TIME da Ermeni lobisine boyun eğdi.. Soykırım DVD'si dağıtıldı..

_MaNiaC_

New member
Amerika'nın saygın haber dergisi Time, Avrupa baskısında bedava "Ermeni soykırım" DVD'si dağıttı.

Amerika'nın saygın haber dergisi Time, 2005 yılında verdiği Türkiye tanıtım DVD'sine tepki gösteren Avrupa Ermeni lobilerinin gönlünü aldı. Dün piyasaya çıkan Avrupa baskısında bedava "Ermeni soykırım" DVD'si dağıttı.

Amerika'nın saygın haber dergisi Time, 2005 yılında verdiği Türkiye tanıtım DVD'sine tepki gösteren Avrupa Ermeni lobilerinin gönlünü aldı. Dün piyasaya çıkan Avrupa baskısında bedava "Ermeni soykırım" DVD'si dağıttı....

Amerika'nın dünyaca ünlü haftalık haber dergisi Time, dün piyasaya çıkan Avrupa baskısında okuyucularına sözde Ermeni soykırımını anlatan bir afiş ve "soykırım belgeseli" DVD'si verdi. Derginin bu "promosyon" kararının arkasında ise Ermeni lobisinin 2005'te verilen Türkiye tanıtım DVD'sine verdiği tepki yatıyor. DVD'de Fransız yönetmen Laurance Jourdan'ın 52 dakikalık "Ermeni soykırımı" belgeseli ile Fransız tarihçi Yves Ternon ile yapılan 46 dakikalık bir söyleşi bulunuyor. Avrupa çapında 550 bin adet basılan Time dergisinin Ermeni soykırımı iddialarına yer verdiği belgeseli İngilizce ve Fransızca izlemek mümkün...

'DERGİ ÖZÜR DİLİYOR'
Dün dağıtılan "soykırım belgeselleri" Ermeni lobisinin yaptığı kampanyanın son halkası olarak görülüyor. Ermeni basını da haberi "Time dergisi Türkiye DVD'leri dağıttığı için özür diliyor" başlığı ile aktardı. Aralarında Avrupa Ermeni Federasyonu da olmak üzere Avrupa'da faaliyet gösteren 5 Ermeni derneğinin 2 yıl önce Amerikan California Courier gazetesi ile işbirliği yaptığı belirtilerek "Gazete Time dergisi ile bundan sonra derginin hiçbir bölümünde soykırımın inkârına ilişkin haberler yer almayacağına dair anlaşmaya vardı" dedi.

GÜL: ZOR DURUMDA BIRAKTI
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, dün katıldığı programda konuyla ilgili bir soru üzerine, derginin tepkisini Hrant Dink cinayetiyle bağdaştırdı. Yurtdışında sözde Ermeni soykırımı iddialarına diğer ülkeleri karşı kendi tezimize iknaya çalışırken Hrant Dink cinayeti bize zarar verdiğini belirtti. Türkiye'nin durumunu zorlaştırdığının da altını çizdi.

Türkiye DVD'sinin "rövanşı"

Tıme , 2005 Haziran'ında Türkiye Turizm Bakanlığı'nın maddi destek verdiği 4 sayfalık bir Türkiye tanıtımı ve 70 dakikalık Türkiye DVD'si verdi. Ermeni lobisi DVD için Time'a bir kınama yazısı gönderdi. Yazı derginin 17 Ekim sayısındaki "Editöre mektup" köşesinde yayınlandı. Yazıda tanıtım ekinde "Ermeni soykırımının tamamen reddedildiği ve tüm Ermeni halkının yalancı, katil, Nazi yanlısı ve ırkçı gösterildiği" belirtildi. Bu tanıtımların tüm dünyadaki Ermeniler'i rencide ettiği vurgulanarak "Time'ın propaganda içerikli bir reklamı almasını kınıyoruz" dendi. Ve dergiden bir DVD'yi bedava yayınlanması istendi. Dergi yönetimiyse "DVD'nin turizm promosyonu olduğu düşünülerek izlenmediğini" söyleyerek Ermeni toplumundan özür diledi.

FİKRET AYDEMİR-SABAH

HTML