vista uzmanlarına bir sorum var

Boschwer

M€SHGUL
nedir Winsxs arkasinda neyi barindiriyor !!?

ÖYLE VEYA BÖYLE BIR COGUMUZUN dikkatini cekmisdir,C:\Windows\Winsxs adi altinda yeralan sürekli büyüme gösteren özellige sahip
klasör ne yapar NE icin orada bulunur acaba ACIKLIK GETIREYIM

sorulacak soru esasinda su olmali? "HANGI GÖREVLERI BULUNDURUR "
CEVAP> EN ÖNEMLILERINDEN DE önemli
windows versiyonundaki DLL versiyonlarinin yenileriyle degistirilmesini yaparken,vista bu DLL kopyalarini WINSXS (WIN SIDE BY SIDE)
KLASÖRÜNE atar .dogal olarak tüm kullanimlar istal edilirse bir kac GB a cikabiliyor.aslinda vista diskine ayrilan BÖLÜMÜN neden ana temelde büyük olmasi
gerektigininde altini cizmis oluyor.
bu islemden karli oldugumuz kazancimizin fazla olacagi kesindir.linux larda oldugu gibi extern bir programla DLL LERIN üzerine yazilabilir özelligi vista kaldirmis oluyor
sisteme ait dll tamamen SILINMEZ bir özellige kendi icinde barindirma özeliligi ile kullanim icin paylasima destek verir.
bununla yapilmak istenen sistemin icne ait olan DLL degisiklilerinin sistemle ARASINDAKI KONFLIKTve cökertmesinin ÖNÜNE GECME!!
böylelikle winsxs klasöründeki DLL lere sistem ihtiyac duydugunda istedigi zaman istenen program esnasinda instal edilmis DLL LERI yönlendirip
aktuel olmasini saglamak bunula her program kendine ait DLL e erisebiliyor..
bir örnek verecek olursak tüm bu gerceklestirilen olaya:windows XP iki versiyon COMCTL32 Library (Dll'ler)VEyeni programlar tersine diger versiyonlari istal edebiliyor
bu ÖBÜR VERSIYOnlar sadece Winsxs KLASÖRÜNDE kayit altina alinir.böylelikle her program uygun Dll erisilebilir özeliliginden rahatlikla yararlanabiliyor
normalinde programlarin DEINSTAL silme ARACLARI kendine ait ICERIKli kayitlari silebiliyorken silme deinstal özelliklerinin zayiflatilmis hale geitirilmesi ve
programlarin kulllanicilar tarafindan öylece yüzeysel silinmesi gerceginden dolayi BU ÖZELLIK yapilamaz hal aliyor
iste vista bu noktada devereye girip kisa bir zaman sonra GEREKSIZ dll leri otomatik olarak KAYITLI BIR SILME ISLEMI YAPAR:
pek de hafife alinmaycak bir manevrayapar
KLASÖRÜ silmek veya TEMELINDEN degisiklige ugratmak (farkli bir yapilandirma icin) !! gibi düsüncesi mevcut kullanicilar,suyun üzerinde YÜRÜMüs OLURLAR!!
SAKINCALI bir sonuc sistemin yeniden yüklenmesi SONUCUNU KISA SÜREDE dogurur.::::::yani KISACASI DOKUNMAYIN ::::: Parmaklariniza HAKIM olun ;)
ayrica degisiklikler yapabilme yetkisi bildigimiz standart ADMINden Alinip SÜPERADMIN€ DEVREDILMISDIR (BU DA kim? DIYENLER arayan BULUR misali Onu da BULUR) :):) tüm yetki NIN DERVREDILMESI IYI BIR uygulama ve YERINDEDIR

ReDMooNNN

New member
arkadaşlar öncelikle şimdiden teşekkürler. ama benim sorunum çok karışık sanırım. Windows gezgini hiç bir dosyama erişimimi sağlamıyor. sadece internet Explorer ı kullanabiliyorum.Geri döünüşüm kutusu dahil hiç bir öğeyi kullanamıyorum. vista starter işletim sistemi yükledim bundan bir kaç gün önce. gayet iyidi fakat hata verdi şimdi vista DVD sini takıyorum tekrar yükleme yada onarma da yapmıyor. regedit kısmından bir kaç bişi ile oynamıştım. bunları eski haline getirmem nasıl mümkün yada sorunun bununla bir ilgisi varmı ? vista yı tekrar yüklemeye kalktığımda E:\Sources\Boot.wim dosyası Hata Kodu 0x80070020 yazıyor. bilg konusunda pek de bişi bildiğim söylenemez. şimdi en kısa ve anlaşılır yoldan bu sorunu nasıl halledebilirim. ayrıca windows gezginini çevrimiçi çözüm aradığımda şu sorunu veriyor.acaba bundan nasıl kurtulabilirim. XP sistemini de yükleyemiyorum Sorun imzası:
Sorunlu Olay Adı: APPCRASH
Uygulama Adı: explorer.exe
Uygulama Sürümü: 6.0.6000.16386
Uygulama Zaman Damgası: 4549b091
Hata Modülü Adı: MSIE.dll
Hata Modülü Sürümü: 1.0.0.1
Hata Modülü Zaman Damgası: 4808f144
Özel Durum Kodu: c0000005
Özel Durum Uzaklığı: 00007d52
OS Sürümü: 6.0.6000.2.0.0.768.11
Yerel Kimlik: 1055
Ek Bilgiler 1: 8d13
Ek Bilgiler 2: cdca9b1d21d12b77d84f02df48e34311
Ek Bilgiler 3: 8d13
Ek Bilgiler 4: cdca9b1d21d12b77d84f02df48e34311

Gizlilik bildirimimizi okuyun:
http://go.microsoft.com/fwlink/?linkid=50163&clcid=0x041f

yardımcı olursanız çok minnettar olurum. teşekkürler...

Boschwer

M€SHGUL
sorunun VISTA YÜKLEYECEK dvd NIN boot CD olmaysidir BUDA VISTA SETUP yapamayisini dogurur,, yani BOOT CD image ISO FORMATINDA YAKILMALIDIR;
MSIE:dll antivirüslerden GECIR BAKALIM sistem dosyasiNIN icindemiymis,, malware olabilirKENDINI explore sekline bürümüs deolabilir,, EMIN OL iyi bir antivirus kullan :::
appcrash :VISTA UYUMLUOMAYAN driver veya herhandi birprogram versiyonundan kaynaklanan uyusmazlikdan dolayi CALISAMAZ HALALMASI demekdir,
TAVSIYEM iyi bir vista dvd BOOT cd SI ile sistemi YENIDEN YÜKLE ,,MUTLAKA OLUR eski dosyalrina BIRSEYCIKLER OLMAZ fORMAT SONRASI RECOVERY programlariyla bile geri getirirsin !!! vista starter COK parami VERDIN YOKSA saka saka ;) ;) ICINDE BIRSEY BARINDIRMIYORKI ,, ne kadar verim almayi hedefliyorsun? DONANIMLARINA UYGUN BIR VISTA ÜST VERSIYONUNA GEC ,,,

Newwave

Altın Üye
Batandiken güzel açıklamalar getirmişsin bende aynı yorumu yapacaktım senin anlattıklarından sonra daha fazla anlatıma gerek duymadım ama küçük bir eklenti yapıyım c: windows system32 bu klasördende uzak durun arkadaşlar silmeyin ellemeyin mümkünse hiç bulaşmayın çünkü işletim sisteminizin çalışması için gerekli olan bütün dll dosyaları bu klasörün içerisinde bırakın o kendi halinde orada yaşasın.

HTML