win xp'den 98'e dönmek istiyoruz

oktayyyyyyyy

New member
bilgisayarımız xp'yi kaldırmıyor. daha doğrusu xp den hoşlanmıyorum. 98 yüklemek istiyoruz. ama kabul etmiyor. başlangıç disketi oluşturduk ama onuda kabul etmedi kuruluma bile geçmedi. çökertmeye çalıştık olmadı. pc nin son durumu xp açılmıyor ve 98 yüklenmiyor. ne yapmalıyım 98 yüklemek istiyorum. lütfen yardım edin. neeee oluuuuuuuuuuuuuuuuuuuur:(

RadaR

New member
zor senin parcaların desteklemiyordur 98 milatda kaldı vista cıkdı
bence yenilere alış buyüzden ilerliyemiyoz zaten:)

bim_28

Altın Üye
Win 98 CD'ni autobot desteği var mı :saf:

emakin

New member
Senin yapman gereken HDD 2ye böldüysen C: D: gibi D: ye 98 kur sonrda C:yi formatla XP'yi sil gitsin ;)

HDD bağlı bişrey de olabilir.
ama böle birşeyi ilk defa duyuyorum ben bilgisayarcıda çalıştım ama senin sorununla hiç karşılaşmadım...

Yada 98 kurmayı hatalı bir şekilde yapıyor olabilirsin
Yada 98 kur CD'sini görmüyo olabilir
Yada CDROM'u görmüyo olabilir
EN SON SEÇENEK en yakın PC tamir ve bakım yerine gir 20 YTL ver formatlasınlar 98 kursunlar veya sorun neyse halletsinler...

oNuR!

Banned
emakin haklısın kardeşim!
oktay kardeş bak bence sen kuramıyorsun bi müşterimdede aynısı olmuştu adam xp silip 98 kurmaya çalışmış... :)
senin sorunun;
xp'de dos olmadığı için ntfs tabanıyla kuruluyor sen 98 kurmak için önce sistemini fat32'ye çevirceksin yoksa diskini GÖRMEZZ..
bootlu 98 cd'si varsa tak onunla başlat makinanı daha sonra fdisk çek ister tek ister 2'ye böl sana kalmış bişi daha sonrada xp cd'sini takıp normal kurulum yapabilirsin
kolay gelsin kardeş

CHI€F

Kalpsiz
başlangıç disketi oluşturup kabul etmeme olayını anlayamadım oluşturduun başlangıç disketi win 98 de mi oluşturdun xp demi win 98 de oluşturman gerekio eğer 98 de oluşturduysan bios setuptan boot ayarlarını yaptınmı first boot=disket

onu da yaptın olmuosa disket sürücün bozuk

+ onur kardeşimin dedii gibi xp yi büyük ihtimal ntfs olarak kurmuşsun ve ntfs de normal format komutlarını kullanamazsın o yüzden hdd yi fat 32 olarak dosya sistemini ayarlaman gerekio

Uzunefe

Altın Üye
biostan first boot u cd rom olarak ayarla . cd rom destekli win 98 i başlat . komut sistemine gel

format c:

şeklinde yaz ama önceden cd rom sürücüsünün harfine gelecen . ben D olarak kabul ediyorum

D:\cd win98 ( bundan sonra alttaki gibi yazı çıkacak )
D:\WIN98 : format c : ( bu şekilde çıkacaktır )

gelen uyarıları Evet de sonra zaten baştan başlatır makineyi ve windows 98 e kurar

emakin

New member
oktay uçmuşşşş:D
benimde bi sorum var HDD ke format zararlımı ben nerdeyse 1 ay arayla format atıyorum!

oktayyyyyyyy

New member
arkadaşlar kusura bakmayın uzun zamandır internete giremedim.cevaplarınız için çok teşekkür ederim.kurulumu tekrar denicem.:)

ua1

New member
hard diskini veya bölümlerinden birini fat32 yapmadığın sürece başlangıç disketi veya bootable 98 cd si hard diskini görmez (ntfs tanımaz). Geçici olarak xp yi d:\ ye yeniden kur. c:\ yi fat32 olarak formatla. 98 i eski bildiğin gibi c:\ ye kur.

HTML