Unutkanlığı Geçiştirme

Bafone

New member
İSTANBUL - Dünya nüfusu giderek yaşlanıyor. Bu yaşlanmayla birlikte alzheimer hastalarının da sayısı artıyor. Türkiye'de 350 bin, dünyada ise 30 milyon kişinin alzheimer hastası olduğu tahmin ediliyor.
Bugün Dünya Alzheimer Günü. Kişiyi tek başına yaşama yeteneğinden yoksun kılan alzheimer, hiçbirimizden uzakta değil. Çünkü hepimiz yaşlanacağız. Dahası, bizden önce yaşlanan anne ve babalarımız risk altında. Çünkü 65 yaşın üstündeki yaşlıların yüzde 4.5-5'inde alzheimer görülüyor. 85 yaşındaki her üç kişiden biri, 90'larında her iki kişiden biri alzheimer'den mustarip.
65 yaştan itibaren her beş yılda bir alzheimer'e yakalanma riskinin katlanarak arttığını belirten İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Hakan Gürvit, "Unutkanlık, hastalığın klinik öncesi aşamada olduğunu gösterebilir. Erken teşhis önemli, çünkü ilaçların çoğu bu evrede kullanılıyor" diye konuştu.
Alzheimer sadece hastayı değil, yakınlarını da etkiliyor. Yakınlarının neredeyse yarısında depresyon görülüyor. Tükenmişlik sendromu ve kendini suçlama dışında fiziksel olarak da uykusuzluk, yorgunluk ve bel ağrıları en sık karşılaşılan rahatsızlıklar.
İstanbul Tıp Fakültesi'nden uzman psikolog Ayfer Tumaç'ın hasta yakınlarına önerisi şöyle:

Hastalığı kabullenin. l Tüm sorumluluğu tek başınıza yüklenmeyin. Aile üyelerini ve çevrenizdekileri de hastalıktan haberdar edin. l Yer değişikliğinden kaçının çünkü bu hastaları tedirgin eder. l Bir yardımcı alın. Hasta bunu kabullenmeyebilir. 'Bize misafir geldi' gibi açıklamalar yapabilirsiniz. l İleri evrelerde davranışsal sorunlar çıkar. Hasta 'koltukta biri oturuyor' diye halüsinasyon görebilir, 'Böyle bir şey yok' demek yerine, 'Ben şimdi onu gönderirim' gibi oyunlara başvurun. Çok sık dışarı çıkmak isteyebilir. Bu durumda ufak bir tur attırabilirsiniz. l Alzheimer hastası ileri evrelerde yanlış inanışlara kapılabilir. 'Eşim beni aldatıyor' veya 'Paramı çalıyor' gibi. Bunu kişiliğinize yönelik algılamayın. Dikkatini başka yöne çekin. l Psikolojik destek almaktan kaçınmayın. Alzheimer Vakfı'nın destek gruplarına katılabilirsiniz. l Hiç kimsenin mükemmel olmadığını unutmayın.

ALINTIDIR!!! (Radikal Hatice YASAR)​

HTML