Türkiye A.Ş.

Vtnsvr

New member
Mehmet TÜRKER

Bunlar, Türkiye’yi bir “anonim şirket” gibi yönetiyorlar!..
“Türkiye A.Ş.”nin Yönetim Kurulu Başkanı, şimdiki moda adıyla CEO’su Kasımpaşalı!..
Yönetim Kurulu Başkan Vekilleri başta Dengir Mir olmak üzere, AKP’nin Genel Başkan yardımcıları!..
Ortaklar, bütün AKP’liler!..

Türkiye A.Ş.’nin hazır bulup ele geçirdiği veya kendi kurduğu iştirakleri de var:
TOKİ, RTÜK gibi sözde bağımsız kurum ve kuruluşlar ile gazeteler, televizyon kanalları, bazı dernekler ve vakıflar!..

Bunların genel müdürlerini ve başkanlarını “Türkiye A.Ş.”nin CEO’su tayin ediyor!..
Bir şirket CEO’su ile yönetim kurulunun görevi nedir?..
Ortaklarının çıkarlarını korumak ve temettü "kâr payı” dağıtmak!..
Onlar da öyle yapıyorlar!..

Herhangi bir demokratik, uygar bir ülkede halkın vergileriyle iş yapan bir inşaat kuruluşunun başındaki insanın babasının adı devlet okuluna verilebilir mi?..
Şirket olursa verilir, kim karışır!..
Onlar da öyle yapıyorlar, devlet kuruluşu olan Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar’ın babasının adı Eskişehir’deki bir okula şehit adı yerine veriliyor!..
Çevre Bakanı da, “Böyle bir evlat yetiştirmiş bir insanın adı elbette okula verilir” diyebiliyor!..

Neden?
Çünkü Türkiye bir şirket!..
Ve bu şirketin CEO’sunun reklamı, mitingleri TOKİ Sponsorluğu’nda yapılıyor!..

Öte yandan, Eskişehir İl Genel Meclisi’nde konu tartışılırken, şirket ortaklarından bir AKP’li üye, “Bu kişi on binlerce konut yaptı, elbette babasının adı okula verilecek” diye ayağa fırlıyor!..
Sanki on binlerce konut, TOKİ Başkanı’nın babasının parasıyla yapıldı!..

Yetmiyor, TOKİ Başkanı’nın dayısının adı da bir parka veriliyor!..
Verilemez mi?..
Türkiye bir şirket olduktan sonra niye verilmesin?..

Denizlerimizde Süleyman Demirel, Tansu Çiller, Mesut Yılmaz, Bülent Ecevit adlı gemi yok!..
Ama Recep Tayyip Erdoğan adlı feribot, Pendik-Yalova arasında gidip geliyor!..

Onun adına bulvarlar açılıyor, parklar yapılıyor!..
İyi de, şirketin CEO’sunun adı verilmeyecek de kimin adı verilecek?..

Şirkete bağlı Futbol Federasyonu Başkanlığı’na CEO tarafından getirilen, fakat ömrü vefa etmediği için ancak 4 ay orada kalabilen Hasan Doğan’ın adı statlara veriliyor!..
Verilmesi de gerekiyor, çünkü bunlar bir bakıma şirketin PR’ı oluyor!..

Başbakan’ın şu Deniz Feneri olayındaki öfkesi normaldir!..
Zira Anonim şirket bu!..
İştiraklerinin hesabını hariçten gazel okuyanlar sorabilir mi?..
Ama belli olmaz, CEO işin sonunda “Parayı verirken bana mı sordunuz” da diyebilir!..

Ortaklar, şirketin genel kurulunda CEO’yu alkışladıktan ve CEO ortakların güvenine mazhar olduktan sonra, bütün siyasi partilere, medyaya ve halkımıza halt yemek düşer!..

Üstelik, bu halka açık şirket de değil!..
Hisseleri borsada işlem görmüyor!..
Türkiye’nin bir anonim şirket gibi yönetildiğini aklınızdan çıkarmadığınız sürece, Kasımpaşalı CEO’yu anlayışla karşılamanız gerekiyor!..

http://www.asahaber.com/modules.php?name=News&file=article&sid=10509

HTML