Temel Basic Öldü mü?

cokoprens1

New member
Artık programlama dillerini bırakın, programlamaya giriş başlıkları altında bile temel basic hakkında bir şeyler görmek neredeyse imkansız. Okuduğum bölüm nedeniyle programlamaya sıfırdan başlıyoruz ve algoritmadan hemen sonra basic'e geçiyoruz. Ancak basic hakkında üstünkörü yaptığım araştırmadan kabataslak bilgiler bulabiliyor yahut hiç bir şey bulamıyorum. Belki de bu benim araştırmadaki başarısızlığımdan kaynaklanıyor olabilir. Acaba basic'in artık hiç mi önemi kalmadı? Yani basic öldü mü acaba?

Bence temel problem çözme mantığını anlayabilmek için basic gerekli bir programlama dili.

Konuyu nereye açacağımı bilemedim kusura bakmayınız.
Hackhell forumda programlamaya girişe basic başlığı açılsa çok mu gereksiz olur?

Bir de bu konuda gerçekten yardıma ihtiyacım var ilgilenecek, vakit ayırabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Fatih Hoca

Banned
Ben de başlığı TEMEL REİS ÖLDÜ MÜ olarak okumuşum yha:) Mantıklı bi fikir.

cokoprens1

New member
Yani basic en temel seviyede programlamaya giriş demek aslında. ingilizce açılımı da yeni başlayanlar için temel kodlama gibi bir şeydi işte: Beginner's All-Purpose Symbolic Instruction Code.

Bence programlama dillerinde buna bir başlık ayırmak abesle iştigal olmaz. Başlık olmasa bile bu konuda yardıma ihtiyacı olanların bir şekilde dertlerini anlatabilmeleri gerekir.

Yoksa benim de hafızamın derinlerinde bir yerde olan bir şey basic. Ta dos ortamında çalışan bir kodlama dili olarak hatırlıyorum ama bu günkü sistemlerde nasıl çalışacağı hakkında hiç bir fikrim yok.

qbasic floppy drive olmadan nasıl kurulur bir bilgisi olan paylaşabilirse çok mutlu olurum...

duhan_34

New member
bende 3 senedir yazılım işiyle uğraşıyorum bende bu işe visual basic 6.0 ile başladım ama hiç kimseye tavsiye etmem neden diye soracak olursan çünkü visual basic paso hata verip duruyor yok ocx hatası yok bilmem ne hatası bu son 1 senedir de delphi 7.0 da çalışıyorum gayet memnunum herkese tavsiye ederim ayrıca senin bahsettiğin basic görsel bir dil değil:..

cz5

New member
çok önemli bir konu ben direk c den başladım

ne kadar zorluk çektiğimi bi ben bilirim

çok yerinde bir tespit ama basic te paylaşım yapacak biri varmı onuda bilmiyorum

şunuda söyleyim ben çok gördüm adam c yi ögrenmeden c++ geçmiş

yazacağı programlar ne derecede olur soru işareti ?

c de sıkıntın olursa yardım ederim ama basic hakkında bir bilgim yok

cokoprens1

New member
arkadaşlar xp ortamında basic nerden bulunur, nasıl kurulur, kullanılır.
Konu hakkında bilgisi olan yardımcı olursa çok makbule geçer.

tutamac

New member
arkadaşlar xp ortamında basic nerden bulunur, nasıl kurulur, kullanılır.
Konu hakkında bilgisi olan yardımcı olursa çok makbule geçer.
Arkadaşım http://site.mynet.com/muratelic/qbasic/qbasic01.htm bu siteden qbasic derleyicilerinden birini indirebilirsin.İçinde installation notes şeklinde bir kurulum dosyası vardır oradaki talimatları harfiyen uygula.Basic ile ilgili bilgi alışverişi diyorsan zor.Yazılım ile ilgili bir çok arkadaş genç , benim gibi eskilerden kalanlarda zaman dolayısıyla sana pek yardımcı olamazlar.Zaten temel basic sana temel algoritma yapısını öğretmekten başka bir amaç taşıyamaz.O programla kullanışlı hiç bir uygulama yazamazsın.Döngü mantığı,değişkenler,dosya işlemleri basit consol uygulamalarıyla ilgili mantığı öğrenirsin.Basic ile başladığına göre kolayca da visual basic .net çalışmaya başlarsın.Başarılar.

sherlock_holmes

New member
Arkadaşım Nesne Yönelimli Programlamanın Ne Olduğunu Öğrenmek İçin Basic Senin İçin Güzel Olur.. Ama Ben Açıkçası Sevemedim.. Yukarda da Bir Arkadaşın Dediği GibiÇok Saçma Hatalar Mevcut.. Ben Sana Önce C ile Başlayıp C++ ile Devam Edip En Sonda Evrensel Hale Gelene C# diyorum.. artık piyasa ve dünyada C# moda.. He Eğer dersen C# ile başlasam olur mu? bence
c ile c++ öğren çünkü aradaki farkları anladığın zaman daha iyi pekişiyor...zaten kitaplarda yazarlar bir konu anlatmadan önce işte c de şöyleydi c++ da şöyleydi diye söze giriyor.. Umarım Yardımcı Olmuşumdur...

TARZEN

PƦαvdαTαƦZéη
biiz okulda visul basic 6.0 ve visul basi .net gördük güncelliği bizim okulda hayat bulyor fakat bana sorarsanız pekte geçerli değil microsaftun dangalakça yazdığını bi programlama dili ama programcılarla ettiğim sohbetlere göre C++, Java bunlar iyiler

HTML