Türkiye’nin kaderini değiştirecek! Petrolün damarı bulundu..

crazyquake

.::®crazy™::.

Türkiye’de petrol var mı yok mu tartışmalarına son nokta... TPAO, Hopa'da ve Suriye sınırındaki iki noktada Türkiye’nin kaderini değiştirecek petrol bulduğunu açıkladı.

Türkiye’de petrol var mı yok mu tartışmalarına son nokta koyuluyor. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Saim Dinç, Karadeniz Hopa'da 3 bin 200 metrede ve Suriye sınırında bin 300 metre derinlikte yapılan sondaj çalışmaları sonucunda Türkiye’nin kaderini değiştirecek petrol bulduklarını açıkladı.

Dinç, bulunan petrolün Türkiye'nin ihtiyacının büyük kısmını karşılayacağını tahmin ettiklerini ifade etti. Genel Müdür Dinç, petrolün tam anlamıyla ekonomiye kazandırılmasının zaman alacağını vurgularken, bu sürenin 8 yılı bulabileceğine işaret etti.

3 BİN 200 METREDE PETROL

Dünyada petrol fiyatlarının 75 dolara tırmandığı günlerde TPAO Genel Müdürü Osman Saim Dinç’ten umut verici haberler geldi. Genel Müdür Dinç, önceki gün basına kapalı olarak gerçekleştirilen TBMM KİT Komisyonu'nda yaptığı açıklamalarda Karadeniz’de ve Suriye sınırında petrol bulunduğunu söyledi. Dinç, TPAO olarak Türkiye'de çalışmaları iki bölgede yoğunlaştırdıklarını belirterek, Trabzon ilinin 120 kilometre, Hopa ilçesinin 40 kilometre kuzeybatısına gelen Hopa 1 kuyusunda ve Suriye sınırındaki mayınlı bölgede yapılan sondaj çalışmalarında jeolojik ve jeofizik anlamda önemli veriler elde edildiğini bildirdi.

Karadeniz’de yaklaşık 16 bin kilometre sismik program gerçekleştirildiğini ve Türkiye tarihinde bir ilki gerçekleştirerek Karadeniz'de üç sondaj çalışmasının aynı anda yürüttüklerini kaydeden Dinç, Ayazlı, Akkaya ve Hopa'da yapılan sismik çalışmalarda önemli gelişmeler sağlandığını vurguladı. Dinç, Hopa-1 kuyusunda su tabanından 3 bin 200 metre derinlikte bulunan petrolden çok umutlu olduklarını belirtti. Dinç, Aralık ayında Suriye sınırında da petrol arama çalışması başlattıklarını hatırlatarak, Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde açtıkları 5 kuyudan 3’ünde petrol bulunduğunu açıkladı.

Dinç, Batı Kozluca’daki sondaj çalışmalarında 3 kuyuda da 12-13 gravite kalitede petrol bulduklarını ifade ederek, Batı Kozluca’daki 3 kuyuda bin 300 metrede petrol bulduklarını söyledi.. Bu 3 kuyuda da üretime başlandı. Dinç, bu 3 bölgede toplam 10 kuyu açacaklarını söyledi. Dinç, ağır kış şartları nedeniyle sismik arama çalışmalarına ara verilen Cudi Dağı’nda da petrol aramaya devam edeceklerini kaydetti. TPAO, Cudi Dağı’nda petrol arama faaliyetini Chevron şirketi ile ortaklaşa yürütüyor.

REZERV İÇİN ERKEN

Dinç, iki bölgedeki rezervin iki yıl sürecek sondaj çalışmalarından sonra tespit edilebileceğini bildirdi. Rezervle ilgili kesin tespit için 75 milyon dolara tam donanımlı bir gemi kiraladığı öğrenildi.

TPAO, Hopa açıklarında petrol aramayı British Petroleum (BP) ve Shevron Texaco ile birlikte yapıyor. 45 kilometrelik alanda deniz seviyesinden 3 bin 200 metre derinlikte arama yapılıyor. TPAO-BP-Texaco ortaklığının, sondaj çalışması için bugüne kadar 200 milyon dolara yakın bir harcama yaptığı ifade ediliyor. TPAO’nun yüzde 50, BP’nin yüzde 25 ortak olduğu bu alanda hissenin yüzde 25'lik kısmıda Shevron Texaco kontrolünde.

Bugün

RuTH

Altın Üye
zamanında bulunmasına bulundu ama bazı düçler çıkarılmasına izin vermedi.vermeyecek de. dünyadaki bor rezervinin %90 TÜrkiye'de. bunun % 65 'i benin memleketim olan Balıkesir'de. bor denen element geleceğin enerji kaynağı olarak gündemdeydi. ama onu da örtbas ettiler. bizim güç kazanmamızı istemiyorlar.onlar ne diyorsa o olacak. biz boşuna .... ötümüzü yırtıyoruz....

iSpiK

Kadim Dost
bor u kullanma ıznımı suresımı yasal bı prosadür mü ne war seneye mi ne doluyomus sanırım böle bisey duydum ne kadar dogru bılmem..

bu petrol olayınında ustu kapatılmasa barı hem konunun hem kuyunun :(

perteklim

New member
crazyquake.... bu haber doğru çıksın bir gün Allah için oruç tutarım.... sevabı bölüşürüz söz...

osiris_cemo

New member
Yaw olsa ne olmasa ne sanki sizin cebinize gircek parası.Yine hortumcular yandaşlar lüpleyecek bizim cep yine tam takır kuru bakır.Varsa benzin mi ucuzlayacak zannediyorsunuz suudiler kadar petrolümüz olsa yine benzini aynı paraya satar bizim devlet.

RuTH

Altın Üye
osiris_cemo' Alıntı:
Yaw olsa ne olmasa ne sanki sizin cebinize gircek parası.Yine hortumcular yandaşlar lüpleyecek bizim cep yine tam takır kuru bakır.Varsa benzin mi ucuzlayacak zannediyorsunuz suudiler kadar petrolümüz olsa yine benzini aynı paraya satar bizim devlet.
:D :D yaptın yine yorumunu :D :D

perteklim

New member
:Sopa :Sopa
osiris_cemo' Alıntı:
hımmmmm.... seni gidi pesimist seni!... seni hangi haberler mutlu eder?... senin için yıldızlardan bir demet yapıcam... unutma, doğum gününü yaz, sana da sözüm: o gün göndericem...

osiris_cemo

New member
perteklim' Alıntı:
:Sopa :Sopa
hımmmmm.... seni gidi pesimist seni!... seni hangi haberler mutlu eder?... senin için yıldızlardan bir demet yapıcam... unutma, doğum gününü yaz, sana da sözüm: o gün göndericem...
Bu aralar beni mutlu edecek bir tek şey bilem yok boşa ugraşma dostum.:( Neysem boşver şahsi mevzulara girmeyelim uzun hikaye :sigara: off yine cigaram geldi yakayım bi dene kafam yerine gelsin

firatoz

New member
ben kendimi bildim bileli karadenizden petrol çıkacak
ne petrolmüş be çıkmadı gitti
onu bırak eskiden hamsi çıkardı o bile azaldı

latin

New member
osiris_cemo' Alıntı:
katılıyorum. memleketin ırmaklarından petrol aksa peşkeş çekilecek bir kodaman bulurlar merak etmeyin. bu memlekette ne dayılar ne de yeğenler biter maalesef :Sopa :(

2515

New member
önemli olan bulmak degil bunu devletin işletmesi ve yabancı şirketlerin işletmemesi ama büyük ihtimal bir yabancı şirkete peşkeş çekilir

BEYAZÜLKE

New member
firatoz' Alıntı:
ben kendimi bildim bileli karadenizden petrol çıkacak
ne petrolmüş be çıkmadı gitti
onu bırak eskiden hamsi çıkardı o bile azaldı
hamsiler petrol oldu desene:)
şaka bir yana ben o tarafları ii bilirim.yıllardır aynı terane..ne zamanki kendimiz ararız.ne zamanki bizim irademiz hüküm sürer o zaman ınanrım..

ecevitgök

New member
türkiyede pek çok bölgede petrol var ama ekonomik değil.. ya çok derinde ya da rezerv az.. yapılan çalışmalarda petrol olma olasılıklı birçok yer var.. bunlarda ancak yabancı ortaklı çalışmalarla çıkarılabilecek..
bor la ilgili olarakta bütün borlardan sorumlu olan eti a.ş. yi hükümetimiz malesef amerikalılara satmıştır. dünya bor rezervinin % 60 ına sahip ülkemizde kendi topraklarımızdaki rezervleri amerikalılara peşkeş çekilmiştir. BOR BİLEŞİKLERİNİ YAPACAK TEKNOLOJİ TÜRKİYEDE YOKTUR VE KURULMASIDA ENGELLENMEKTEDİR. bor geleceğ
in yakıtı değildir ama çok sektörde kullanılmaktadır. biz boru işlenmemiş halde yurtdışına satıp işlenmiş halde çok pahalı şekilde satın alıyoruz.
sadece bor değil türkiyedeki madenlerin birçoğu yabancı şirketlere verilmiştir...bunu nerden bildiğimi soruyorsanız ben birerbir bu sektörün içersindeyim...
hepinize geçmiş olsun arkadaşlar........

unknown

New member
ecevitgök' Alıntı:
türkiyede pek çok bölgede petrol var ama ekonomik değil.. ya çok derinde ya da rezerv az.. yapılan çalışmalarda petrol olma olasılıklı birçok yer var.. bunlarda ancak yabancı ortaklı çalışmalarla çıkarılabilecek..
bor la ilgili olarakta bütün borlardan sorumlu olan eti a.ş. yi hükümetimiz malesef amerikalılara satmıştır. dünya bor rezervinin % 60 ına sahip ülkemizde kendi topraklarımızdaki rezervleri amerikalılara peşkeş çekilmiştir. BOR BİLEŞİKLERİNİ YAPACAK TEKNOLOJİ TÜRKİYEDE YOKTUR VE KURULMASIDA ENGELLENMEKTEDİR. bor geleceğ
in yakıtı değildir ama çok sektörde kullanılmaktadır. biz boru işlenmemiş halde yurtdışına satıp işlenmiş halde çok pahalı şekilde satın alıyoruz.
sadece bor değil türkiyedeki madenlerin birçoğu yabancı şirketlere verilmiştir...bunu nerden bildiğimi soruyorsanız ben birerbir bu sektörün içersindeyim...
hepinize geçmiş olsun arkadaşlar........
hükümetimiz derken şuanki hükümet gibi algılanıyor ben bildim bile galiba bor amerikalilarda kim satti acaba ?

HTML