tasarruflu kombi

bekocan

New member
benim projem çok tasarruflu bir kombi yapmak her yönden çalışma çizim olarak yaptım nakit yüzünden hiç başlayamadım çizimlerimide yırtıp atmıştım sponsor olalım sizi ğördüm tekrar projemi tasarlayabilirim normal bir kombinin ğünde soğuklarda 8 ila 13 metreküp yakarken yüzde 60 yakıt tasarrufu sağlayan projeme sayenizde tekrar dönebilirm .

mekilinc

New member
Bu zamanda ekomoni çok önemli tabiki. Matematiksel olarak hesabını nasıl yaptın. Sadece merak ettiğim için soruyorum.

bekocan

New member
24 yıllık beyaz eşya ustasıyım herhanğibir matematiksel bir projem yok sadece deneyimimden dolayı hazırlamış olduğum kemdimce bir projedir burda ki tasarrufun ana maddesi hermetik kombide bacadan huzili dışarı atılan atık sıcaklıkığın değerlendirilmesi atık sıcaklıktan tahminim yüzde 80 tasarruf olacakbuda harcanan bürlör sıcaklığının daha az kullanılarak gerçek zamandan daha geç olacak ısıyma fakat sürekli yandığında kombi verim ve tasarruf elde etmeyi düşünüyorum

bekocan

New member
çok basit örnek vereyim düdüklü tencereyi sürekli kaynatırsanız içindeki suyuda bir şekilde devirdaim ettiriirseniz istediğiniz petek sıcaklığını zaman dilimi içinde bir şekilde alırsınız burda ki tasarruf normal kombide ortalama 10 enjektör aynı anda gazı püskürtmekte projemde ise 1 adet enjektör basit örnek olursa bir o cağın en büyük ğüzünü düşünün kullanarak tenceremizi sürekli ısıtmak basit bir şekilde bu
fakat olay projeye düşünce tabi ki işin daha detayları olacaktır gerek sağlık gerek garanti gerek ğüvenlik vb. konuların işlenmesi elbette düşünüldü
benim projemde ısıyı kaçırmadan büyük çoğunu tamamem suya yansıtmak
gerçekten ilğilenen olursa projemle ona daha detaylı çizim yapıp yollaya bilirim .

md93y109

New member
baca gazının ısısını, kalorifer dönüş suyuna aktarmakla enerji kazancı sağlanır. zaten "yoğuşmalı" dedikleri de bu mantıktır. normal kombilerde yanan gaz haznedeki suyu ısıtır ve bir fan yardımıyla bacadan dışarı atılır. bu atık gazın sıcaklığı oldukça yüksektir. yoğuşmalı kombilerdegaz dışarı atılmadan önce ikinci kez kullanılır ve bu sıcaklık havaya varilmemiş olur. ısıdolaşım suyuna aktarılarak ısıtmaya yardımcı olur.

bekocan

New member
baca gazının ısısını, kalorifer dönüş suyuna aktarmakla enerji kazancı sağlanır. zaten "yoğuşmalı" dedikleri de bu mantıktır. normal kombilerde yanan gaz haznedeki suyu ısıtır ve bir fan yardımıyla bacadan dışarı atılır. bu atık gazın sıcaklığı oldukça yüksektir. yoğuşmalı kombilerdegaz dışarı atılmadan önce ikinci kez kullanılır ve bu sıcaklık havaya varilmemiş olur. ısıdolaşım suyuna aktarılarak ısıtmaya yardımcı olur.
bu kadar bildiğine ğöre ustasınız galiba ancak her ne kadarda yoğuşmalı olsada bürülör enjektör sayısı bildiğin gibi 6 ila 12 enjektörden arasında olabilir. genelde 10 dur ben bu enjektör sayısını 1 veya 2 enjektöre düşürecem bundan dolayı bacadan çıkan atık ısıyı anlaşılacağı kadarı ile minimum seviyeye düşürmek ve bu 2 enjektördende maximum ısı verimi almak olacaktır.
seninde bildiğin gibi yoğuşmasız kombilerde bacadan çıkan atık ısı değeri belli ve diğer yoğuşmalı kombilerdede tekrar kullanılan baca ısısı herne kadar kullanılsanda bacadan çıkan ısyı ölçdüğümüzde kayile alınacak kadar miktarda dışarı hala atık brakmaktayız işte bunları en az minimum seviyeye düşürmektir. buradaki 2 enjektör istenilen zamanda istenilen ısı miktatını vermesede sürekli kullanımlarda ki zaten genelde kombiyi kimse kapatmıyor ğün içerisinde kombiyi kapatmayarak yeterli derecede ısınma imkamı sunmayı amaçlıyorum projemde .

illegal66

New member
arkadaşım emeğine saygı duyuyorum ama bu şekilde olmuyo malesef arkadaşın dediği 100 de 108 denen yoğuşmalı kombiler
ama onlarında verimi 100 de 80 i bulmuyo ma
lesef yani çok çalışman lazım termodinamikten başlaman lazım ;)

ghost031

New member
Kardeş benim mesleğim bu. Yoğuşmalı kombilerde en düşük baca gazı sıcaklığı elde edilmektedir. Sen bundan daha da düşük baca gazı sıcaklığı sağlamak istediğini yazmışsın. Ama bu mümkün değil. Doğalgazdan elde edilebilecek max. ısıl verim % 111 dir. Bugün bud**us gb162 kazanlarda % 110 ısıl verim yakalanmıştır. Yani bundan sonra atılacak en küçük adım çok büyük ses getirecektir.

Baca gazı sıcaklığını daha fazla düşüremeyeceğin meselesine gelirsek. Bacadan kaçan ısı ile Radyatörlerin dönüş suyunu birbiri ile karşılaştırarak en son ısıyı suya yükleyebiliyoruz. Bundan sonra elde edebileceğimiz en düşük değer 40-42 derece baca gazı sıcaklığıdır. Bundan daha aşağı düşürebilmek için dönüş suyunun 10-15 derece aralığında dönmesi demektir ki ; Evin yalıtımının Mükemmelden daha iyi olduğu zamanda bile 20-15 gibi bir ısıtma sistemi olamayacaktır. Yinede eğer benim bilmediğim bir sistemin varsa Lütfen beni ciddiye alma. Allah insan beynini mükemmel yaratmış. neden daha iyisini sen bulmayasın.Allah kolaylık versin.

illegal66

New member
kardeşim inşallah bu dediğin olur da sen yaparsın ... ama sadece şunu derim termodinamik kanun 1 carnot çevrimi ... kolay gelsin

ballı_süt

New member
Projenizi desteklediğimi söylemek isterdim ama arkadaşlar doğru söylüyor. Ben kombiyi alırken İmmergas'da teknisyenlerle konuşmuştum, manuel müdahele ile bile daha iyi verim alamayacağımı bana çizerek anlattılar. Diğer markaları bilmiyorum ama İmmergas yoğuşmalı kombili evimde fatura tüm tanıdıklarımdan daha az geliyor.

Keşke bu işe girişmeden önce biraz araştırma yapsaydınız.