Vistaya nasiL Format AtiLir ?

KiziL

New member
Merhaba ArkadasLar... Bundan 5 Ay Once Bi Laptop Aldim... Alirken Vista CD sini VermediLer... ki Dogal 200 Euro ydu aLmadim.. fakat soyle bisey dediler... Back-up ini yukLe CD Ye PC yi kurduktan sonra neyse kurduk yukledik ... CD Siz Format atabiLirsin DediLer... Ama NasiL Atacagimi biLmiyorum PC AciLista F2 ye bas diyorda Sonrasini Getiremiyorum... yardimci oLurmusunuz pLs ...

crixallis

New member
sana verdikleri CD(back up yazan) cd'nin imajının kurulması için gerek cd d sürücünde 4-5 gb civarı dosya vardır.orada senin pc'nin sana verildiği zamanki halinin bilgileir vcar o CD yardımıyla d'deki bilgiler tekrar cye kurulur format atmış olur.PC'yi boot et( pc'ye değişir masa üstülerde genelde "del" tuşu yapar laptoplarda genelde "F2" tuşu açılış sırasında bu tuşun hangisi olduğunu yazar)neyse tam pc açma tuşuna basınca hızlı hızlı o tuşa bas ve açlışı dvd olark ayarla tam yerini söylemek isterdim ama biso modeline göre değir boot diye bir sekme varsa büyük ihtimal odur.onu ayarla ve kaydedip çık cd'yi tak laptobu yeniden başlat cd'den başlayacaktır bu seni cd yönlendirecektir.gerekli işlemleir yapınca pc'sana verildiği zaman geri dönecektir.

bazı model (sony laptopların bir çoğunda başka var mı bilmiyorum)laptoplarda cd bu işelm için gerkmez açılış ekranında sistem geri yükleme için bir tuş vardır ona basınca kendi kendine sistem geri yükleme yapar.

daha detaylı bir açıklama yaparsan daha iyi yardımcı olunur senin söylediklerinle anca bu kadar yardımcı olabilirim bu söylediklerimi dene olmazsa yardımcı olmaya çalışırız yine

KiziL

New member
Dostum SoLe anLatim.. LapTop um ACER ...
kimse bana cd felan vermedi 0 dan alinca pc yi kurdum vistayi acilir acilmaz beck up unu aldim 2 CD tuttu... benim D zaten bos sadece C ye format atmak istiyorum... F2 ile giriyorum gereken yere ama format nasil atacam tam olarak biLmiyorum... anlat mak istedigim o C yi formatlamak :) baska bisey istemiyoum nasil olacagini anlamadim F2 yle giriyorum bi suru bios turu seyler var ...

flood icin sorry ... ama simdi Back-up aldigim cd leri taktimda.. iclerinde 10 taneye yakin ... rar dosyasi var ... cok ilginc ya buna nasil format atacam ben :)

siezma

Banned
dostum vistaya format atıp xp yüklemek istiyorsan bir tane vista cd bul.
bilgisayarı boot ederek primary master ı dvd yap sonra vista cd sini tak.
daha sonra disk biçimlendirden harddisk sürücülerini sil.
daha sonra pc ye reset at.
sonra xp cd sini tak ve xp yükle keyfine bak ve bi teşekkürü de çok görme...

angelboyis

New member
arkadaşlar vistanız orjinal yüklü değilse format atamazsınız.Bu iş için kendi adıma söyleyecek olursam 2 yol var.
1) Ya xp cd ile format atıp daha sonra tekrar vistayı kuracaksınız
2) ya da orjinal vista kopyalı bir dvd den format atacaksınız.Fakat dikkat edin elinizdeki dvd orjinal sürümden kopyalanmış olsun.
Benim elimde orjinl dvd olmadığından xp yöntemiyle yaptım.

Umarım azda olsa yardımcı olmuşumdur

bxxxx1453

New member
arkadaşlar windows vista (home premium) kullanan varsa vista diskindeki dosya boyutu kaç GB bayt' tır.xp ile format atıyorum ama yine dosyalar aynı şekilde kalıyor.yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

HTML