Windows açılmama problemi

emrah538

New member
240 gb lık bir sata diskim var ve düne kadar 3 parçaya bölünmüş vaziyette sorunsuz şekilde kullanıyordum bilgisayarı.

Bilgisayara ubuntu kurmak için bir bölümden 12 gb lık alan alarak yeni bi bölüm oluşturdum.Her şeyde bundan sonra başladı.

Önce kurulumda 4 part olan diski tek parça olarak görmeye başladı.O yüzden kurulum yapamadım.Bende kurulumdan vazgeçip 12 gb lık alanı kullanmak için ntfs olarak format attım ama bu seferde xp görmedi bu alanı.Bilgisayarım>sağ tuş>yönet disk yönetiminden göstermeye çalıştım ve yaptım da ama bu seferde 80 gb lık içinde bir çok dosyların olduğu diğer bi bölümü görmemeye başladı.

Bilgisayarı yeniden başlattığımda ise bu sefer ntldr eksik uyarısı verip windows açılmadı.Xp cd sinden dosyaları kopyaladıktan sonra window açılır gibi oldu tam hoşgeldniz ekranına gelirken restart atıp durmaya başladı.

En sonunda bahsettiğim 12 gb lık alana tekrar xp kurdum.Uzun oldu farkındayım:vur
ama az kaldı.bahsettiğim kaybolan 80 gb lık alanı şimdi görüyor açmak istediğimde ise "disk biçimlenmemiş biçimlendirmek ster misiniz? diyor.Dosyaları file scavenger ile alabiliyorum o sorun değil ama yine de açabilme yolunu bilen varsa format atmadan tabi söylerse sevinirim.

Asıl sorun şu ki :eskiden c olarak görünen ve windowsun kurulu olduğu bölümü şimdi e olarak görüyor ve dediğim gibi hoşgeldiniz ekranına gelince restart atıp duruyor.Eski windowsumu nasıl onarıp geri kullanabilirim?:melek

Yardım eden ve bu uzun yazıyı okuyupta yardım edemeyen herkese şimdiden teşekkürler:biggrin

fire

New member
sata disklere yeni bir işletim sistemi kuracaksan diski bir bütün olarak görür ve sıfırdan biçimlendirmeni isteyabiliyor windows üzerinde parçalara bölünen alanları tanımayabiliyor 80 gb biçimlendirmeden görmek imkansız sanırım bendede olmuştu elektrikler gidip gelmişti alanı biçimlendirmeden kullanamammıştım. koca arşiv yalan olduydu :(

Ama bi bilen varsa bende meraketmio değilim :D

viroutic

New member
Verini kurtara bildiysen yeniden format at
anladım kadarıyşa c bölümüne tam format atmadan 12 gb lık bölüme yeniden format çakılmış ve c de kalan windows dosyaları halen sistemi tetikliyor hata veriyor.. bence verini kurtardıysan
eski windows un kurulu oldugu ve yeni kurdugun 12 gb lık alanı birelştir yada dursun

yeniden format at
her iki sinede
sistemi yeniden kur
buda olmazsa

formatlamanın fabrika ayarlarına getiren format şekilleri var uzun ve meşakketli bi iş olsada hardisk ancak temizlenir

dasyatis

New member
80 gb lik alanın dosya sistemi ne? eğer ntfs değilse format atıp düzeltmen lazım. ntfs ise e deki windows klasorunu komut satırı yardımıyla sil. 12 gb lik yere tekrar format atıp xp veya 98 yukle. sorununu tam anlamadım ama bu şekilde belki duzelebilir

HTML