Windows görev yöneticisindeki programlar

SeamLesS

New member
ctrl+alt+del e basıp görev yöneticisini açtığımızda işlemler bölümünde çalışan pek çok .exe dosyası var, bunlar nedir? zararlımıdır zararsızmıdır, hangisi virüstür, ben biraz araştırdım paylaşayım dedim, eksiklerimi devam ettirirseniz birilerinin işine yarayabilir.

spoolsv.exe Printerlarla ilgili bir dosya olup yazdırma işlemlerinin düzenlenmesi ile ilgili.
smss.exe sistem dosyası
smsss.exe virüs
Önce ctrl+alt+del ile görev yöneticisini açıp işlemlerdeki smsss.exe nin çalışmasını sonlandırıyorsunuz; sonra başlat/çalıştır/regedit registry
editor'ü açıyorsunuz ve sol paneldeki HKEY_LOCAL_MACHINE>Software>Microsoft>Windows>CurrentVersion>Run
seciyorsunuz sonra sağ panelde SMSSS Loader = "SMSSS.EXE" ve/veya Windows Login = "EXPLORED.EXE" leri siliyorsunuz. Sonra yine
sol panelde HKEY_LOCAL_MACHINE>Software>Microsoft>Windows>CurrentVersion>RunServices seçip sağ panelde SMSSS Loader =
"SMSSS.EXE" Windows Login = "EXPLORED.EXE" yi siliyorsunuz.
svchost.exe Sistem tutarlılığı güvenliği ile ilgili bir dosya. Windows 2000/XP işletim sistemlerinde verilecek servisleri kayıtlar dosyasında inceleyen ve gerekli DLL (Dynamic Link Library) dosyalarını çalıştıran programın adıdır. Birçok svchost.exe görev çubuğunda ve McAfee Firewall 8.0
uyarılarında görülebilir. Svchost.exe, sistemin normal şartlarda sıklıkla kullandığı bir programdır
wdfmgr.exe Windows Media Player 10 için gerekli bir dosya
service.exe virüs
services.exe sistem dosyası
WiNSYSİ.EXE virüs
1. Ctrl+Alt+Delete ->Görev Yöneticisi (Task Manager)->İşlemler(Prosess) kısmına geçip oradan bu dosyayı siliniz.
2. Başlat (Start)->Çalıştır (Run)->Regedit yazıp onaylayın Daha sonra Düzenle(Edit)-> Bul(Find) kısmına Winsysi.exe yazıp aratın ve bulduğu
dosya veya dosyaları silin.
winlog0n.exe virüs
csrss.exe sistem dosyası
msmsgr.exe virüs
SMAgent.exe

MaΨèŔcİķ

Altın Üye
eyw dostum bunların zararlısıda var zararsızıda

kullandığın programlara göre burası aslında kapının arkasıdır bi anlamda ..

çalışan exe ler burada dır:)

[KooZ]

New member
o anda kullanılan programları çalışanlar exe.leri gösterir bunların virüs oldugunu sanmıyorum virüs olamaz ama spy olabilir...
edit:spy denilen ufak programlar bellekte yer kapladıkları için pc yi yavaşlatırlar...bunlar genelikle internetten indirilen programlar birlikte gelirler...

saol paylaşım için genede

HTML