WD 160 disk gorunmuyor, yardım lutfen !

achillus

New member
S.A arkadaslar, elimde WD 160 gb hardisk fakat ne yaptiysam bunu calıstıramdım. biraz internette arastirdım, bilgisayara USb ile bagladigimda sag altta kosede; donamı ekle kaldır gozukuyor..aygıt yoneticisinde de gorunuyor. fakat bilgisayarımda ve disk yonetiminde goremiyorum... bir de; ben laptopun kendi harddiskini (80gb) cıkardım ve WD 160 takıp pc'actım, ekran simsiyah ve acılmıyor, F2 yaptım, Enter HDD Password diye bir ibare alıyorum..son olarak, HD Tune PRo diye bir program indirdim ve onunla baktıgımda Bad Sector alanı sadece 4 kutucuktan ibaret. belki anlasılır olmadı ama asagıya bir resim ekliyorum,sanırım anlayan arkadaslar hemen anlıyacaklardır ne demek istedigimi..
P.S ; konuyu arattim fakat bulamadım ,yardımlarınızı bekliyorum arkadaslar cok sagolun

S

SqooK^

Guest
Eğer laptobun içine kadar soktuysen bios pilini cıkarıp 5dk bekletip tak olmaz diyorsanda diğer yöntem olarak biosunu bios ayarlarından default yapman gerekicek.

achillus

New member
oncelikle tesekkur ederim cevap icin.
eger biosun pilini cıkarırsam benim kendi hardiskimin (80gb) ayarları bozulmazmı ? bir de sunu sormak istiyorum, ben bu WD 160 gb olanı usb kabloyla baglayıp kullanacım , bios dısında baska sekilde olabilirmi?
son olarak eger senin dedigin gibi biosdan default ayarı yapmam icin hardiski laptopa baglamammı gerekicek? yada nasıl yapıcam bios ayarını?

DarthErim

Altın Üye
Bence bu iş biosla falan alakalı değil bir şekilde ATA password devreye girmiş sürücüde.
Özel programlarala bu şifre okunabiliyor sanırım. Yada sürücünün anakartı sağlam bir anakartla değiştirilebiliyor araştırdığım kadarıyla.

S

SqooK^

Guest
achillus öncelikle geç çevap verdiğim için kusura bakma :)
şimdi soruna gelelim bios pilini çıkartırsan kendi hdd le ilgili bir sorun yaşamazsın kendi hdd takılı oldugu zaman sıfırlıyıcaksın hariciyi takmana gerek yok 5-10dk cıkardırdıkdan sonra takıp tekrar deneyip sonucu yazarsan sevinirim.

achillus

New member
yok onemli degil Spook. gec olsun guc olmasın))
ben butun usb cıkıslarında denedim hepsinde aynı sorun. birde bu harici hdd yani usb kablosuyla baglıyorum- hdd bir kutunun icinde ve kucuk bir elektronik devre var- kırmızı ısık yanıyor ,orda da problem yok yani. Ve ben biosun pili nerede onu bilmiyorum, bendeki laptop ,onun icini acacak deneyime sahip degilim, acarsam icini kesin biryerlerini kırarım :(( biosun dısında yapabilecek baska bir cozum yolu yokmudur acaba? ((

S

SqooK^

Guest
laptobunun markası nedir biosdan kapatabiliyorsun biosunda şifre yoksa kapatmam mumkun biosunun içeriğine girip bakıp bazı pclerde del,f2,f12,f10,f8 farkediyor laptobuna göre gırıyorsun biosuna pc acınca dırek tusa basarak daha sonra biosunda nternal HDD Password,Ata Hdd Password,Hdd Password gibi kelimeler varsa onun üstüne gelip kapatıyorsun.

achillus

New member
siemens fujitsu amilo pro v3205 ,benim pc'de bios DEL giriyor. onu yapabiliyorum, DEL 'ile biosa girecem,sonrasını anlayamadım, biraz karıstırayım biosun icini bulursam kapatırım, ben suan benim pc de degilim,sonucu yazıcam,saol

S

SqooK^

Guest
biosun içinde bu dediğim kelimeleri ara bulursan birinden birini veya benzeri onun üstüne gelip tıkla sonra secenekler vardır none,no vb ona tıklayıcaksın bıdaha sifre sormaması lazım.

Internal HDD Password,Ata Hdd Password,Hdd Password < bunlara benzer bişey olması lazım.

Belki biosunu güncelleyerekde bu sorunu halledebilirsin.

achillus

New member
biosun icine girdim, fakat nasıl olduysa kendi bilgisayarımın biosuna sifre koydum. spervior password -set- clean var ama onlara tıklayamıyorum..simdi biosa girerken sifre istiyor..kas yapalım derken goz cıkarmak bu olsa gerek :(

ben bu sekılde baglıyorum hard diski

S

SqooK^

Guest
biosun şifresini hatırlayıp denemeden yarar var, dediğim gibi o şekilde kaldırman gerekiyor. bios la ilgili güvenlik sorunu.

belki çift usbler var güç yetmiyor diye kullanılıyor genelde onuda deneyebilirsin.

HTML