Windows 7 ile Windows Xp'i Kıyaslarsak

BELA59

New member
windows 7 mi yoksa windows Xp mi

Evet arkadaşlar, birçok bilgisayar daha doğrusu Windows kullanıcılarının takıldığı bir sorudur.. Bir grup kullanıcılar xp derken diğer yandan xp kadar köklü olmasada büyük beğeni kazanan windows7 yi destekleyen çok.. Microsoft'ta yeni çıkan işletim sistemine oldukça güveniyor.

Bilgisayarıma xp mi yoksa win7 mi kurayım diye düşünen arkadaşlar için yaptığımız bu kıyaslama birini tercih etmeleri konusunda yeterli bilgiyi verecektir.. Şimdi bu iki sistemide inceleyelim;

Öncelikle bu yazıyı birçok kaynaklardan ve testlerden yararlanarak hazırladığımı belirmek isterim... ayrıca işletim sistemini değiştirmek isteyen kullanıcılara birkaç bilgi vermek adına düzenlenmiştir.

Windows XP professional SP3 - Windows 7 Ultimate

Kuşkusuz ki bu güne windows'un en beğenilen sistemiydi XP ve hala öyle olduğunu savunan büyük kitle mevcut..Bu kadar köklü ve iyi bir sistem'inin tahtını windows7 gibi yeni bir işletim sistemi almaya çalışıyor ama bu şimdilik tam olarak mümkün değil gibi gözüküyor..
Şimdi Kullanıcılar'a bu iki sistem hakkında artılarıyla ve eksileriyle kıyaslamalar yapıp bilgi verecek olursak;;;

Öncelikle sistemi düşük yani özellikleri iyi olmayan bir pc'ye kesinlikle windows XP daha iyi gidecektir.. Çünkü windows7 henüz XP kadar düşük boyutlarda çalışamıyor.. İyi bir sistemden Örnek vericek olursak, P8600 2.26 ghz, 4gb ram 'li bir pc'de windows 7 "750 mb" civarı ram yerken bu oran XP'de "450 mb" civarında dolaşıyor.. Belki bu durum windows 7 nin gelecek pack'leri çıktıkça daha iyi düzeye gelebilir fakat şimdilik durum böyle gözüküyor.

Program performansı olarak windows 7'yi Xp ile karşılaştıracak olursak windows 7 bu konuda XP'nin önüne geçiyor.. Sistem özelliklerini en iyi şekilde kullanan iyi yapılandırılmış bir windows7 , program performanslarında çok daha iyi düzeyde,, bunun sebebi olarakta windows 7' işlem hızının yüksek olmasından kaynaklanıyor .. Windows 7 bunu gözle görülebilir biçimde kullanıcıya verebiliyor..Oyunlarda da windows 7'de çok nadir bazı durumlar dışında bir sorun yaşama ihtimaliniz yok, ama şimdilik uyumluluk bakımından oyun severler için xp ideal, performans bakımından windows 7...

Bilgisayarın açılış kapanış sürelerini dikkate alıcak olursak, bu konuda sayısal bilgi ile şu şekilde bilgi verebilirim; özellikleri idare eder derecede olan bir bilgisayarda, iyi yapılandırılmış Xp SP3 kurulu bir pc'nin açılış hızı (kendine gelmesiyle birlikte) 1 dakika 27 saniye((not::bu her sistemde değişebilir)).. aynı pc'ye iyi yapılandırılmış windows 7 ultimate kurduğumuzda açılış hızı (kendine gelmesiyle birlikte) 50-52 saniye arasında değişiyor.. bu da windows7'nin windows XP SP3'ün önüne geçtiği diğer bir nokta..

Windows 7, güç kullanımının ön plana çıktığı Netbook’lar için de uyumlu bir işletim sistemi. Yalnız çoğu netbook'ta ""ghz"" hızları düşük olduğu için windows 7 starter üstü bir version kullanmak sisteminizi yorabilir..

Kullancıların uyumluluk sorunu veya nadir bazı programların performansı ile ilgili sorun yaşıyacağını düşündüğü windows 7, içinde Sanal XP modu taşıyor.. yani Programlarınız veya oyunlarınız windows 7'de de xp'deki gibi çalışmaya devam edebilir.. Çoğu kullanıcı uyumluluk veya nadir programların performansı bakımından Xp'de kalırken windows7 bu özelliğiyle kullanıcılara büyük yardımda bulunmuş oluyor..
Yalnız Xp işletim sisteminde uyumluluk konusunda hiçbir sıkıntısı olmıcağı için windows 7'ye göre Xp daha cazip gelir... Ama gelecek nesil oyunlarda ve programlarda uyumluluk sorunu windows 7 de olmayacak iken bu sorun windows Xp'de meydana gelecektir.

İşletim sistemi olarak windows7 daha yeni olduğu için ne kadar güvenli olduğuna sürekli değinilsede daha yeni bir sistem olduğu için genellikle hacker'ların oyun alanı oluyor. Bu sebepten Kullanıcılar güvenlik nedeniyle windows7'nin yeni packleri çıkana kadar XP'de kalmaları gayet iyi bir sebep... Ama windows7 kullanıcıları emin olun windows xp kullanıcıları kadar format atması gerekmiyor.. bu konuda windows 7 iyi..

Arayüz kısmına değinecek olursa vista'nın arayüzünü biraz daha geliştirerek daha iyi şekle getirilmiş halini windows7'de bulabilirsiniz. Tabi bu windows XP'ye windows 7 görünümü vererekte mümkün olabilir fakat bu Xp için daha fazla Ram demektir. İyi Sistemler için bu pek fazla önemsiz dursada düşük sistemler için,bu tema, sistem performansını etkiler. Temaya önem veren biriyseniz ve sisteminizde iyise windows Xp'ye windows7 teması kurabilirsiniz yani bu Xp'den vazgeçmeniz için bir sebep olmamalı..

Eğer bilgisayarınıza window 7 kuracaksanız Ultimate versiyonunu kurmanız daha avantajlı olacaktır. Her ne kadar 1 GHz ve üstü hızda işlemci, 1 GB ve üstü RAM (32-bit) ve asgari 16Gb sabit diske sahip bir sisteme windows 7 kurulur deselerde bu sisteme windows 7 yüklemek o sistemi yormak demektir.

O yüzden 1.8 ghz üstü (çift çekirdek), en az 2 Gb'lik Ram'e (DDR2-DDR3) sahip bilgisayara windows 7 Ultimate yüklemeniz daha iyi sonuç verecektir.

XP'nin genellikle az ram harcıyor veya sistemde az yer kaplıyor olmasıyla performansı kıyaslanır,, halbuki program performanslarıyla birlikte düşünülürse windows 7 sisteminizin özelliklerini en iyi şekilde kullanıp bunu bilgisayarınızın performansına yansıtan işletim sistemidir. 2.53 ghz lik ve 4 gb' ram'lik bir sistemlere windows7 ile xp kurun performans farkını görün.
Sadece bu kısımdan düşünen kişilerin belki aklına şu şekilde bir soru gelebilir Vista daha fazla ram harcıyordu ama yavaştı diye.. Vista'nın yavaş olmasının büyük sebebi, Windows Vista az kullanılan birçok eklenti ile birlikte kuruluyordu, bu da sistemin daha yavaş çalışmasını sağlıyordu. Fakat windows 7 de bu tür bir durum yok.

Windows kullanıcılarının Bilgisayarlarının durumuna göre bu iki işletim sisteminden birini seçmeleri daha uygun olacaktır. Bilgisayarlarına Windows 7 mi yoksa Windows Xp Sp3 mü yüklesem diyen kullanıcılara fikir vermesi açısından bu kıyas yapılmıştır..

By eData

HacKHeLL

Bu konu genellikle Windows Xp'den windows 7'ye geçiş yapsam mı yapmasam mı diye düşünen veya Windows Vista'nın gazabına uğramış kullanıcıların yararına olacağını düşünüyorum..
Bu yazı bahsi geçen iki İşletim sisteminden birini tavsiye amaçlı değildir, sadece kullanıcıların bu iki işletim sistem arasında kendilerine göre hangisinin daha iyi olacağına yönlendirme amaçlıdır... O yüzden Linux, MacOS gibi işletim sistemlerini bu yazıya göre w7 ve xp ile kıyaslayamayınız...

__

by_çaki

New member
Windows 7 nin Xpden daha performanslı olduğu kesindir kendi kullanım ver tecrübemden yol çıkarsam...
Şu noktayıda açmak isterim ek olarak..
Windows 7 ram olarak xpden 300 400 olarak stabil fazlalığı olabilir bunun nedenni aslında windows 7 nin performansının alltında yatmaktadır.. Örnek vereyim İnternet explorer açıcaksınız xpde önce hardisk okunur daha sonra ram a alınır ve internet explorer açılır tabi bu işlemci hardi disk ram hızınıza göre zman farkı gösterir.. Windows 7 ise bu tarz sık kullandığın programları ram de sabit tutar.. Açmaya çalıştığınzdaa direk ramdan işlem yapar ve kullanır.. Buda performansa yarıyarıa bir artış demektir.. Tek gereken raminizin en azında 2 gb olması.. boylece windows 7 mükemmel şekilde stabil çalışır

aylinlove

New member
kesinlikle win 7...

ben yaklaşık 7-8 senedir xp kullanıyorm ama su anda win7 deyim gayette memnunum tbai arkadaşın dedi gibi min 2gb ram olması şartı ile sistemin iyi ise bence mutlaka kullanılacak bir işletim sistemi herkese tavsiye ederim

cyotine

New member
bende şu anda modifiyeli win7 indiriyorum deneyeceğim bakalım nasılmış.hazırlayan arkadaşa teşekkürler.

izmirkuzey

New member
yenılıklere acık olalım.bende xp ve wın7 var
ama
wın7 ının kullanımı gayet harıka gayet tabıkı wın7

HTML