TEDAŞ'a kızıp elektrik üretti

nedensiz35

New member
Memoğlu, TEDAŞ’ın yüksek miktarda para istemesi üzerine, kendi elektriğini üretmeye karar verdi.

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi Ayder Yaylası’nda alabalık çiftliği kuran Mustafa Memoğlu, tesisine elektrik bağlatmak için müracaat ettiği TEDAŞ’ın kendisinden yüksek miktarda para istemesi üzerine, kendi elektriğini üretmeye karar verdi.

İşletme sahibi Memoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 12 yıl önce Ayder Yaylası’nda alabalık çiftliği kurduğunu, ardından da tesise elektrik bağlatmak için TEDAŞ’a müracaat ettiğini söyledi.

TEDAŞ’ın elektrik bağlamak için kendisinden trafo kurmasını istediğini, bunun da dönemin parasıyla yaklaşık 1.5 milyar lira tuttuğunu ifade eden Memoğlu, "O zaman ben tesisi kurmak için o kadar masraf yapmamıştım.

Yani elektrik bağlamak için benden tesisi kurarken harcadığım paradan daha fazla para istediler. Bunun üzerine ben de kendi elektriğimi kendim üretmeye karar verdim" diye konuştu.

Bir çay fabrikasından aldığı eski bir elektrik motorunu tesisinin yan tarafındaki derede akmakta olan küçük şelaleye koyduğunu ve kurduğu düzenekle elektrik üretmeye ve tesisinde kullanmaya başladığını anlatan Memoğlu, kurduğu sistemin kendisine o zaman 60 milyon liraya mal olduğunu söyledi.

Daha sonra tesisinin içinde ilk yaptığından biraz daha büyük bir düzenek kurduğunu belirten Nemoğlu, "Tesisimde ve tesisin dışındaki yola elektriği, kurduğum düzenekle sağlıyorum. 12 yıldır elektrik parası ödemiyorum. Tesisimde 100’ün üzerinde lamba ile pek çok elektrikli alet çalışıyor. Elektrik parası versem bugün ayda yaklaşık bin 500 YTL vermem gerekir. Ancak bu yükten TEDAŞ’ın zamanında benden çok para istemesi sayesinde kurtuldum" diye konuştu.

Nemoğlu, Rize’nin yapısının bu tür küçük santral kurmak için çok müsait olduğunu vurgulayarak, "Tesisimde kendi elektriğimi ürettiğimi görenler benden bunu nasıl yaptığımı soruyor. Kendi elektriğini üretmek isteyenlere hiçbir şey talep etmeden yardımcı oluyorum. Bugüne kadar 8 kişinin kurduğumuz düzenekle kendi elektriğini üretmesini sağladım" dedi.

Gerçek Gündem

mchasso

New member
Bence en ıyısını yapmış zaten şu anda bu teknolojıyı yakalayan fırmalar var kendı elektrıgını kendın uretebılecek zamanlara geldık yakında pıyasadan gorursunuz

Aktuğ

Altın Üye
laz işte
kafa çalışıo :D

toykan

Santimantal
super valla dayıyı kutluyorum

shinox

New member
ya iste bıze bosuna cılgın turkler denılmıyorkı ve denılmesı ıcınde urusuyle nedenlerımız var ıste bu bırıncısı helal valla adama

Newwave

Altın Üye
Teknolojinin bu kadar hızlı ilerlediğinden varsayımla beş bilemedin 10 seneye kadar kendi kendine bir evin
elektiriğini üretecek cihazlar çıkabilir ve bunu yapan firma mükemmel para kazanır.

HTML