Windows 7 yüklü pcye Windows xp kurmak(İkisinide kulanma şartıyla)

qimoo

New member
Arkadaşlar bende vista yüklüydü sildim Windows 7 yükledim şimdide xp yi yüklemek istiyorum ama ikisinide aynı anda kullanıcam yani başlangıçta bana sormasını istiorum hangi işletim sistemini başlatıcağını.

Yardım ederseniz bi zahmet..

savassim

New member
Umarım İşine Yarar

Arkadaşım zor birşey değil yapmak istedigin zannediyorum ki ( C ) de yüklüdür win 7 tekrar xp cd koy format atargıbı basla yalnız hangi dizine kuracagin soruldugunda ( C ) hariç bir dizin göstermen yeter li çünkü ( C) de win 7 kurulu örneğin ( D ) olabilir yada herhangi bir part olabilir sonra bitir formati pc artık her actığında soracak hangisini kullanmak istediğini umarım faydalı olmuşumdur kolay gelsin.

qimoo

New member
Arkadaşım bende düşünmüştüm bunu ama endişede kaldım onun için sordum.Cevap yazdığın için saol Artık endişelenmeme gerek yok heralde....

corumluser

New member
hayır arkadşalr o öyle değil.....................
önce en eski işletim sistemi kurulur sonra yeni işletim sistemi üstüne kurulur.
çünkü yeni işletim sistemi eski işletim sistemini tanır ve dosyalarıyla oynamaz.boot dosyasında eski ve yenişye göre ayarlama yapar.anca önce yeni sorna eski kurarsanız.sonradan kurulan işletim sistemi yeninin boot dosyasını tanıyamaz ve onu siler kendi dosyasını atar oraya..

mantık şudur
bios --->boot eğer kurulu işetim sistemi yeni ise -->eski işletim sistemi tanımaz---->siler kendi bootunu atar
bios--->boot eğer işletim sistemei eskiyse güncelleme yoluna gider ve boot dosyasını yeni sürüm tanır gerekli ayarları yapar---> ve çift işletim sistemi olur

umarım yardımcı olabilmişimdir.....
çok yaşadım bu hatayı çünkü

qimoo

New member
hayır arkadşalr o öyle değil.....................
önce en eski işletim sistemi kurulur sonra yeni işletim sistemi üstüne kurulur.
çünkü yeni işletim sistemi eski işletim sistemini tanır ve dosyalarıyla oynamaz.boot dosyasında eski ve yenişye göre ayarlama yapar.anca önce yeni sorna eski kurarsanız.sonradan kurulan işletim sistemi yeninin boot dosyasını tanıyamaz ve onu siler kendi dosyasını atar oraya..

mantık şudur
bios --->boot eğer kurulu işetim sistemi yeni ise -->eski işletim sistemi tanımaz---->siler kendi bootunu atar
bios--->boot eğer işletim sistemei eskiyse güncelleme yoluna gider ve boot dosyasını yeni sürüm tanır gerekli ayarları yapar---> ve çift işletim sistemi olur

umarım yardımcı olabilmişimdir.....
çok yaşadım bu hatayı çünkü
Arkadaşım xpyi sonra kursam easybcd programıyla olmuyomu bu boot sorunu halledilemezmi vistada bunu yapıyoduk.:hhmenter:

Cix MeKan

CHaPKıN
arkadaşım olmaz önce eski sistemi kurucan sonra yeni sistemi,ayrıca kurucağın sistemde 2 sininde 32 bit ve ya 64 bit olmasına dikkat et

rec_raiser

New member
okumadan yptm :S patladım. şuanda tekrar boş bi dizine windows 7 kuruyorum :/ inş olan windws 7 çalşır tekrar. işlr uzadı :(

frenzo

New member
selamlar ben lapa önce xp sonra w7 kudum.çok ii çalışırken xp de virütik durumlardan format attım.başlangıçta işletim sistemi seçim ekranı çıkmıyordu.win7 hiçbir şekilde açılmadı.ben de xp kurulmuş olduğu halde d ye tekrar w7 yükledim.şimdi sorun yok .sıralamayı doğru yapmak gerekiyor.önce xp sonra w7 kurmak gerekir.

dengesis

New member
Windows İşletim sistemleri için doğru sıra eski işletim sisteminden yeni işletim sistemine doğru olacaktır.

Yani XP ve Win7 kurmak istiyorsunuz önce XP Ardından da Windows 7'yi kurmanız gerekir. Ama şöyle bir senaryo da olabilir; Windows 7 yüklü bilgisayara XP kurmak istiyorsun. Eğer böyle birşey yaparsan XP MBR'ye kendi boot dosyalarını yazacak ve Windows 7 boot dosyaları uçacaktır. Bunun için XP kurulduktan sonra EasyBCD yazılımı ile Windows 7 ve XP başlayacak şekilde boot yapılandırması yapabilirsin.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

qimoo

New member
Windows İşletim sistemleri için doğru sıra eski işletim sisteminden yeni işletim sistemine doğru olacaktır.

Yani XP ve Win7 kurmak istiyorsunuz önce XP Ardından da Windows 7'yi kurmanız gerekir. Ama şöyle bir senaryo da olabilir; Windows 7 yüklü bilgisayara XP kurmak istiyorsun. Eğer böyle birşey yaparsan XP MBR'ye kendi boot dosyalarını yazacak ve Windows 7 boot dosyaları uçacaktır. Bunun için XP kurulduktan sonra EasyBCD yazılımı ile Windows 7 ve XP başlayacak şekilde boot yapılandırması yapabilirsin.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Çok sağol.Benim bilgisayar sanallaştırmayı desteklemediği için bu konuyu açmıştım.Ancak şimdi sanallaştırma olmadan XP Mode kullnılabiliyo Windows 7 Gerek kalmadı ayrı ayrı kurmaya.

kıpkıp

New member
Windows 7 sp1 olduktan sonra artık önce xp kursanız bile açılışta artık xp mi win7 mi diye sormuyor yani direk win7 açılıyor. Açılışı tekrar seçenekli yapmak için ne yapmak lazım???

eonder87

New member
EasyBCD programının 25 USD ye satıldıgını ögrendim ve Full Sürümü Nasıl bulabilirim baktım sitedede yok EasyBCD 2.1.2 programı lazım Full olarak...

HTML