Uçarsın... part1...

sonsuzluğa

Moderatör
Moderatör
savaş uçakları hep ilgimi çekmiştir ama anlamam. :D

şu son uçak artık adı her neyse radara yakalanmayan uçak sanırım doğru mu? yoksa yanlış mı hatırlıyorum??? :saskin

paylaştığın için sağol asi.

sonsuzluğa

Moderatör
Moderatör
αѕ!_υє_мαυ!' Alıntı:
Ewet yakalanmıyomuş hayalet uçak diyolar

hayalet uçak dediklerini biliyorum da onun tuhaf sayılardan oluşan bir adı vardı bilen var mı ki? :D

HoCuSPoCuS

Supernatural
Süper Moderatör
sonsuzluğa' Alıntı:
hayalet uçak dediklerini biliyorum da onun tuhaf sayılardan oluşan bir adı vardı bilen var mı ki? :D
Bunlardan 2 çeşit var

B-2 Spirit
Amerikan Hava Kuvvetleri'nin elindeki B-2 "Spirit" uçağı, çok yüksek irtifadan stratejik bombardıman yapabilme özelliğine sahip bir uçak. Radara yakalanmadığı için "hayalet uçak" olarak da adlandırılan B-2 uçakları, çok uzun menzile sahip ve çok özel görevlerde kullanılıyor.

Sadece 21 adet üretilen B-2'ler, dünyanın en pahalı savaş uçağı olma özelliğine de sahip. Uçağın maliyeti 2.1 milyar dolar. Özelliklerinin çok küçük bir kısmı bilinen B-2, Northrop Grumann firmasınca üretiliyor.

21 metre boyunda, 52 metre genişliğindeki bu "uçan kanat", bilgisayarla yönlendiriliyor. 152 tonluk iki kişilik uçak, 15 kilometre irtifaya çıkarak düşman ateşinden korunuyor. Ses hızına yakın bir hıza ulaşabilen B-2, yakıt ikmali yapmadan 11 bin kilometre uçabiliyor. Uçak, 18 ton klasik ya da nükleer bomba taşıyabiliyor, hedefini arayarak bulabilen JASSM füzeleri atabiliyor.

F-117A
"Gece Şahini" olarak adlandırılan F-117A, düşman savunmasının arasına dalabilen ve stratejik hedefleri vurabilen bir avcı-bombardıman uçağı. Radara yakalanmayan ilk savaş uçağı olma özelliğine sahip bulunan F-117A, 1983'ten beri Amerikan ordusunda kullanılıyor.

Lockheed firmasınca üretilen sıradışı aerodinamik bir yapıya sahip uçak, egzoz gazının yoğunluğunu azaltabilen bir sisteme sahip. Uçak bu sayede peşinde kızılötesi işaret bırakmıyor.

23.6 ton ağırlığa, 13.3 metre kanat açıklığına ve 20 metre uzunluğa sahip uçak, 45 milyona dolara maloluyor. 59 adet üretilen tek kişilik uçak saatte 1040 kilometre hız yapıyor, 1056 kilometre uçuş menziline sahip, ancak havada ikmal yapabildiği için menzili sınırsız hale geliyor.

2.3 ton bomba taşıyabilen uçak, termonükleer bomba, lazer güdümlü havadan karaya füze ve radar yok eden füze atabiliyor.

HTML