Temel Eğitim Uçağı Projesi

1001Design

330i ///M3 Design
TEMEL EĞİTİM UÇAĞI PROJESİ

Hava Kuvvetleri Komutanlığında 1963 yılından itibaren temel uçuş eğitimi amacıyla kullanılmakta olan ve ekonomik ömürlerini doldurmuş T-37 uçaklarının yerine turboprop motora sahip T-X uçağı tedarik edilmesi planlanmıştır.

Savunma Sanayii İcra Komitesi’nin 20 Haziran 2007 tarihinde aldığı kararla, toplam 55 adet uçak tedariği için ana yüklenici olarak KAI (Kore Cumhuriyeti) Firması seçilmiştir. KAI Firması ile başlatılan görüşmeler tamamlanarak, Temel Eğitim Uçağı (TEU) tedarik sözleşmesi, 03 Ağustos 2007 tarihinde imzalanmıştır.

Tedarik edilecek KT-1 modeli uçakların teslimatlarının 2010 yılında başlaması ve 2012 yılında tamamlanması öngörülmektedir. Uçakların seri üretim, montaj ve teslimatı, TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tesislerinde gerçekleştirilecektir.

Proje kapsamında eğitim amacı ile ihtiyaç duyulan yer eğitim sisteminin, yerli bir firmanın ana yükleniciliğinde, yurtiçi firmalardan oluşturulacak bir konsorsiyum tarafından tedarik edilmesi için gerekli çalışmalar devam etmektedir.

KT-1 Temel Eğitim Uçağı (KAI/Kore Cumhuriyeti)