UBUNTU BERYL in gorsellıgını arıyom

umut_elit

New member
LUNİX UBUNTU BERYL görselıgının tanıtımını arıyorum yazılı olarak turkce ingilizce farketmez yardımcı olabılırmısınız ,(aero gibi)
aramadıgım yer kalmadı lütfen bana yardımcı olun!!!!!

devvrim

New member
1. ekran kartı driverini kur
2. terminali ac (alt+f2 gnome-terminal)
3. root ol (sudo su parolan)
4. apt-get install beryl emerald beryl-plugins emerald-themes (tabi bu 7.04 ve eski v. için gecerlidir son sürümde dahil geliyor ekran kartını kurduktan sonra compiz diye calıstırabılırsın)

haldor

New member
merhaba acaba hangi ubuntuyu kullanıyorsun(7.10,7.04...) söylersen daha fazla yardımcı olabilirim (eğer yukarıdaki mesaj yardımcı olmadıysa)

haldor

New member
sistem(system)--->Yönetim(admisitrian gibi bişi sanırım)-->Synaptic paket yöneticisi(Synaptic Packet manager) a gir oradan beryl diye arat çıkar sadece tıklayarak indirebilirsin. ondan sonra da emerald diye aratıp emerald theme managerı yükle.. çalıştırmak içinse uygulamalar-->Diğer başlığında Beryl olacak ona tıkla bitmiştir olay
Eğer son çıkan ubuntuyu kullanıyorsan(7.10) synapticde beryl yerine compiz fusion diye arat

ares55

New member
ubuntuda film ve müzik dinleyemiyorum.Ne yapmamı önerirsiniz.7.10 sürümü kullanıyorum.Baydı beni.

haldor

New member
sorunun eğer codecse önce uygulamalar-->program ekle/kaldır a gir orada searchün sağ tarafına tıklayarak tüm uygulamaları seç. daha sonra search kısmına codec yaz çıkanlardan ihtiyacın olanları yükle.
eğer sorunun totem media playerin hiç açılmamasıyla ubuntunun 7.10 sürümünün Türkçe çevirisinden kaynaklanan bir sorun var. kalıcı bir çözüm bilmiyorum ancak geçici çözüm olarak terminal(uçbirim)e gir ve `env LC_CTYPE="en_US.UTF-8" totem` yaz(tek tırnaklar yok)

enginmetuu

New member
vlc kurabilirsin linux sürümü var. codec felan hiç sıkıntı yaşamassın.

önce konsolda root ol
sudo su
(password)

sonrada
apt-get install vlc

yazarsan otomatik indirip kurulur.

abeles2004

New member
vlc kurabilirsin linux sürümü var. codec felan hiç sıkıntı yaşamassın.

önce konsolda root ol
sudo su
(password)

sonrada
apt-get install vlc

yazarsan otomatik indirip kurulur.
anlatımlarınız için teşekkür ederiz. bende bugün ubuntu 7.10 kurdum,windows xp de ubuntu'yu kurduğum hardısk bölümünü nasıl görebilirim, birde bilgisayarı ilk açtığımda xp den başlaması için ne yapmam lazım

bytan

LinuX GeeK
Moderatör
1-xp içinden linuxun içini program kullanmadan göremezsin.

2-diğer isteğini yapmak için bikaç ayar gerekiyor.ilk linux un ise, biraz zorlanabilirsin ama ayrıntılı ve adım adım anlatıcam:

boot ekranında grubta xp nin kaçıncı satırda olduguna bak.örneğin 4 olsun.

linux oturumun açılınca alt+F2 tuşlarına bas, ekrana gelen kutuya
Kod:
gksu gedit
komutunu yaz.
sana root şifreni soran bi kutu gelecek, şifreni yaz ve karşına root haklarına sahip oldugun text editor açılacak.

Kod:
/boot/grub/menu.lst
dosyasını aç.o dosya içerisinde:

Kod:
default 0
satırını bulup 0 yerine 3 yazıp kaydederek çık.

işlem bu kadar.

Kolay gelsin

haldor

New member
xp içinden linuxu görmek için Ext2IFS die bir program var onu kurman yeterli olacaktır. görebilir hatta değiştirebilrsinde

HTML