Türban için ağlayanlar diri diri gömülen kızı yok sayıyor

ElekTrik.

New member
Türban için ağlayanlar diri diri gömülen kızı yok sayıyor

Peygamberimiz, ‘İnsaf, imanın yarısıdır.’ demiş.
Yani; insafsız iseniz, imanınızın yarısı yoktur. Namaz kılmak, oruç tutmak; insafsız olanı mümin yapmaz.

Hele bir de devlet malını yemiş; yani ‘Beytülmal’den çalmış iseniz; derdinize derman yoktur.

Bugünkü bazı Müslümanlar, çalar çırpar; sonra Hacc’a gidip aklandığını zanneder; etsinler bakalım…

İnsafa dönelim…
Gerçekten; insanı insan yapan o duygudur.
İnsaflı olmak nedir?
Olayları; insanlara uygulanan muameleleri eşit biçimde değerlendirmektir. Örnek verelim:
Emine Hanımefendi; türban taktığı için kamusal alana sokulmuyor; mağdur ediliyor.
O sıra kımsenin sesi soluğu çıkmıyor. Aradan 3 yıla yakın zaman geçiyor. Başbakan Erdoğan seçimlere yelken açılınca bunu gündeme getiriyor; feryat ediyor. Türkiye de bu 3 yıl önceki sıradan işi konuşmaya başlıyor.

Yoksulluk unutuluyor.
Her dört gençten birisinin işsiz kalması unutuluyor.
En pahalı benzin kullandığımız unutuluyor.
Başbakan bir kızıyor; bunların üstünü örtüyor.
Tepkisinde haklı diyelim…
Gelelim Kahtalı Medine Memi’ye…
16 yaşında, daha hayatın baharında…
Sanırım ki Kahtalı Mıçı kardeşim kadar temiz bir insan…
Erkeklerle konuştu diye…
Erkeklerle Kahta’da konuşmak nedir ki… Ya bir uzaktan gülümseme; ya da ‘Nasılsın abi?’ demekten ibarettir.

İşte bu kadarı karşılığında onun ailesi, Medine Memi’yi diri diri kuyuya gömüyor.
Şu vahşete ve bunun basına yansımasına bakın: 21. Yüzyıl’da güya AKP ile tam demokratikleştirilen Türkiye’de genç kızlar diri diri gömülüyor da meşhur demokratlar iktidarı övmekten bu konuyu tartışmaya zaman bulamıyor.
İşte Güneydoğu Gerçeği, işte Kürt Sorunu, işte Demokratik Açılım, İşte … Hepsi bu…

DEREBEYLERİ RAHATSIZ OLMASIN
Buna sonra bakalım.
Peki; üç yıl önceki bir türban olayı için TBMM’yi ayağa kaldıran Başbakan Erdoğan; genç yaşında diri diri gömülen; hayatına vahşi biçimde son verilen Medine Memi için ne yaptı?
Hiçbir şey…

Bir şey yapacak mı?
Kesinlikle hayır.

Neden?
Çünkü o zaman Güneydoğu’da Kürt bölgesinde hakim olan derebeylik/şeyhlik sistemine laf etmiş olur; oyları azalır.

Yani?
Medine Memi’nin hayatının bir türban kadar değeri yoktur.

Demekki neymiş?
İnsan hayatının politikacılar için hiç önemi yokmuş…
Türban neymiş?
Bir insanın hayatından bile önemliymiş.

Nedendir?
İşin ucunda oy vardır.

Öyleyse?
Eğer oy alacaksa politikacı; insan hayatının bile üstünü çizebilir.

Örnek var mı?
İşte Medine Memi…
Açılımcılar; Medine Memi’nin adını anmıyorlar. Çünkü; Doğu’nun ilkel sistemini, vahşi sistemini, hayvani sistemini sorgulamak istemiyorlar.

Ağalar, reisler, şeyhler, mollalar rahatsız olmasınlar da…
Zavallı Kürt kökenli kızlar, gençler, marabalar, göçebeler ölürlerse ölsünler…

Yeter ki bölgeyi 500 senedir sömüren Yavuz Sultan Selim’in icadı o derebeylerinin huzuru kaçmasın.

Bölgedeki insanlar, onların istediği biçimde oy kullansın.
Sonrasında toprağa mı gömülüyorlar, açlarından mı ölüyorlar, PKK’ya kaçmak zorunda mı kalıyorlar… Ne yaparlarsa yapsınlar.

Peygamberimiz olsa ne yapardı?
1400 sene öncesinde bile böyle rezillik olmazdı.

Kızlarını kumlara gömen Araplara tokatı çakan o değil miydi?
Yıkmamış mıydı kız çocukları gömen düzeni?
O zaman Peygamberimiz olsa şu anki düzeni de yıkardı.
Kadını erkekle eşit hale getiren Kemal Atatürk ile…
Kızlara hayat hakkı tanıyan Büyük Muhammet…
Nasıl da benziyorlar birbirlerine…

‘TÜRBAN TEFERRUATTIR’
Türkiye’deki sorun bazı kadınların türban takması değil; bazı siyasetçilerin inatla bu konuyu siyasetin gündemine taşımaları ve inatla kullanmalarıdır. Bunlara göre türban, kelime-i şahadet gibi temel bir din şartıdır. Bu anlayışın yanlış olduğunu Fethullah Gülen bile söylemiş ve 1995′te ‘Türban teferruattır!’ demişti.

Yine, Vuslat Muştusu isimli kitabında, Hoca Efendi; ‘Hiçbir Müslüman, başörtüsünü, kelime-i şahadetle bir saymamalıdır’diye yazmış; türbanın ikincil bir iş olduğunu tekrarlamıştır.

Hal bu iken; Başbakan Erdoğan’ın ve AKP’lilerin dönüp dolaşıp bu konuyu gündeme getirmeleri din özgürlüğünü savunmak değil; oy toplamaktan kaynaklanmaktadır. Onların bu tavrı yüzünden toplum ikiye ayrılmış; türban takan kadınlar da dolaylı olarak mağdur hale gelmiştir.
Ayıptır, yazıktır…
Rıza Zelyut Yazdı:Türban için ağlayanlar diri diri gömülen kızı yok sayıyor - İlk Kurşun Gazetesi

v_k

New member
kişisel olaylardan dolyı bir zümreye saldırmayın , o olayda sanıklar gereken cezayı aldılar sanki serbestmişler gibi yazıyor paylaşıyorsunuz...
cehalet hat safha da , kötü bi olay insallah bi daha olmaz ayrıca çocuk yasta evlenmelere de karsıyım...

_KeMaLiST_

New member
kişisel olaylardan dolyı bir zümreye saldırmayın , o olayda sanıklar gereken cezayı aldılar sanki serbestmişler gibi yazıyor paylaşıyorsunuz...
cehalet hat safha da , kötü bi olay insallah bi daha olmaz ayrıca çocuk yasta evlenmelere de karsıyım...

Bu kişisel bir olay degildir... Bu ve bunun gibi olaylar Türkiye'de sürekli yaşanıyor... Kişileri cezalandırmak yetmiyor demek ki...

Birkaç subayın yaptıgı olayların tüm TSK'yı hedef durumuna düşürmesinde de aynı samimiyeti bekliyorum senden...

"Bu ülke üzerine senaryo yazanlar cezalandırıldı... TSK da görevine devam eden subaylara güvenimiz tamdır..."

Bu lafı edebildiginiz gün karşılıklı oturup konuşabiliriz... Ama şimdi bana kimse bu kişisel bir olaydır, bir topluma mal etmeyin demesin...

v_k

New member
Ben hiçbir zaman askeriye içerisinden çıkan bozuk sahsiyetleri askeriyeye mal etmedim , onlar üzerinden askeriyeye saldırmadım , yorumuna dikkat et
objektif bir şekilde diyorum ki iktidar ya da muhalefet içinde kalpazanlık yapan milletvekilleri olduğu gibi askeriye içinde de vatanına nankörlük edenler olabilir , ben askeriye kesinlikle temizdir denmesine karsıyım , ABD her yıl sayısız rütbeli askerini cezalandırıyor ...
bizde ise sınır boylarında asker kaçakçılığa karısmıs , balkan savaslarındaki gibi siyasete karısmıs , bunlar Türk Askerine yakısmayan hallerdir... Ceza gerektirmektedir.
Türkiye de kaç kız gömülerek öldürüldü daha önce ?
Bu kişisel bir olaydır ama bahsettiğim diğer konu ile ilgili eğer çözüm istiyorsan kız erkek eğitim öğretimini ayıracaksın ABD nin , Avrupada bazı ülkelerin bu konuda önemli çalışmaları var ...
Zinayı kesinlikle yasaklayacaksın öyle ki zina serbest diye imamnikahı ile şerefsiz kendinden 50 yas küçük kız çocuğunu nikahlıyor G.doğuda ...
Dost hayatı vs gibi bizim kültürümüzde olmayan şeyleri zina ile engelleyip aşkı memnu hüviyetindeki Türk aile yapısına uygun olmayan ve insanlarda zamanla kültürel erozyon yaratan sapkın seyleri yasaklayacaksın ...
2. eşi Türkiye koşullarında kesinlikle yasaklayacaksın ama dost hayatı metres vs gibi şeyleri de...
çocuk sayısına kota koyacak maximum 4 yapacaksın
bu yazdıklarımın kaçını hazmedebilirsin...
Dindarlara ters gelenlere evet dersin ama diğerlerine hayır...

_KeMaLiST_

New member
Ben hiçbir zaman askeriye içerisinden çıkan bozuk sahsiyetleri askeriyeye mal etmedim , onlar üzerinden askeriyeye saldırmadım , yorumuna dikkat et
objektif bir şekilde diyorum ki iktidar ya da muhalefet içinde kalpazanlık yapan milletvekilleri olduğu gibi askeriye içinde de vatanına nankörlük edenler olabilir , ben askeriye kesinlikle temizdir denmesine karsıyım , ABD her yıl sayısız rütbeli askerini cezalandırıyor ...
bizde ise sınır boylarında asker kaçakçılığa karısmıs , balkan savaslarındaki gibi siyasete karısmıs , bunlar Türk Askerine yakısmayan hallerdir... Ceza gerektirmektedir.
Türkiye de kaç kız gömülerek öldürüldü daha önce ?
Bu kişisel bir olaydır ama bahsettiğim diğer konu ile ilgili eğer çözüm istiyorsan kız erkek eğitim öğretimini ayıracaksın ABD nin , Avrupada bazı ülkelerin bu konuda önemli çalışmaları var ...
Zinayı kesinlikle yasaklayacaksın öyle ki zina serbest diye imamnikahı ile şerefsiz kendinden 50 yas küçük kız çocuğunu nikahlıyor G.doğuda ...
Dost hayatı vs gibi bizim kültürümüzde olmayan şeyleri zina ile engelleyip aşkı memnu hüviyetindeki Türk aile yapısına uygun olmayan ve insanlarda zamanla kültürel erozyon yaratan sapkın seyleri yasaklayacaksın ...
2. eşi Türkiye koşullarında kesinlikle yasaklayacaksın ama dost hayatı metres vs gibi şeyleri de...
çocuk sayısına kota koyacak maximum 4 yapacaksın
bu yazdıklarımın kaçını hazmedebilirsin...
Dindarlara ters gelenlere evet dersin ama diğerlerine hayır...

Sapla samanı ayırmakta fayda var...

Verdigin örneklere bakarsan... Bazılarının toplum baskısı bazılarının ise insanların kendi rızası dogrultusunda oldugunu anlarsın...

Toplum baskısı sonucu gerçekleşen şeylere tabiki hepimiz karşıyız...

HTML