Taksiye Binerken Dikkat

ASİL_1

New member
Taksiye binerken tekerleğe dikkat
Birçok taksi şoförünün fazla para alabilmek için aracın tekerleği ile oynadığı ileri sürüldü. İddiaya göre çapı düşürülen tekerlek bakın taksiciye nasıl haksız kazanç sağlıyor:

Mehmet Canıtatlı'nın haberi

Bazı taksi şoförlerinin fazla para alabilmek için aracın tekerleğini küçülttüğü iddia edildi. Çapı düşürülen tekerlek daha fazla döndüğü için taksimetre 100 km'de 15 km fazla ücret yazıyor. İddia meslek odalarınca da doğrulandı. İzmir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Celil Anık, son yıllarda kendilerine bu yönde şikayet gelmediği belirterek, “Taksici esnafı, kredi faiz oranlarının düşmesiyle birlikte otomobillerini yeniliyor. Üzerinde herhangi bir değişiklik yapması halinde otomobili garanti kapsamında kalıyor. Bu yüzden tekerleklerini değiştirmiyorlar. Ancak önceki senelerde otomobillerinin daha estetik görünmesi için tekerleklerini değiştirirdi. Tekerlek değiştirdikten sonrada taksimetresinin ayarını düzelttirmek zorunda. Aksi davranış sergileyen üyelerimiz cezalandırılır. Ben yine de taksici esnafının bu yola başvuracağına inanmıyorum" dedi.

Taksimetrelerin ayarlanmasından sorumlu Sanayi İl Ticaret Müdürlüğü’nden bir yetkili bugüne kadar kendilerine tekerlek değiştirdiği için başvuran taksi olmadığını, taksimetre ayarı yapılırken tekerleklerin hava basıncının bile önemli olduğunu belirterek şöyle dedi:

“Tekerlek çapını 1 santimetre küçülterek taksimetre 10 kilometrede 1.5 kilometre fazla gösterir. Günde ortalama 100 kilometre yol kateden taksiler, 15 kilometre karşılığı 24 YTL haksız kazanç sağlar. Buna vatandaşlarımız dikkat etmez ama daha çok eski model taksilerde bu sistem sıkça uygulanır."

İÇİMİZDE ÇÜRÜK ELMALAR VAR

İstanbul’da 35 bin taksici esnafın 18 bin taksiyle günde 1 milyona yakın vatandaşa hizmet verdiğini ifade eden İstanbul Otomobil Esnaf Odası Yönetim Kurulu Başkanı Semih Kaçanoğlu, "Görevi kötüye kullanan bürokratlar gibi esnafımız içinde de açıkgöz olanlar çıkabilir. Çürük elmaları ayıklamak gerek" dedi. Bazıt taksici esnafın yaptığı hatanın dürüst çalışanlara mal edilmemesini isteyen Semih Kaçanoğlu, bu yönde birkaç şikayet aldıklarını söyledi. Kaçanoğlu, "Aracını taksimetre ayarına götürürken büyük boyutlu lastik takanların, sonradan küçük boyutlu lastik takarak haksız kazanç sağlaması doğrudur. Ağırlıklı olarak taksimetre ayarlaması zamanı uzayınca ve akaryakıta ard arda zam gelince bu yola başvurmak isteyenler çıkıyor.

Ancak İstanbul’da hizmet veren duraklı taksileri tenzih ederim. Tur halindeki 7-8 bin taksi adeta başı boş dolaşmakta. Telsizle zaman zaman uyarıda bulunuyoruz. Bu konuyla bağlantılı olarak Valiliğe ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na tüm taksilerin duraklı olması yönünde talepte bulunduk. Böylece denetim mekanizması daha sağlıklı işler" dedi.

ŞİKAYET VAR İŞLEM YOK

İstanbul Otomobil Esnaf Odası’na gelen şikayetler arasında ìfazla ücretlendirme" konusunun da bulunduğunu kaydeden Kaçanoğlu, ancak vatandaşın taksi plakası almaması yüzünden işlem yapamadıklarını söyledi. "Bu sebeple bugüne kadar ceza almış bir taksi şoförü ya da sahbi yok" diyen İstanbul Otomobil Esnaf Odası Yönetim Kurulu Başkanı Semih Kaçanoğlu, aynı güzergah ve aynı noktaya her zamanki ücretlendirmeyle gidemeyen vatandaşın, 212 283 65 46 nolu şikayet hattına müracaat etmesini istedi.

Şikayetin tespit edilmesi halinde, sözkonusu aracın sahibi ve şoförünü çağırıp rapor hazırladıklarını kaydeden Kaçanoğlu, "Aracın taksimetre incelemesini yaptırıyoruz. Hazırladığımız raporu Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği’ne gönderiyoruz. Birliğin disiplin kurulu yaptığı inceleme sonucu şikayeti haklı bulursa aracın sahibi ve şoförüne para cezası kesiyor, aracı trafikten men ettirmek için gerekli işlemleri yapıyor. Hatta suça ortak olanların ticari araç kullanma belgesini iptal ettiriyor" diye konuştu.

http://www.gazeteoku.com/go.php?link=http://www.haber7.com

DeeRPaRtY

IRC Operator
ewet... tekerlek küçültülerek daha fasLa km. yapıLmış qibi qösterebiLioLar...

Sonuc: Gene Kendimize Sarar...

kurtulus23

New member
sadece kurnazlığa çalışıyor milletin aklı,yararlı şeylere çalışsaydı zaten bugün kafalarını o düşündükleri hilelere yormazlardı..

Chevignon

New member
Evet.Bunu Taksicilerde doğruluyor aslında...Arkadaşlarında dediği gibi,Türklerin aklı bu tür oyunlara çalışmayıp,Türkiyenin yararına işler yapsalardı,bugün türkiye ABD den bile iyi durumda olurdu.

Uzunefe

Altın Üye
tek o değil ki , her kornaya bastığında atan taksimetreler bile var... valla 4-5 kişi olmadıkça taksiye binmem

S!yaĦ

Banned
Uzunefe' Alıntı:
tek o değil ki , her kornaya bastığında atan taksimetreler bile var... valla 4-5 kişi olmadıkça taksiye binmem

valla ilk defa duydum.ve kaldım
ne diyceğimi bilemiyorum

Bide şimdi aklıma geldi.
taksici ölümlerinin sebebi de bu olmasın.sen fazla aldın kavgası

HTML