Titizlik sosyal hayat düşmanı

crazyquake

.::®crazy™::.

Psikiyatri Uzmanı Dr. İbrahim Bilgen, annesi tarafından aşırı titizliğe zorlanan çocukların sosyal bir birey olamadıklarını söyledi.

Bilgen, yaşadıkları çevreyi, kendilerini, eşlerini ve çocuklarını aşırı temizliğe zorlayan annelere ve eşlere toplumda sıkça rastlandığını söyledi. Aşırı titiz kişilerin evlerini sürekli temiz tutmak için anormal bir çaba sarf ettiklerini ifade eden Bilgen, "Özellikle kadınlarda daha sık görülen titizlik, sosyal hayatı olumsuz yönde etkiliyor. Bazı kadınlar, eve temizliğe gelen kadın gittikten 5 dakika sonra bile lavaboları ovarlar, yerlerin yeterince temizlenmediğine inanarak tekrar tekrar yerleri silerler. Ev kirlenecek diye eve misafir gelmesinden kaygı duyarlar. Misafir geldiği zaman 'Nerelere dokundu, tuvaletten sonra elini yıkadı mı?' gibi düşüncelerle misafiri göz hapsine alırlar. Misafir gittikten sonra da uzun süreli bir temizlik yaparlar" dedi.

Aşırı titizliğin zamanla eşe ve çocuklara yansıtılmasıyla çok büyük sorunlar yaşanabileceğini belirten Bilgen, "Aşırı titiz annelerin, çocuklarından yana en büyük şikayetleri; paylaşımdan uzak, inatçı, 'ben bilirimci' oldukları yönündedir. Bu türden annelerin çocukları doyasıya oyun oynayamazlar, çünkü ev dağılır. Böyle annelerin çocukları doyasıya tek başlarına yemek yiyemezler, çünkü ortalık kirlenir. Sosyal olamazlar, çünkü ne arkadaşlarını eve çağırabilirler ne de arkadaşlarının evine gitmelerine izin verilir. Sürekli, 'Oraya dokunma, daha yeni sildim. Oraya girmeyin, yeni temizledim' gibi cümleler duyan çocuk, olumsuz etkileniyor. Titiz kişiler çok iyi niyetli kişiler olmalarına rağmen yer yer çocuklarını dövdüklerinden ve anlaşılmadıklarından yakınırlar. Ama bu şekilde oluşan davranışlar zamanla çocuğun içerisinde bir öfke doğurabilir. Bizler, böyle çocukların, birçok aktivasyonlarına anneleri karar verdiğinden ya da vermediğinden dolayı da ileride inisiyatif kullanamayan kişiler olduklarını görmekteyiz" diye konuştu.

Bilgen, titizliğin, bazı evliliklerde de boşanmalara neden olduğunu da sözlerine ekledi.

ALINTIDIR

~PRENSES~

Romantizmin Delisi
Eline sağlık..

HTML