Taş tapınak ellora

react

Admin
Moderatör
Katılım
18 Haz 2005
Mesajlar
25,236
Tepkime puanı
0
Puanları
36
Konum
an insatiable prsn from hell


Hindistan'daki Unesco tarafından Dünya Kültür Mirası olarak kabul edilmiş yerlerden Ellora Mağaraları, Maharashtra Eyaletinin kuzeyinde bulunan Aurangabad şehrine 30 kilometre mesafede, kayaya oyulmuş çok eski tapınaklardan oluşuyor.


Ajanta Mağaralarına oldukça yakın bir yerde olmalarına karşın aralarındaki iki önemli ciddi farktan ilki, Ajanta'daki resimler yerine, kaya kütlenin oyulması sırasında yapılmış heykeller.

İkincisi de, Ajanta sadece budist tapınakları olmasına rağmen burada hindu, budist ve jain tapınaklarının yanyana olması.

Kuzey-güney doğrultusunda uzanan bir ana kayaya oyulmuşlar ve her iki baştakiler arasında iki kilometrelik bir mesafe var.

Toplam 34 mağaranın 12'si Budist, 17'si Hindu, geri kalan 5'i de Jain tapınakları.

Kronolojik olarak ilk önce MS 600-800 arasında budist mağaraları, MS 900 civarında hindu mağaraları, 800-1000 arasında da Jain mağaraları kazılıyor.

Tapınak ve mağaraların en yukarıdan itibaren önce çatılarının, sonra kolonlarının ve içindeki heykellerin, sonra da tabanının kazıldığını gözardı etmemek gerekiyor.

Güneyden itibaren ilk 12 mağara, Budist mağaraları.

Sadece 10 numaralı mağara bir tapınak, diğerleri ise rahiplerin kaldığı viharalar.

11 numaralı mağara ise üç katlı büyük bir manastır şeklinde. Önünde yine kayaya oyulmuş büyük bir avlu var. Burada da özellikle girişe göre en sağdaki odada bulunan kaya oyma heykeller gerçek bir şahaser.

Ellora'daki en görkemli yapılar da hindu mağaraları ve ortada yer alan ki ana tapınak Kaisala. Hint kaya oyma sanatının en görkemli örneği. Tarihçilerin hesaplamalarına göre Tapınağın yapımında yedi bin işçinin çalıştığı ve yüz elli yılda tamamlandığı düşünülüyor.

Atina'daki Pantheon tapınağını görenler için şöyle bir kıyaslama var. İki kat daha büyük ve 1,5 kat daha yüksek.

Kaisala, Himalayalarda bir dağın ismi ve Hindu mitolojisinde Tanrı Şiva'nın evi olarak geçiyor.

Ajanta ve Ellora'daki diğer mağaralardan önemli bir farkı, Tapınağın etrafında yine ana kayanın oyulması sonucu oluşturulmuş geniş bir avlu bulunması.

Yapının en enteresan tarafı ise tek bir anakayanın oyularak inşa edilmiş oluşu. Hesaplamalara göre 200 bin ton kayanın keski ve çekiç ile kazılması sonucu ortaya çıkmış.

Bazı arkeolog ve yazarlar, yapının Angkor Wat, Piramitler, Borobudur gibi gizemli bir yapı olduğunu, belki de uzaydan gelen ziyaretçiler tarafından yapıldığını yazarlar. Dünyada görülmesi gereken yapılardan biri de kuşkusuz bu muhteşem tapınak.

Taş Oyma Tapınağı

Ellora
Goktepeliler / TurkiyeninGercekleri.com

 

Ekli dosyalar

  • 1c16c516e210dd8881751624cc1315d7_XL.jpg
    1c16c516e210dd8881751624cc1315d7_XL.jpg
    18.6 KB · Görüntüleme: 60
Moderatör tarafında düzenlendi:

RamsTeiN

q
Üye
Katılım
4 May 2008
Mesajlar
1,672
Tepkime puanı
0
Puanları
36
Konum
PoRTaBLe
Abi bence bu adamalrın karnı acıkmış beynine kan gitmiyor ne yapacaklarını sapıtmış durumdalar =) Okudukca inasnın gülesi geliyor
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

umutd07

Müdavim
Katılım
21 May 2008
Mesajlar
5,881
Tepkime puanı
0
Puanları
36
Konum
нα¢кнєℓℓ υƒσ тєαм
Günümüz teknolojisinde bile bunları yapacak imkanımız yok iken o zamanlar bunu nasıl yaptılar. dış güçlerden yardım mı aldılar?? sorular akla geliyor
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst