Tartişmak'mi? Tartişamamak Mi?!!!!!!

photoshopc

New member
Kelime manası ?Doğruyu bulmak için fikir alışverişi yapmak? tır, ancak genellikle ve özellikle bizim toplumumuzda bu iş doğruyu bulmak yerine bir benlik ispatı şeklinde kabullenilmekte ve de öylece uygulanmaktadır, tartışmanın amacını ?kazanmak? olarak düşünmekteyiz, kim kazanırsa, artık bu da ne demekse, üstünlüğünü göstermiş oluyor, çok yanlış. Tartışmanın amacı doğruyu bulmak, ?Öğrenmek? olmalıdır.

Biraz da milletçe belirgin özelliğimizden olsa gerek tartışmayı homojen bir yapıda sürdürmemizi engelliyor ve ani sinirlenmemize sebep oluyor. Bu sinirlenme sonrasinda hakaret ve aşağılamaya kadar surup gidiyor. Sonuç olarak aniden sinirlenen bir taraf oldumu tartışma kural tanımaz bir hal alıyor. Bir tarafın yanlışlığı genel olarak diğer tarafida etkileyince artik kavga kaçınılmaz oluyor.

Bu anlamda "Tartışma Adabı" önemli bir olgudur. Çok ince çizgiler üzerine kuruludur heleki sanal alemdeki forumlardaki tartışmalarda bu bu çizgi daha da incedir ve daha çok şeyler gerektirir. Çünkü karşınızdaki insanın yaşını, bilgi seviyesini bilmiyor , bilmemekle beraber yakinen karşılıklı olarak tartışmadığımız içinde bir fikir sahibi olamiyoruz bilgi seviyesi noktasında.

Fikir sahibi insanlar olarak bizler fikrimizin uyuşmadığı zamanlarda hayatımızın her ortamında çıkabilecek bir şeydir "tartışma" meselesi. Hackhell Formun'da da sıkça tartışmalar yaşanmaktadır. Bu forumdaki tartışmaları okuduğumda bu konuda gerçekten "tartışma" ve "kardeşlik" kavramına yakışmayan davranışları gördüm yeri geldiğinde uyarmaya çalıştım kardeşlik noktasında. Bu konunun daha iyi anlaşılması açısından tartışma adabı ile ilgili bildiğim ve bulabildiğim maddeleri forumdaki tüm kardeşlerimle paylaşmak istedim. Bir faydasi olabilir düşüncesi ile...

ve yine faydalı olma anlamında "tartışma adabı" ile ilgili tüm kardeşlerinde bu konunun daha zenginleşmesi açısından katkılarını rica ediyorum...bunlarin çoğu bildiğimiz ama uygulamada zorlandığımız şeyler...bir kere daha hatırlatmakta yarar vardır diye düşünüyorum..

Herşeyden önce karşımızdakinin bir insan olduğunu ve kendi doğrularını savunduğunu unutmamalıyız.

Farklı düşünceye saygı göstermek ve buradaki amacımız
kendi fikrini karşıya dikta etmek değil, doğruyu bulmak olmalıdır.

Karşınızdakinin sizinle aynı olmayan fikrini okuduğunuzda ilk tepkiniz buna antitez oluşturmak değil, öncelikle düşünmek doğruluğunu sorgulamak olmalıdır.

Fikrin kimden geldiği değil, ne olduğu önemlidir.

Kişilerin manevi değerlerine karşı (din, ırk, kültür v.s) aşağılayıcı kelimeler kullanmak veya hakaret etmek unutulmamalıdır ki tartışmayı farklı bir noktaya getirmekle kalmayacak aynı zamanda muhatabimizida kışkırtacaktır.

Tartışma konusu ne olursa olsun kesinlikle sinirlenmeyeceksin ki kaybeden olmayasin. Haddi aşmadan ve sallamadan tartışacaksınki kazanasın. Burdakı kazançtan kasıt ise doğru bir noktada uzlaşmadır.

Saygı ve sevgi çerçevesinde yapılan bir tartışma her zaman olumlu sonuç vermeyebilir. Her zaman ortak bir nokta da bulunamayabilir. Ama en azından iki taraf da kırılmadan, incinmeden ve seviye düşmeden tartışma sonlanır.

Tartışmada en önemli şeylerden birisi de EMPATI'dir. (kisinin kendisini, karsisindakinin yerine koyup, olaylara onun bakis acisindan bakması ve hissetmesi cabasi.) Sizi alakadar etmez, sanane veya buna benzer kelime veya cumlelerle empati sağlanamaz karrşımızdakini iyi anlamak gerekir.

Konulara Yakıştırma yapmaktan kaçınmak ve sorunu kişiselleştirmeden eleştiri yapmak en doğru olanıdır.

Karşındaki saldırıyorsa yumuşatmasını bileceksin. Hatalıysan da uzlaşmasını bileceksin.

Tartışmada olay amacından çıkmışsa ve konu başka noktalara getirilmiş ise da o noktada kesmek gerekir, devam etmek faydasızdır.

Tartışırken kullanılan kelimeler saygı sınırını aşmamalı, kırıcı değil aksine yapıcı olmalıdır.

Konulara art niyetli degil tamamen objektif yaklaşılmalıdır. Velevki bu hoşumuza gitmeyen ve kabul etmeyecegimiz bir şeyde olsa. Hoşumuza gitmeyen bir şey olmasi doğru olmadığının ispatı değildir. (sigarayi birakmak hoşumuza gitmeyebilir tiryakisiyizdir ama zararlarinin doğrulugu kabulumuzdur gibi"

Konu uzerinde eleştiri veya fikrimizi veya katkimizi belirtecek isek bu mutlaka o konuyla ilgili bilgi sahibi olmamizi gerektirir. bilmeden ön yargı ve kulaktan duyumlarla konulara müdahale etmek seviyesiz bir tartışmayı da beraberinde getirir. Ayrica buna da ukalalik denir.

Tartışmada Düşünce özgürlüğü, serbetçe paylaşim ve katilim demek başiboşluk demek değildir. Tartmadan ve özeleştiri yapmadan aklimiza gelen her şeyi sunmakta değildir. Aksine bilimsel ve illmi olarak delil ve desteklerle karşımızdakinin düşünce özğürlüğünü ayni kendi düşünce özgürlüğümüzü varsayarak kabul edip bu doğrultuda cevaplar vermek veya mudahale etmektir.

Tartışmalardaki sunumlar kendimizin anlayacağı gibi degil karşımızdakininde anlayacağı bir dil ve uslub ile yazılmalıdır. (Genelde bu sorun alıntıların direkt olarak incelenmeden ve derlenmemesinden kaynaklanıyor. Kişininde iyi algılamaması sonucu olarakta tartışma farklı bir noktaya gelebiliyor.)

VE EN ÖNEMLİSİ HOŞGÖRÜ VE SABIR...HEPIMIZ AYNI TOPRAKLARDA YAŞAYAN INSANLARIZ KISISEL OLARAK ALIP VEREMEDGİMİZ HİC BİR ŞEY SOZ KONUSU DEĞILDIR OLMAMALIDIR DA...FIKIRLERIMIZE GELINCE ADAM GIBI TARTISARAK BUNLAR ÇOZULUR...BILINMEYENLER OĞRENILIR TABI OLAN OLUR OLMAYAN OLMAZ..KIMSEDE BUNU YADIRGAYAMAZ...HERKES KENDI TERCIHLERINI KULLANABILIR VE BU TERCIHLERININ SONUCLARI ANCAK VE ANCAK KENDISINI ILGILENDIRIR...BIZE DÜŞEN SADECE VE SADECE DOĞRULARI VEYA DOĞRU BILDIĞIMIZI AKTARMAKTIR...

tüm forum uyeleri kardeşlerime "TARTIŞAMAMAKSIZ TARTIŞMALAR" diliyorum...

T

Banned
abi eline sağlık burda gerçekten benim çok işime yarayan bi yazı yazmışsın Allah razı olsun baştan sona yol gösterici bi yazı olmuş

ne kadar bilirsen bil, söylediklerin

karsindakinin anlayabildigi kadardir.

Mevlana

Elensu

New member
Allah razi olsun.Cok guzel ve Faydali bir konuya deyinmissin.Icerisindede cok güzel ögütler var,Insallah bu yazdigin ögütlere uyariz,Ve tartisilacaksa da adam aikilli tartisiriz.En azindan ben uymaya caliscam.Tskler:ter:

DayWalkerr

ABDUSSABUR
Aslında Forum kurallarına eklenmeli....Veya sabitlense hiç fena olmaz..

PAylaşım için saoalsın abii..Allah razı olsun..

ExpeRt`

Counter Strıke
yoq canım almıom walla bak almıom neyse ben kaçtım ben tartışmayı sewmwm siz severseniz siz oynayın canım aaaaaaaaaa

yazidan onemli yerleri alinti yapicaktim ama yazinin hangi bolumunu alinti yapsam bilemedim cunku gercekten yazinin her cunlesi cok onmeli
cok super bi paylasim olmus kardes eline saglik

HTML