden ?
Bilmiyorum.. :p

mrt1907

New member
Dostum ellerine sağlık muhabbetini bozmak istemem ama bu con klasörü olayını şehir efsanesi haline getirmeye gerek yok. Ama şu sabun falan olayına sonuna kadar katılıyorum.

Con klasörü açılamaz sebebi

CLOCK$ - Sistem saati
CON - Console; ekran ve klavye giriş çıkışlarını yakalamak kontrol etmekhandle input and output
AUX ya da COM1 - Birincil Seri portlar
COM2, COM3, COm4... Diğer seri portlar
LPT1 ya da PRN - İlk Printer portları
NUL - Boş portlar, boş cihazlar
CONFIG$ - Açıklanmamış.

Yani kısacası eğer anlamamış olan varsa bu isimler eski msdos tan kalma özel ayrılmış ve rezerve edilmişlerdir. Yani sadese con değil diğerleride verilemez. AUX, CON, LST, PRN, NUL, COM1, COM2, LPT1, LPT2, LPT3 ismiyle klasör oluşturamazsın :sigara:

HTML