topladıgım bilgisayar hakkindaki dusunceleriniz

zafko

New member
herkese merhaba.asagıdakı gibi bir bilgisayar toplamayı dusunuorum dusuncelerınız alabılırmıyım acaba.

Phenom II X6 1055T 2.8GHz / 3.3GHz Turbo Core 9MB Cache İşlemci

ASUS M4A89GTD PRO/USB3 DDR3 1333 2XPCI-Ex Vga GLan

1.5 TB SAMSUNG 7200rpm 32MB Cache NCQ SATA-2 Hdd

Cooler Master RC-338-KPK3 460W PFC

4GB DDR3 1333MHz CL9 Dual Kit Kingston (2*2Gb) KVR1333D3E9SK2/4G

sisteme ekran kartı dusunmuorum onboard olan ekran kartı yeterli olucaktır bana simdilik

kurdugum sistem bu acaba ;

1.sistemde herhangi bir cakisma olurmu

2.power 460w yeterli olurmu

3.ramde aslında 4GB DDR3 HyperX 1333Mhz CL9 (2*2GB) KHX1333C9D3K2/4G
kinston bu modelini kullanmak isterdim fakat asagidaki bellek destek listesine gore bu rami desteklemiyor bu calismiyor manasına mı geliyor yoksa bu rami takarsam barındırdıgı ozelligi kullanamam manasına mı geliyor kısaca tavsıye ne ederdiniz

Tunyukuk

New member
1. Ekran kartı alınmayacaksa ki X6 işlemci ihityacı doğuracak program veya uygulamalar kullanılmayacak demektir.Fazla lüks kaçar.İhtiyaç fazlası.
2. Ekran kartı alınmayacaksa PSU yeterli.
3. RAM ler adından da anlaşılacağı üzere HyperX serisi.Mavi soğutucu plaka içeriyor dolayısıyla diğerinden pahalıdır.Tek fark bu.RAM destek listeleri denenip test edilebilen ürünleri kapsar.Listede olmayan uyumlu değil demek yanlış olur.Her ürünü tek tek test etmelerini beklemek hatadır.
4. SAMSUNG HDD ler gürültülüdür ve daha uygun bir işlemci ve anakart alımı ile artan miktara daha hızlı ve sessiz bir HDD alınabilir.

zafko

New member
oncelikle yardımın ıcın cok tesekkur ederım Allah Razı olsun kardesım.

ekran kartını sımdılık dusunmuyorum ama ılerde bıraz daha fıyatları dusutugu zaman almayı dusunuorum sımdılık bu parcalara butcem yetıyor ve bunlara oncelık vermem gerektıgını dusundum sen ne nedersın?

ama ılerde alırsam en az 2 gb ddr3 256 bıt takmayı dusunuyorum. bunun ıcın hangı watt takı psu tercıh etmem gerekıyor?

samsung yerıne ne tavsıye edersın?

angelmax

New member
size en büyük tavsiyem amd tabanli bir sistem yerine intel tabanli bir sistem toplayin.

gerisi fazla önemli değil.

zafko

New member
cevapladıgın ıcın tesekkur ederım angelmax ama nedenı de soyleesedın cok ııı ollurdu

>ahm@t<

>HayalperesT
Arkadaşım sistem gayet iyi ama ne için kurduğunu belirtmediğin için yorumumu kendime göre yapıcam,gerçekten o işlemci yanında bir ekran kartı olmadan calıştığı her saat günah yani atıl bir yatırım ne bileyim x4 yapsan dahi iyi olmazmıydı,eğer biraz daha bekleme şansın olsa amd fusıon işlemcileri çıkacak işlemcine verdiğin paranın aynısına hem işlemci hemde dx11 api'li gpu'ya sahip olacaktın ve eğer ekran kartı alacaksan sene sonuna doğru ati 6000 serisi kartlar çıkıyor sisteminle uyumlu bir kart alma seceneğinde artmış olur hali hazırdaki kartlarda yarı yarı ucuzlamış olur

Tunyukuk

New member
oncelikle yardımın ıcın cok tesekkur ederım Allah Razı olsun kardesım.

ekran kartını sımdılık dusunmuyorum ama ılerde bıraz daha fıyatları dusutugu zaman almayı dusunuorum sımdılık bu parcalara butcem yetıyor ve bunlara oncelık vermem gerektıgını dusundum sen ne nedersın?

ama ılerde alırsam en az 2 gb ddr3 256 bıt takmayı dusunuyorum. bunun ıcın hangı watt takı psu tercıh etmem gerekıyor?

samsung yerıne ne tavsıye edersın?
Samsung yerine en iyisi Seagate ikinci olarakta WD Caviar Black 32MB hatta 64MB cache bir hdd olabilir.
Benim de bahsettiğim biraz bütçeyle alakalıydı aslında. O işlemciye 500+ ödemektense neredeyse yarı fiyatına bir X4 işlemci alınıp artan miktara DDR5 bir ekran kartı da alınabilir.
Minimum 500W PSU gerekecektir.Bu arada X6 işlemci ekstra CPU soğutucusu gerektirir eğer gürültüyle alakalı sıkıntın olursa.Stok soğutucusu iyi iş görür ancak sıcaklarda yetmeyecektir.Çıkardığı gürültüden epey rahatsız olursun.
Seçenekler elbette çok geniş bunlar sadece örnek.Bu arada belirtmek gerekirse intel tabanlı bu seviye bir sistem daha pahalıya mal olacaktır.intel 6 çekirdeklerin fiyatından haberiniz varmı bilmiyorum ancak oluşturacağınız tüm sistemin maliyetinden fazladır. 1000TL üzeri fiyatlar.Kolay gelsin.
Kabaca yaptığım bir kombinasyondan örnek vereyim;

GIGABYTE MA785GT-UD3H

AMD Phenom II X4 925 AM3 2.8GHz 8MB Cache 45nm İşlemci

POWERCOLOR HD4890 GDDR5 1GB 256Bit

XIGMATEK ASGARD PURE BLACK EDITION 500W MidT ATX

zafko

New member
arkadaslar yarıdımlarınız ıcın cok tesekur ederım tunyukuk sanada ayrıyetten tesekurler senın tavsıye ettıgın sıstemı alıcam ınsallah saolun tekrardan

bedbowzer

New member
Donanım fena değil iyi sayılır demek geliyor içimden ama amd ye karşı oldugum için pek bi yorumda bulunmak istemiyorum hayırlısı olsun ..

M.H.Orhan

New member
Power kesinlikle yetersiz, Ekran kartın muhtemelen 350 watt işlemcin de 150 watt enerji çekiyordur zaten, gerisini sen düşün. Ben daha düşük seviyede bir makinede 600 watt power kullanıyorum ve ölçümlerde o bile yetersiz kalabiliyor, Üstelik kaliteli olduğundan ve tam 600w çıkış verdiğinden de eminim.

HTML