Türk Demek Türkçe Demektir!!!

<^AZRAİL^>

New member
Ataturk "ne mutlu Turk'um diyene" derken sozunun basinda da "Turk demek Turkce demektir" demistir. Bu sozu nedense bir cogumuzun bilmedigi gercegiyle karsilastim.. Ve gercekten Turk demek Turkce demektir. insanin bir vatani topragidir, diger bir vatani ise dilidir. Birinden biri olmazsa sen de yoksun demektir.

Sahip cikalim !!

Turkce'mizde "w, q . x, sh " harfleri yoktur ! Bilmeyeniniz var mi hala ? Yoksa ogreniniz,ogretiniz! Biliyorsaniz da kullanmayiniz!! Ulkemize, dilimize sahip cikalim, Turkce elden gidiyor buna bir dur diyelim.

Turkce kelimeler kullaranak konusalim. is yerlerimize Turkce isimler verelim. Aksini yapanlari uyaralim, Tepkimizi gosterelim. Yazik, boylesi guzel bir dilimiz varken yabanci kelimelere ne gerek var? Turkce'yi dogru bir sekilde yazalim. Kelimeleri kisalttigimizi sandigimiz o komik durumlara dusmeyelim. Turkce'mizi daha fazla eritmeyelim. Bizden sonraki nesillere temiz bir Turkce birakalim. Bu Ataturk'un vasiyeti ve cocuklarinin en buyuk vazifesidir, unutmayalim, unutturmayalim !!

"Bakınız arkadaslar, ben belki cok yasamam. Fakat siz, olene dek Turk gencligini yetistirecek ve Turkce’nin bir kultur dili olarak gelismeye devamı yolunda calısacaksınız. Cunku Turkiye ve Turkluk, uygarlıga ancak bu yolla kavusabilir.”

Mustafa Kemal ATATURK

Ata'mizin kemiklerini sizlatmayalim !!

Bu konuda hepimize gorevler dusmekte. Bu batililasma yolundaki trajik ozentilige artik bir son verelim. Turk milleti kendi dilini benimseyip, sahip cikmalidir, cikacaktir. Dilimiz bizim kulturumuz, vatanimizdir, Turk'lugumuzdur!!
Turkce'mizi daha fazla katletmeyelim! Degerlerimize sahip cikalim!

Kimseyi "Ne Mutlu Turkce Turkum Diyene" dedirtmek zorunda birakmayalim !

yaziyom - yaziyorum

yaziyos - yaziyoruz

sewiyorum - seviyorum

sefiyorum - seviyorum

qonusuyorum - konusuyorum

shekil - sekil

yuxek - yuksek

* Ozel isimler buyuk harfle baslar;

Ayse ile Ahmet ders calisiyorlar.

* "dahi" anlamina gelen "de" ve "da" ekleri ayri yazilir;

Bu olanlara Ayse de bir anlam veremiyordu.

* bir yer belirten "de" ve "da" ekleri bitisik yazilir;

Ahmet sandalyede oturuyordu.

* Baglac olan "ki" eki ayri yazilir;

Turkce'yi oyle guzel konusuyordu ki, hepimiz hayrandik.

* Soru anlamindaki "mi", "mu" ekleri ayri yazilir;

Ayse bunu biliyor mu?

* ya da ayri yazilir;

Ayse ya da Ahmet farketmez.

* Noktadan sonra baslayan cumlenin ilk harfi buyuk olur.

Bunlar bilmemiz gereken bilgilerdir. Hala bilmeyenlerimiz var mi?

HTML