Türkçe İşletim Sistemi Yazıldı!!!

neterkhert

New member
Yıllar önce okudugum disket arşivimde kalan bu yazıyı sizlerle paylaşmak istedim.(bu yazının bulundugu sitenin ismi bir türlü aklıma gelmedi.sene 1997 falandı galiba bilen varsa söylesin dilimin ucunda yaf:=)
işte ilk türk işletim sisteminin öyküsü:

Türkçe işletim sistemi
İlk defa Türkiye'den tamamen Türkler tarafından geliştirilmiş Türkçe işletim sistemi yazıldı! Gurur kaynağı olan işletim sisteminin hikayesi Bilkent'te kendi halinde bir öğrenci olan Hasan Kernelotuziki'nin bir gün çöpte "işletim sistemi nasıl yazılır, teorik ve pratik bir yaklaşım -a.s.tanenbaum mcgrawhill" isimli kitabi bulmasıyla başladı...

Bulduğu yere çökerek sabaha kadar sokak lambasının altında kitabı hatmeden Kernelotuziki, kendisinde gördüğü ani vizyon genişlemesinin hayranlığına kapılarak ertesi gün hemen oturdu ve işletim sistemini yazmaya koyuldu. Bundan sonrasını Kernelotuziki'nin ağzından dinleyelim:

"VisualBasic yanlış bir seçimdi kabul etmeliyim. Başta kolay görünüyordu en azından interface design'ları kolay yaptık. İş kerneli yazmaya gelince gerçekten çok kastık yani özellikle assembler'la yazılması gereken kısımları da basic'le yazmamız çok vakit kaybettirdi bize.. Yine de ondan sonra" Kernelotuziki'nin bundan sonraki konuşmalarını biz bile anlamadığımızdan sözünü yarıda kestik ve ona gerçek kullanıcının merak ettiklerini sorduk..

HH- "Peki efendim mIRC, Internet Eksplorır çalıştırabilecek mi sizin sistemi kullananlar?"
K32- "Yaw olaya varolan programları çalıştırabilmek açısından yaklaşmanız yanlış olur. Çünkü bu sistemi geliştirirken bazı şeylerin farklı olmasını istedik. Program çalıştıran bir işletim sistemi yerine işletim sistemini idare eden programlar zinciri düşündük. Hem bizim ülkemizin örf ve adetlerine daha uygun"

HH- "Nasıl? Yani açabilir misiniz?"
K32- "Normal bir işletim sistemini kullanırken mesela win98, bir programı çalıştırmak için mouse ile programın minik resmine tıklarsınız ve o çalışır değil mi? Biz bu mantığı bir adım daha öteye belki de bir adım bize daha yakın olan şekline getirdik.. Kullanıcı bir programı çalıştırmak için "Daldır" menüsünden "baba bizim bir program olayı vardı" seçeneğini seçiyor. O anda ekrana "bi sn güzelim meşgulüm bir iki dakka müsade et senin işini de yapacam" dialog'u çıkıyor. Kullanıcı burada "baba gözünü seviyim program acil lazım hemen araya alıversen?" butonuna basıyor. İşletim sistemi yanıt olarak "tamam tamam neymiş o program ben de merak ettim şimdi" diyor. Siz de "baba şurda desktopta ikonu var internet olayı bi web sayfasına bakcam da. gözünü yiyim abi" butonuna basıyorsunuz. Böylece program çalışıyor"

HH- "Peki efendim bu biraz zahmetli değil mi?"
K32- "Başta öyle görünebilir ama aslında değil. Siz işletim sistemiyle muhabbeti ilerlettikçe işletim sisteminin sizden talepleri azalıyor hatta extra atraksiyonlar yapabiliyor. Bir gün bilgisayarı açtığınızda "baba senin netscape navigatör expire olmuş yenisini çektim kurdum bu arada bi yerde virus vardi onu silerken senin dökümanlar uçtu oturdum baştan yazdım inşallah beğenirsin biraz degişik oldu ama" gibi mesajlar alabiliyorsunuz. "

HH- "Bütün bunlar çok hoş görünüyor.. Peki ne zaman piyasaya sürmeyi planlıyorsunuz?"
K32- "Walla bir kaç sponsorluk görüşmemiz oldu.. şartlarda uyuşabildigimiz bir şirketle ortak pazarlama anlaşması düşünüyoruz. Sezen'den bir kaç söz aldık albüm kapaklarını da bastırdıktan sonra direk Türk müzik piyasasına girmek istiyoruz"
HH- "Anladım.. ne?"
K32- "Ya güzelim kafa mı bıraktınız. İşletim sistemi yazdık yedik tabi bi yerden sonra.. Neyime benim işletim sistemi kendimi rezil ettim rüsva ettim hayatımın en güzel yıllarını harcadım saçma sapan bir olay uğruna gidin güzelim ya"

Konuşma sonunda yeni işletim sisteminin bizi daha parlak günlere götüreceğini de vurgulamaktan geri kalmayan Kernelotuziki'nin bundan sonraki hedefi daha geniş kitlelere hitap etmek gibi görünüyor. Kendisine bilim hayatında başarılar diliyoruz.

terteren

Altın Üye
ehuheheuhhe süperdi ya ne ararken ne bulduk

flameman

Banned
ya bizimde bir işletim sistemi yama öykümüz böyle olsaa.:)
:D

ya bizimde bir işletim sistemi yama öykümüz böyle olsaa.:)
:D

HTML