Türbanın başörtüsünden farkı !

alpgg

New member
Arkadaşlar bilmeyen insanlar için anlatıyorum hala ikisini birbirine karıştıran insanlar var birazı alıntı birazı kendimindir okumanızı rica ederim.

ilkönce başörtüsüyle başlayalım;

şekilde gördüğümüz gibi kesinlikle sıkı olmayan vucudunun belli bir kısmını göstermemk için değil,saçları ve başı çeşitli etkenlerden koruma amaçlı kullanılmamaktadır.

yüzyıllardır Türk kültüründe vardır,

başörtüsü ;
şekilde gördüğümüz gibi ;

başı ölümüne sıkan cildin nefes almasını engelleyen katlı kumaşlarla sarılan bi örtünme çeşidi;

Türkiyede 1960 larda türemeye başlamıştır ,

bakalım önderimiz Atatürk başörtüsünün dedesi çarşaf ne demiş;

"bazı yerlerde bazı kadınlar görüyorum ki, başınabir bez veya peştemal veya buna mümasil bir şeyler atarak yüzünü gözünügizler ve yanında geçen erkeklere geçen erkeklere karşı ya arkasınıçevirir veya yere oturarak yumulur. bu tavrın mana ve medlulu nedir?
efendiler!medeni bir millet anası, millet kızı bu garip şekle, bu vahşi vaziyetegirer mi? bu hal milleti çok gülünç gösteren bir manzaradır. derhaltashihi lazımdır."
mustafa kemal ataturk, 30 ağustos 1925, kastamonu

farklı bir yorum;

TÜRBAN VE BAŞÖRTÜSÜ ARASINDAKİ FARK...

BAŞÖRTÜSÜ; yüz yıllardır Anadolu kadınının, annelerimizin, başlarına koyup fazla sıkmadan çene altında bağlayıp uçlarını sarkıttığı bir alışkanlıktır. Başı güneşten, rüzgârdan korur. Saçları tümü ile kapatmaz, saçların bir kısmı açıkta kalır.

Başörtüsünün sıradan ve sevimli bir örtü olmaktan öteye, siyasal hiçbir amacı, hiçbir yanı yoktur. Bugüne değin bu konuda hiçbir sorun olmamış, başörtüsünden ötürü hiçbir sıkıntı yaşanmamıştır. Başörtüsünün dinsel bir yanı da yoktur.

TÜRBAN veya SIKMABAŞ; Filistin 'de, özellikle İran 'da çıkmış ve son otuz yıldır bizim ülkemize de girmiş siyasal içerikli, İslamcı bir simgedir. Saçların tümü görülmeyecek biçimde iyice kapatılır. Arap diline ilişkin ''tesettür'' sözcüğünün karşılığı Türk dilinde ''örtünmek'' sözcüğüdür. Başörtüsü olan ''türban'' , ''tesettür-örtünmek'' olgusu içinde algılanır. İngiliz ve Fransız dillerinde; bir tür deniz yaratığının helozonlu-burmalı sarmal kabuğu da ''turban'' sözcüğü ile adlandırılır.

Türban genel anlamıyla başörtüsü değildir; tartışma konusu olmasının nedeni de, başörtüsü olma özelliğinden kaynaklanmamaktadır. Tarikattan olanları ve tarikatları ayırt etmek anlamında ''ruhani kıyafet'' sayılmak gerekir. Ruhani kıyafet sayılmaması durumunda, her tarikat ve her cemaat tarafından ayrı ayrı belirlenmiş, tarikat ve cemaatlerin simgesel kıyafetidir. Bu anlamda da, yasadaki söylemiyle ''Türk inkılabına, rejimine ve vahdetine (birliğine) '' aykırı kıyafetlerdir.

Böylece, saçların ve başın hava alması bile önlenir. Üzerinde de ayrıca bir örtü çekilir. Boğazdan da sıkıca bağlanır. Bu tür baş bağlamanın, başörtüsüyle, türbanla hiçbir ilgisi yoktur. Dini en uygar biçimde yaşayan Anadolu kadını, böyle bir baş bağlama biçimi kullanmamaktadır. Bu tür baş bağlamanın dinsel bir yanı olsa Müslüman Anadolu kadınının böyle bir örtünmeyi uygulaması gerekirdi. Bu giyinme biçimi dinin bir gereği de değildir. Öyle olsaydı, İslam ülkelerinin, Peygamber soyundan geldiklerini bildiğimiz yöneticilerinin eşlerinin de bu tür baş bağlamaları gerekirdi.

Oysaki yakın zamanda, ülkemize gelmiş, Peygamber soyundan gelen Ürdün Kralı'nın, Suriye Devlet Başkanı'nın, Pakistan Devlet Başkanı'nın eşlerinin hepsinin başları açıktı. Onların uygar, çağdaş, pırıl pırıl görünümlerinin yanında, yalnızca bizimkilerin başları bağlıydı ve bu durum hepimizin yüreğini yaralıyor, ülkemizin aydınlık yüzüne aykırı düşmuyormu?.

Sonuç olarak türbanla başörtüsündeki genel farklar ;

1- türbanlılar üniversite önlerinde çaresiz ve sonuçsuz eylem yaparlar, sonra larını dönüp paşa paşa giderler, başörtülüler kurallara uyar ve derslerine girer

2-türban 1960 larda türemiş,başörtüsü yüzyıllardır kültürümüzdedir.

3-türban dinsel ve daha cok siyasi bir simge olarak kullanılmakta , başörtüsü saçları ve başı güneşten,tozdan rüzgardan koruma amaçlı kullanılır

İmla hatalarından dolayı üzgünüm

DaVaM

Banned
Şekilde görüldüğü gibi öylemi???

Yıllardır insanların dini nasıl yaşaması gerektiğine bazıları karışıyor sistemde bunu destekliyor. Evet artık bu şekilde bağlanacak bayan arkadaşlar sistem öyle istiyor atatürktende bir yazı konmuş emirdir ona göre.

Siyasi veya dini olarak bağlanmayacak sadece rüzgardan, güneşten korusun diye saçları tam kapatmadan adet üzre olduğu için ve türk geleneği olarak kabul edildiği için bağlanacak.

Yani deniyorki örtünme Allahın emri değil... Haşa..

Böyle bağlamazsanız Türk İnkilabına ve rejimine aykırı hareket edermişsiniz sanki millet kendisi yaptı inkilabı rejimi.. Millet doğruyu görüyorduda osmanlının yıkılmasını bekledi osmanlı yıkıldı millet rahatladı. Daha önce neden düşünemedik diye hayıflandı.

Ürdün kralı, pakistan başkanı vs vs suriye liderinin eşi bunlar modelmi şimdi ?
Daha önce arap diye küçümsediğiniz insanlar şimdi örnek modelmi oldu.

Şunu iyi anlayın bu yazıyı kaleme alan, aslında başörtüsüne düşman olupta yıllardır kaldırmaya uğraşan sistemin uşakları, siyasi ve dini sebeplerden dolayı ki islam siyasetin ta kendisidir(politika değil) türban, müslüman kadınlarımız tarafından kullanılmaya devam edilecektir ve insanlarımız istediği şekilde takacaklardır. Zulmünüz gücünüzün yettiği yere kadardır.

Konuyu açan arkadaşa ithaf edilmedi, yanlış anlaşılmasın.

De_Barkot

New member
Başörtüsünü annem,teyzem ,ninelerim tanıdığım herkez takar. Kimsede onlara türbanlılara baktığı gibi bakmaz. Annem saçını açsa nolur açmasa nolur. Çoğu zaman başörtüsüz gezer zaten. Ama türban bağlanış şekillerine göre ve semböllerine göre farklı mühriplerin kendini tanımlamaları olarak görülür. Doğrudurda bu.

AlexiS_07

New member
bu ülkede baş örtüsü takan insanlarda var takmayanlarda var hepsine saygımız sonsuz..abdullah gülün kızıda basının kapalı olmasını isteyenlerden..ama bas ortüsünü siyasi bir olaya getirenlerden Allah elbet soracaktır hesabını

alpgg

New member
DaVaM' Alıntı:
Şekilde görüldüğü gibi öylemi???

Yıllardır insanların dini nasıl yaşaması gerektiğine bazıları karışıyor sistemde bunu destekliyor. Evet artık bu şekilde bağlanacak bayan arkadaşlar sistem öyle istiyor atatürktende bir yazı konmuş emirdir ona göre.

Siyasi veya dini olarak bağlanmayacak sadece rüzgardan, güneşten korusun diye saçları tam kapatmadan adet üzre olduğu için ve türk geleneği olarak kabul edildiği için bağlanacak.

Yani deniyorki örtünme Allahın emri değil... Haşa..

Böyle bağlamazsanız Türk İnkilabına ve rejimine aykırı hareket edermişsiniz sanki millet kendisi yaptı inkilabı rejimi.. Millet doğruyu görüyorduda osmanlının yıkılmasını bekledi osmanlı yıkıldı millet rahatladı. Daha önce neden düşünemedik diye hayıflandı.

Ürdün kralı, pakistan başkanı vs vs suriye liderinin eşi bunlar modelmi şimdi ?
Daha önce arap diye küçümsediğiniz insanlar şimdi örnek modelmi oldu.

Şunu iyi anlayın bu yazıyı kaleme alan, aslında başörtüsüne düşman olupta yıllardır kaldırmaya uğraşan sistemin uşakları, siyasi ve dini sebeplerden dolayı ki islam siyasetin ta kendisidir(politika değil) türban, müslüman kadınlarımız tarafından kullanılmaya devam edilecektir ve insanlarımız istediği şekilde takacaklardır. Zulmünüz gücünüzün yettiği yere kadardır.

Konuyu açan arkadaşa ithaf edilmedi, yanlış anlaşılmasın.

evet onlar model demiyorum ama peygamber soylarından gelen insanların davranışları bu onlar model oldugu için söylemiyorum ben dikkatli oku!

direk mesaj sahibine ithaf edilmiştir!

benim ağzımdan hiçbi zaman Türklüğün emridir demedim başörtüsü çarpıtma

hala başörtüsü diyorsun belliki kafan almıyo 2 si çok farklı şeyler türbana kesinlikle düşmanım dogrudur , ama başörtüsünü annemde takar ninemde

lazzuri53

"LazigoL"
insan beyni gibi giyimi kuşamı da yıLLar geçtikçe değişiyor arkadaşLar..
Bugün kim dedesinin zamanından kaLma birşeyi giyiyor ki ninesinden kaLma 'başörtü'sünü taksın.. Türban benim için 'başörtü'nün bugünkü haLidir..
Hea 'türban'ı siyasi amaç için takan yok mu?VAR
ama onLar kuru,arada yanan yaşLara ne demeLi..?

ChaMuR

Altın Üye
konunun siyaset ve poltikayla bir alakası olmadığı için islam bölümüne taşıdım.

lazzuri53

"LazigoL"
|ChaMuR|' Alıntı:
konunun siyaset ve poltikayla bir alakası olmadığı için islam bölümüne taşıdım.
ama işte sorun da burda,açan kişi bir siyasi amaç güdüyor..
şunu da ekLemek istiyorum,benim aiLemden de 'türban' takanLar var ama onLar en az sizin kdr RTE gibisinden nefret ediyor..:goz:

ramm_stein

New member
en güzeli dini zamana göre yaşamak sadece türban deel giyim olsun kuşam olsun herşeyyy... aslında tartışılması bile bi garip ne bilim bu işte bi yanlışlık war hür olmakla bağdaşmıyo böle n zamna kadr gitcek bilmiyorum ama allah hayırlısını wersin

ases

Altın Üye
demek arasında çok fark var he desene o zaman senin çanakkalede savaşan ninelerin türbanlı değilde başörtülü oldukları halde yine kamu alanına giremeyecekler!

feedo

New member
LaZiSH' Alıntı:
insan beyni gibi giyimi kuşamı da yıLLar geçtikçe değişiyor arkadaşLar..
Bugün kim dedesinin zamanından kaLma birşeyi giyiyor ki ninesinden kaLma 'başörtü'sünü taksın.. Türban benim için 'başörtü'nün bugünkü haLidir..
Hea 'türban'ı siyasi amaç için takan yok mu?VAR
ama onLar kuru,arada yanan yaşLara ne demeLi..?
sana tamamen katılıyorum nasılki mini etek giyen herkese fahişe gözüyle bakılamayacaksa
başını örten herkesde şeriyatçılıkla suçlanamaz.

DayWalkerr

ABDUSSABUR
feedo' Alıntı:
sana tamamen katılıyorum nasılki mini etek giyen herkese fahişe gözüyle bakılamayacaksa
başını örten herkesde şeriyatçılıkla suçlanamaz.

Arkadaşım Şeriat suçmuş gibi bahsetme..Bazı gerici yönetimleri şeriat olarak naksetmek yanlış..ŞEriat Allah kurallarıdır, Allah kitabına göre yönetim demektir...Senin kastın İran gibi yanlış yönteim şekilleri zannedersem ancak dikkat etmemiz gerek kelimelerimize..Blmeyenleri yanıltmamak amaçlı..;)

Ayrıca baş örtüsü , türban diye bir karşılaştırma neye gerek anlamadım..Kiminin gücü yeter ipekle güzel ve şık bir biçimde başını örter...Kimi de eline geçen çuvalı başına sarar da başını bu şekilde örter...Nasıl örttüğü, neyle örttüğü önemli değil..Allah başlarını örtmesini istemiş...Bunda güzel ve yakışanı seçmek yanlış olmasa gerek...Şüphesiz bu işi kendi siyasetine , politikasına alet eden hatta eline yüzüne bulaştıran mevcut..Ancak bir kaç haksız yüzünden haklıların da böylece yargısız infaz edercesine mahkum edilmesi kesinlikle yanlış...

LaNgHaWiL

New member
Kimsenin bu işi siyasete bulaştırdığı yok. Bacılarımızı töhmet altında bırakmayın.
bu konuyu yazan arkadaşta sanırım müctehid felan heralde.
Allah(c.c)'ın emrettiği tesettürün nasıl olması gerektiğini bize burda açıklamış(!)
Elimde Kur'an ve Hadis ler varken tesettür konusunda hiç bir başka kaynak beni bağlamaz.
Allah(c.c)'ın emirlerine kıyamete kadar karşı çıkan olacaktır . ne yapalım herkes İman dan nasibini alamıyor.

NeCcko

Altın Üye
Benim bildigim islam dini kadınlara sıcaktan korunmak veya dış etkilerden korunmalari için başınızı örtün demiyor eger öyle birşey olsaydi erkegede örtünmesi gerektigi söylenirdi

alpgg

New member
LaNgHaWiL' Alıntı:
Kimsenin bu işi siyasete bulaştırdığı yok. Bacılarımızı töhmet altında bırakmayın.
bu konuyu yazan arkadaşta sanırım müctehid felan heralde.
Allah(c.c)'ın emrettiği tesettürün nasıl olması gerektiğini bize burda açıklamış(!)
Elimde Kur'an ve Hadis ler varken tesettür konusunda hiç bir başka kaynak beni bağlamaz.
Allah(c.c)'ın emirlerine kıyamete kadar karşı çıkan olacaktır . ne yapalım herkes İman dan nasibini alamıyor.

türkçe yazsan daha iyi olur , ancak daha müctehid lik kadar alimliğim yok ,

ve diğerlerine gelince ben bunu siyasi amaçlı türbanı kötülemek amaçlı açmadım.forumda sürekli rasgeldiğim arkadaşlar karıştırıyor, farklarını anlasınlar diye açtım .

crnky

New member
Başlığı açan arkadaşım. Zübeyde hanımın başörtü taktığı dönemlerde moda öyleydi. Şuan eşarp kullanılıyor. Eşarp kaymasın diye iğnyle tuturulması gerekiyor. Ayrıca sıkmadan bağlayanlar da var. İçine bone de kaymasın diye takılıyor. Bunun siyasi simgeyle falan alakası yok. İkisi de başörtü ve ben dini inanç amaçlı takıyorum. Ayıp olumuyor mu biraz. Hem burası islam forumu siyasi görüş paylaşımı ayrıdır dini tartışma ayrıdır ve bu başlık da siyasi amaçlarla açılmış çükü dini kaynaklarda başörtü önden iğneyle tutturulmaz diye bir hüküm yok. İsteyen istediği gibi kullanır. Ayrıca sen bilemezsinki onun o iğneyi neden taktığını.
Ayrıca ben hiç başörtü eylemine katılmadım. Ayrıca başörtü yasağı olasaydı eylem de olmazdı. Tüm türban dediğin şekilde bağlayanlar o eyleme katılmaz. Ayrıca üniversiteye giren asıl siyasi amaçlı olabilir çünkü başörtü dini amaçla takılır ve ne olursa olsun takılması gerekir erkeklerin saçı görmesi haramdır düşüncesine inanıyorsan bu üniversitede de de geçerlidir. Baş açılarak üniversiteye giriliyorsa bu demek oluyorki kız o başörtüye inanmıyordur ya da inanmasına rağmen üniversitede okumak onun için dini inancından daha önemli olduğundan çıkarıyordur ama burad adine aykırılık yapıyordur. Sabit fikirlerinden kurtulmalısın ve sağduyulu olmalısın. Bu komik iddiaların islama da aykırılık oluşturuyor. Çünkü dini amaçlı başörtüyü senin deidğin şekilde bağlayanlara iftira da atıyorsun. Nereden biliyorsun onların o amaçla taktığını ispat edbilir misin. Hadi o zaman tüm başını senin tavirinle türban şeklinde örtenler siyasi görüş amaçlı takyıorlar diyorsun. İspat et...

klavuz13

Banned
crnky' Alıntı:
Başlığı açan arkadaşım. Zübeyde hanımın başörtü taktığı dönemlerde moda öyleydi. Şuan eşarp kullanılıyor. Eşarp kaymasın diye iğnyle tuturulması gerekiyor. Ayrıca sıkmadan bağlayanlar da var. İçine bone de kaymasın diye takılıyor. Bunun siyasi simgeyle falan alakası yok. İkisi de başörtü ve ben dini inanç amaçlı takıyorum. Ayıp olumuyor mu biraz. Hem burası islam forumu siyasi görüş paylaşımı ayrıdır dini tartışma ayrıdır ve bu başlık da siyasi amaçlarla açılmış çükü dini kaynaklarda başörtü önden iğneyle tutturulmaz diye bir hüküm yok. İsteyen istediği gibi kullanır. Ayrıca sen bilemezsinki onun o iğneyi neden taktığını.
Ayrıca ben hiç başörtü eylemine katılmadım. Ayrıca başörtü yasağı olasaydı eylem de olmazdı. Tüm türban dediğin şekilde bağlayanlar o eyleme katılmaz. Ayrıca üniversiteye giren asıl siyasi amaçlı olabilir çünkü başörtü dini amaçla takılır ve ne olursa olsun takılması gerekir erkeklerin saçı görmesi haramdır düşüncesine inanıyorsan bu üniversitede de de geçerlidir. Baş açılarak üniversiteye giriliyorsa bu demek oluyorki kız o başörtüye inanmıyordur ya da inanmasına rağmen üniversitede okumak onun için dini inancından daha önemli olduğundan çıkarıyordur ama burad adine aykırılık yapıyordur. Sabit fikirlerinden kurtulmalısın ve sağduyulu olmalısın. Bu komik iddiaların islama da aykırılık oluşturuyor. Çünkü dini amaçlı başörtüyü senin deidğin şekilde bağlayanlara iftira da atıyorsun. Nereden biliyorsun onların o amaçla taktığını ispat edbilir misin. Hadi o zaman tüm başını senin tavirinle türban şeklinde örtenler siyasi görüş amaçlı takyıorlar diyorsun. İspat et...

İSPAT ET DEMİŞSİN ARKADAŞIM.... EDEMEZLERKİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİ....EDEMEZLER. BU ÜLKEDE YÜZDE 99 MÜSLÜMAN OLAN ÜLKEMİZDE DAH KILLARLA SAÇLARLA BAŞLARLA UĞRAŞAN OLDUKÇA BİZ DAHA ÇOK GERİLERDE KALIRIZ... BAK İMAM HATİP ÖĞRENCİSİ TÜRKİYE 3NCÜSÜ OLMUŞ AMA ÜLKEMDE TIP OKUYAMIYOR...SIRF TIP OKUMAK İÇİN YURT DIŞINDA OKUYACAK..... BU ÜLKEDE İSLAMA KARŞI TAVIR VAR... EĞER BAŞINI AÇMAK MODERN OLMAK İSE , ÇAĞDAŞ OLMAK İSE AVURAPİ GÖRÜNMEK İSTİYORSANIZSA BIRAKIN ATALARIMIZIN KÜLTÜRÜ DİNİMİZİN EMİRLERİNİ BİRAZ DAHA ŞİRİN GÖRÜNMEK İÇİN DÜĞÜNLERİNİZİ KİLİSEDE YAPIN. SON BİRŞEY DİYECEĞİM HAYATINDA CAMİYE SADECE BAYRAM NAMAZINDA VE ÖLDÜĞÜNCE CAMİYE GÖTÜRÜLENLER KESİMLER, BİRAZ İYİ DÜŞÜNÜN CAMİ, İSLAM DİNİ, PEYGAMBER EFENDİMİZ, KUTSAL KİTABIMIZ KUR'NI KERİM BİZLER, SİZLER İNSANOĞLU İÇİN NEYİ İFADE EDİYOR.... BİRAZ DÜŞÜNÜN....

BAZI KİŞİLER KURANDA BAŞÖRTÜ EMRİ OLMADIĞINI SÖYLÜYOR.... SÖZ KONUSU AYETTE ÖRTÜNMEYİ EMREDİYOR...BAYANLARIN VE ERKEKLERİN GÜZELLİKLERİNİ NASIL NAMAHREMLERE KARŞI KORUMALARI GEREKTİĞİNİ EMREDİYOR. NASIL UGULANACAĞINIDA PEYGAMBER EFENDİMİZİN SÜNNETİNDEN, HADİSLERİNDEN FAYDALANMALYIZ. TIPKI NAMAZ GİBİ KUTSAL KİTABIMIZ KURAN'DA NAMAZ EMREDİLİYOR NASIL KILINICAĞI HUSUSUNU İSE PEYGAMBER EFENDİMİZ BİZE ÖĞRETİYOR. AYNEN BUNU GİBİ....

BIRAKIN İSLAM DÜŞMANLIĞINI MİNİ ETEKLİ KIZLARI GÖRDÜĞÜNÜZDE NASIL HOŞUNUZA GİDİYORSA BAŞÖRTÜLÜ BAYANLARI GÖRDÜĞÜNÜZDE NİYE KAN BEYNİNİZE ÇIKIYOR.....

ERBAKANIN DEDİĞİ GİBİ SİZİ GİDİ SİZİİ (nOT: ERBAKANCI DEĞİLİM:) )

WeBSeRvER

New member
Arkadaşlar bakıorumda herkes aklına geleni söylemiş.Kimi türbanı korumuş kimi şeriatı.Konuyu açan arkadaşta başörtüsünü yanlış tanımlamış.Evet dinimizde başörtüsü var ancak Kuranı okuyanlar bilirler ki kitabımızda türban diye birşey yoktur.Bir diğer arkadaşım şeriatı savunmuş.Şeriatı allahın kurallarıdır die tanımlamış.İslam dini hoşgörüye dayalı bir dindir.Şeriatta son derece acımasız kurallar varken bunu nasıl söyleyebiliosunuz anlamış deilim.Evet dinimiz başörtüsünü takmayı emretmiş güneşten korunmak için falan değil.Birbirinizi suçlamayında okuyun tanıyın derim.Saygılar.......

crnky

New member
webserver, başlığı açan arkadaşımız türbanla başörtüsü arasında bir fark olduğunu iddia etmiş ama böyle bir fark yoktur. Bu farkı uyduruyor yazıyı kim yazmışsa... Başörtü daha sıkı bağlanınca türban oluyormuş... Öyle olsun... Ne farkeder? Sıkı bağlar veya gevşek bağlar...

Ama sorun bu değil başlığı açana göre. Sıkı bağlayınca birden dini nançlar siyasi görüşe dönüyor... Gevşek bağlayınca da dini inanç oluyor...
O zaman çarşaf giyenler sıkmıyorlar, taktıkları da türban olmuyor... İçten bone de takmıyorlar, hatta çoğu iğne de takmıyor, çarşaf kendiliğinden duruyor... O zaman çarşaf dini inanç türban siyasi... O zaman okullara çarşafla girilsin mi diyor bu arkadaş?

Yoksa arkadaş şunu mu diyor:
"Boynu ve başı tamamen kapatan türbandır, ama bir kısmı açık olunca başörtüsü..."
Yani boynu başı kapatınca siyasi görüş ama sadece saçın yarısını örtünce inanç mı oluyor? Hayır... Başörtüsünün geçtiği Kur'an, hadis ve icmalarda baş ve boynun tamamı kapatılır ve saçın tümü avrettir... Yani bu bağlamda başın yarısının açıkta kalması islama aykırı. O zaman islama aykırı olan başın yarısının açıkta kalmasıysa, o zaman başın yarısının açıkta kalması siyasi görüş oluyor...

Ayrıca son dönemde eşarp dağıtan partiler var, diyorlar ki "biz türbana karşıyız başörtüsüne değil...". Şimdi bu bir siyasi pğarti ve türban şeklinde bağlanmayan başörtü bağlama biçimleri üzerinden siyaset yapıyorlar... O zaman içine bone takmayan ve iğne kullanmayıp şöylece eşarbı takıveren kadınlar bunu siyasi amaçla takıyorlar :D

Arkadaşım bu yazı baştan sona tutarsız ve amaçsız. Başörtüsü de türban da aynı şeydir. Başörtüsü başı örten kumaştır... Türban ise başörtüye karşı olanların uydurduğu bir kelime, gerçekte böyle bir bağlama stili yoktur, aşağılama ve iftira amaçlı uydurulmuştur

[me|2wi$]

H & M
alpgg' Alıntı:
1- türbanlılar üniversite önlerinde çaresiz ve sonuçsuz eylem yaparlar, sonra larını dönüp paşa paşa giderler, başörtülüler kurallara uyar ve derslerine girerler

dönüp paşa paşa GiderLer demeq he...ben de ba$örTüsü yani sizin deĞiminizLe Türban kuLLanıyorum...ama üniwersiTe kapısında eyLem yapıp arkama baqa baqa Geri dönmüyorum..Türban kuLLanan kadını insan yerine koymayan bazı iLqeL kimseLer yüzünden örTümü Çoq zor koşuLLarda aÇıp insana yaqışmayan bi muameLe Görereq okuLuma Giriyorum...bu mudur yani isTeniLen_? eywaLLah Günahı boynuma örTümü aÇmamın böyLe bir GereqÇesi oLamaz ALLah kaTında..ama beni buna zorLayanLar da Cezasın kaLmiCaqTır haberiniz oLsun...ne denirqi başqa benim konuşmaya haqqım war mı sanqi_? insan mıyım ben neyim_? kendi insanına bu kadar eziyeT eden bi miLLeT daha war mıdır şu dünyada...!!!

HTML