United States of Anatolia

kareser58

New member
Fatih Altaylı yazdı
United States of Anatolia
1990'ların başıydı.
PKK'nın bölgede en etkin olduğu dönemdi. Teröristler alan hâkimiyetini ele geçirmişti.
Türk Ordusu sadece belirli bölgeleri koruyordu. (Daha sonra alan hâkimiyeti konseptine geçildi ve terör etkisizleştirildi.)
Terör örgütünün sözcüleri, akıl almaz açıklamalar yapıyordu.
Ben de oturdum bir yazı yazdım.

Yazının anafikri şuydu: "Dünyanın her yerinde zengin olanlar, fakir olanlardan kurtulmak ister. Burada ise tam tersi oluyor. Oysa İstanbullular bağımsızlık istese, Avrupa'nın en zengin ülkesi olurlar."
Üzerinden neredeyse 20 yıl geçti, tam rakamları hatırlamıyorum ama Marmara Bölgesi'nin büyük bölümünü içine alacak bir İstanbul Cumhuriyeti, kişi başına gelirde Avrupa'nın en zenginlerinden biri oluyordu.
Bu yazıdan sonra DGM'lik oldum. Bölücülük yaptığım için. Ancak dava açılmadı. Şaka yaptığım açıktı.
Şimdi de benzer bir dönemden geçiyoruz ve galiba herkes birbirine şaka yapıyor.
Ne istediğini bilmeyen PKK sözcüleri ve ne istendiğini bilmeden istekleri karşılamaya talip bir devlet.
Oysa istenmesi gereken tek şey var, daha fazla demokrasi, daha fazla insan hakları.
Fakat ne yazık ki, iş o mecrada seyretmiyor ve Türkiye'yi bölebilecek bir süreç yaşanıyor.
Eski bir Genelkurmay Başkanı, Türkiye'nin adının değiştirilebileceğinden söz ediyor.
Aslında bu çok eski bir tartışma.
Ancak beğenelim veya beğenmeyelim, Anadolu'ya neredeyse 900 yıldır "Türkiye" deniliyor.
Türklerin Anadolu'ya yoğun göçleriyle birlikte Avrupa'nın Anadolu'ya taktığı isim bu.
Yapıştırma değil, doğal bir isim.
Eski Genelkurmay Başkanı'nın isim değişikliği konusunu gündeme aldığı gün, Fransa'nın bir tatil kasabasında yemekteydim.
Garson kız masaya geldiğinde şöyle bir soru sordu: "Konuştuğunuz dili biliyorum ama çıkaramıyorum. Siz nerelisiniz?"
Ben de Hilmi Özkök'ten esinlenerek "Etats Unis d'Anatolie" dedim.
Kız şaşırdı. "Anadolu Birleşik Devletleri" lafını daha önce hiç duymamıştı.
Yerini tarif edince "Haa, Türkiye" dedi.
Ben de "O eskidendi. Şimdi adını değiştiriyoruz" dedim.
Kız ciddiye aldı, "Biraz zor olur. Herkes orayı Türkiye olarak biliyor" dedi.
Türkiye farklı bir dönemden geçiyor.
Bir etnik kimlikle barışırken, diğer etnik kimlikleri göz ardı edecek bir tavır hissediliyor.
Bunun sonu tehlikelidir.
Sorunları etnik kimlik üzerinden değil, demokrasi üzerinden çözmek gerekir.
Yıllardır Türkiye'yi küçük Amerikalaştıran zihniyet, sonunda Türkiye'yi isim olarak da "United States of Anatolia"laştırabilir.
Ancak "United" olabilmek kolay değildir.
Tek yapıştırıcısı, demokrasidir.

Fatih ALTAYLI (21.08.2009 14:31)

SEGMEN

İstiklal Mahkemesi Hakimi
bir süre sonra

yunanla kız aldık verdik

ermeniye damat olduk

rum ile ticaretimiz var

deriz

ne olur kocaaaaaaaaaaaaaa vatan

ucundan versek biraz

zaten bu toprakları Atatürk sayesinde almıştık

onuda sevmediğimize göre

onun topraklarını peşkeş çekeriz

zaten bu bayrağı Atatürk sayesinde sahip olduk

onuda sevmediğimize göre

onun bayrağını değiştiririz olur biter

ghost031

New member
Bazıları vardır durumdan vazife çıkarır. Seğmen isimli yorumcunun olduğu gibi. Kendisi bu ülkeyi seven tek kişidir. Hatta Bayrağı seven hatta Atatürkü seven vs. vs. Bu zevatın bir benzeride Fatih Altaylıdır. Şimdi Fatih Altaylının yazdığı yazının aynını ben yazayım. Fakat Başlığını United States of Ergenekon .. yazayım. aynı yazıyı okuyun. Ülkede darbe yapılıp yönetim ele geçirilecek sonrasında 28 şubat sürecindeki gibi bankalar hortumlanacak. Hatta kısaca adına USE (united states of ergenekon) denilen sözde devletin başbakanı , bakanları ve kuvvet komutanları bile belirlenmiş. Hemde Fatih ve Seğmen gibilerin zannettikleri üzere değil. Resmen ses kayıtları tanıklar bulunan cesetler ve bulununan mühimmatlar ile sabit. Ah Ulan bu ergenekon avukatları yok mu...?

hasim2

New member
Bazıları vardır durumdan vazife çıkarır. Seğmen isimli yorumcunun olduğu gibi. Kendisi bu ülkeyi seven tek kişidir. Hatta Bayrağı seven hatta Atatürkü seven vs. vs. Bu zevatın bir benzeride Fatih Altaylıdır. Şimdi Fatih Altaylının yazdığı yazının aynını ben yazayım. Fakat Başlığını United States of Ergenekon .. yazayım. aynı yazıyı okuyun. Ülkede darbe yapılıp yönetim ele geçirilecek sonrasında 28 şubat sürecindeki gibi bankalar hortumlanacak. Hatta kısaca adına USE (united states of ergenekon) denilen sözde devletin başbakanı , bakanları ve kuvvet komutanları bile belirlenmiş. Hemde Fatih ve Seğmen gibilerin zannettikleri üzere değil. Resmen ses kayıtları tanıklar bulunan cesetler ve bulununan mühimmatlar ile sabit. Ah Ulan bu ergenekon avukatları yok mu...?
İyi de ne alaka şimdi?
Bu ergenekon geyiği ne zaman bitecek çok merak ediyorum. Sevmediğin birine ergenekoncu deyiveriyorsun hoop bitti işte

ghost031

New member
İyi de ne alaka şimdi?
Bu ergenekon geyiği ne zaman bitecek çok merak ediyorum. Sevmediğin birine ergenekoncu deyiveriyorsun hoop bitti işte
Hayır sakın haa. Ergenekon geyiği deyipte bu oluşumu küçümseme. Ben fatih Altaylı ve Seğmen gibi sığ düşünen insanlara kızıyorum. Hükümetin Demokratik açılım dediği ve iktisadi , ekonomik , siyasal , sosyal ve eğitim alanlarını kapsayan birdizi değişimler yapılması öngörülen bir açılımdan bahsedildi. Bunu bazı ergenekon sevdalıları Kürt açılımı diye ortaya atıp sulandırmaya başladılar. Fatih gibilerse Ülkeyi çoktan böldüler ve İsmini bile değiştirdiler. Henüz fol yok yumurta yok bunlar ülkenin adını değiştirdiler. Oysa ki Ergenekon oluşumunun ne denli bölücü , sömürücü , ölümcül ve bulaşıcı olduğu artık bilgi , belge ve şahitlerle sabitlenmesine rağmen bazı medya bunu hafife alıyor. Bazı saf vatandaşımızda bu medyaya inanarak ergenekon geyiği falan diyor.

Bankers

New member
Çok doğru bir durum tesbiti.Bir ünlünün şöyle bir sözü vardı; "Toplumlar layık olduğu şekilde yönetilirler".
Demek ki bizim toplumumuz böyle.Ne yaparsak yapalım toplum olumlu manada değişmiyor.Toplum uyku halinde.Uyku da güzel bir şey olduğuna göre, beni rahatsız etmeyin, uykumu bozmayın diyor.Yani halinden memnun olduğuna göre yapacak bir şey yok demektir.Kurunun yanında yaşlar da yanıyor.İçinde bulunduğumuz 21.ci Yüzyılda Dünya şehri(Kültür Başkenti) diyerek kendimizi kandırdığımız bir yerde sel olayı bile 30 küsur can alabiliyorsa yapılabilecek hiç bir şey kalmamış demektir. Yalnız bu konuda değil bir çok konuda o kadar geriyiz ki.Cumhuriyet kurulalı 80 küsur yıl oldu.Atatürk'ün vefatından sonra ilerleme durdu.Aksine, Onun, her alanda bu ülkeye kazandırdıkları birer birer yitip gidiyor.Bizler de seyrediyoruz.Resmen mirasyedi gibi davranıyoruz.Ama miras bitmekte.Sonra neyi yiyeceğiz?Herhalde birbirimizi!

HTML