vista ram sorunu

livedie

New member
öncelikle herkese selamlar.yeni bir dizüstü bilgisayar aldım.ürünü alırken bana aslında üzerinde 4 gb ram takılı oldugunu ama kullandıgım vista 32 bit oldugundan bunu görmediğini windowsu 64 bit (sanırsam ultimateden bahsettiler) yaparsam görebilecegini sölediler.kendinin öyle yaptıgını falan söledier denemişler olmuş falan filan.sizce bu olay mantıklımı mantıklıysa sebebi nedir acaba yardımcı olursanız sevinirim

omemo01

O ŞİMDİ ASKER
evet doğrudur 32 bit işletim sistemleri 2 GB dan fazla RAM leri görmüyor. 64 bite çevirirsen 4 GB ı rahatlıkla kullanırsın....

livedie

New member
hmmm ok teşekkürler sanırım format atmadan 64 bit yapamıcaz:) bu arada hemşomsun şimşeğe selam:)

-MaTaDoR-

New member
dostum hiç ugrasma 64 bitle başına iş acarsın ben tüm işletim sistemlerini denedim ramler yuzunden xp 64 bit vistaların tum surumlerını denedım 64 bite geçtigin zmana çok driver sorunu yasarsın sen 32 i biti hiç bozmaoyle kullanmaya devam et aldıgım bilgiye gore bılgısayr 4 gb ta kullanıyormus 3.250 gorse bıle bunu windowsun turkıye sorumlularından bırı soyledı yalansa bende onların yalancısıyım zaten yenisine ne kaldı vistada oldu:):)

livedie

New member
sende haklısın dostum valla zaten üşeniyorum.performans sorunuda çekmiyorum zaten.riske girmemek en mantıklısı galiba

gencfbb

New member
öle bişi olurmu usta ben de vista ultimate 32 bit işletim sistemi kullanıyorum ve 4 gb ram var hepsinide görüyor

livedie

New member
hocam vallahi tam bilgim yok benimde ama 32 bitin desteklemediğini söylemişlerdi.nedenini pek bilemiyorum

kaplans007

New member
Evet bende dün merak ettim forumlara baktım biraz. Yanlış hatırlamıyorsam 3.2 gb ram görüyor windows. ama biosta bu 4gb gözüküyor. Hatta microsoft sitesinde 64bitlik işletim sistemleri ile ilgili bilgi vermiş. Orada yazan aynen şu.
"32 bir ve 64 bit Windows arasındaki en büyük fark bellek desteğinden ileri gelmektedir. 32 bit işletim sistemleri, işlem başına tahsis edilmiş en fazla 2 GB'lık bir bellek alanına sahip en çok 4 gigabaytlık (GB) sistem belleğini desteklerken yeni x64 işletim sistemleri, işletim sistemine bağlı olarak, 32 ila 512 GB'lık RAM alanını desteklemektedir ve donanım kapasiteleri ve bellek alanları genişledikçe, 16 terabayt (TB) büyüklüğe kadar sanal belleği destekleme potansiyeline sahiptir"

Edit: Birde ultimate edition i yüklediğin zaman problemin çözülürmü bilmiyorum.

emremania

New member
arkadaşlar ultimate 64bit yüklemiştim sırf 4gb ram için ama 64bit gerek driver gerekse programlar yüzünden çok sıkıntı çıkarttı ultimate 32bit yükledim 3.küsür GB ram gördü, ama Vista Service Pack 1 i yükledikten sonra 4GB ram görmeye başladım

canikom67

Banned
kardeş sana şunu söyliim burda yazılanların hepsi komple yanlış bilgiler.vista 32 bit service pack 1'den sonra çok rahatlıkla 4gb görüyor.lütfen bilmeden konuşmayalım.bilgi sahibi olmadan fikir edinmeyelim saygılar...

EgeLeee

New member
vista 32 bit 4gb ve üstü rem görmez tabii pc diliyle bunu tam anlatamayabilirim tecrübe sabit 32 bitle ram katsayıları ile ilgili bişey ama 64 bit te 100 gb ramın olsa ki öle ihtimal varmı bilmem görür 16 gb ve katları vs vs..bunu neden söylüyorum tecrübe sabit...
32 bit te 4096 ram i 3570 veya 3600 felan görür fakat aynı ramla 64 bit kur 4096 tam görür .

hatta sunuda belirteyim eger pc nize 4gb ve üzerinde rem takılıyken xp veya 32 bit vista kurmaya kalkarsanız bazan yapmasada genelde hata veriri kurulum yarısında pc donanımları tararken veya kurulum sonunda kasar kalır kurulum bitmes veya normalin çok üstünde uzun sürer..
Gelelim son sözüme eger 32 bit vistanı sp1 güncellersen oda bazan tam görmeyebilir yada ram ler üzerinde takılıyken günceller veya sp 1 kurarsan tam görür ama ne kadarını denemedim fakat 5-6 gb rami tam görür fazlasını bilemem..
64 bit laptopa kurmanı tavsiye etmem laptopların driver ları na aklım ermiyo pek..

fakat pc de kursan çok şey değişir..her yönüyle ..

gene söylüyorum vistayı ve dolayısı ile 64 biti kötüleyenler onun yerine sistem ve donanımlarını geliştirmeliler..
zira son zamanlardaki birçok oyun,program cad cam dahil hep 64 bit destekli uyumlu,drectx 9-10 var yakında 2-3 ay içinde drectx 11 çıkacak nerseyse.söylentiler yayıldı..
ha 64 bitte nasıl sorun yasanır tutupta cs 2 potoshop kullanamazsın veya 2-3 yıl önceki alıştıgın prolar çalışmaz veya 20-30 liralık camera ve donanım lar çallışmaz çünki 64 bit drivers larını bulamazsın..

umarım anlamışsınızdır..sorusu olan pm atabilir..veya paylasımlarım profilden bakar..teşekkürler..

µ.CastieL

New member
xp de olur o vistada ram takarsan alayını gorur ;) ben gaantı werıorum kndım kullanıorum ordan bılıorm :D kasmana gerek yok ramlerde sorun wardır yenı almıssın yolla serwise baksınlar onların sorunu bu senın diil ;) gecmiş olsun kolay qelsın

vento5000

New member
önemli olan işletim sisteminde yazan ram miktarı değil. biosunda zaten 4 gb görünüyodur önemli olanda o. ram test programları var dene istersen.

HTML