svcost.exe

alpays

New member
merhaba arkadaşlar benim bi sorunum var.yardım ederseniz sevinirim.svcost.exe adlı windows'un kendisinden olan dosya sistemimi çok kasıyor işlemler bölümünden baktığımda %99 luk yer kaplıyor.işlemi sonlandırdığımda xp teması gidip yerine windows 98 teması geliyor.bu sorun neden kaynaklanıyo olabilir.şimdiden teşekkürler

yazanomer

New member
windows XP icin konusuyorum, normalde svchost.exe islemleri islemciyi bu derece kasmaz,tam olarak isminin svchost .exe oldugundan emin misin?
sole biseyler olmasin sakin???

svcshost.exe
svshost.exe

dikkatli bak bu tarz biseyler ise %90 virustur,

ya da msconfig' ten birseyler kapatmis olabilirsin, temalar falan,iptal etmis olabilirsin sitem kararsizlasmis ve islemi tam gerceklestiremedigi icin tema'yi calistirmaya calisip, islemcini de zorlayabilir...yani sistemin kararsizlasmistir,

ama boyle bir olayin olma olasiligi zayif,sen svchost.exe yazan kisma birdaha bak

pardon yanlis gormusum,

bu yaziyormus "svcost.exe" ,%99.99 ihtimalle virus,guncel bi virus programi ile tarattirher ikiniz icinde geceli sorununz cozulur,

alpays

New member
nod32 3.0 ile tarattırdım güncel olmasına rağmen virüs çıkmadı.ama araştırmalarıma göre windows'un içinde olan bi exe dosyası.herşey için teşekkürler

RuTH

Altın Üye
Arkaplanda çalışıp sistem kaynaklarınızı sömüren casus yazılımları

Gerçek olanlar

Svchost.exe
Windows ile ilgili en çok sorulan sorulardan birisi de bu dosyanın ne iş yaptığı şeklindedir. Bu dosyanın görevi DLL kütüphaneleriyle ilgili işlevleri gerçekleştirmektir. Dolayısıyla bu hizmet Windows için hayati derecede önem taşır ve kapatılamaz.

Sahteleri

svchosts.exe, scchost.exe, svch0st.exe, svshost.exe gibi uygulamaları sisteminizde görürseniz bir trojan veya virüs almışsınız demektir. Bu taklit uygulamalar genellikle şifrelerinizi çalma işinde kullanılır.

Gerçek olanlar

Spoolsv.exe
Windows için gene kritik düzeyde önem taşıyan bir uygulama daha. Bu hizmet Windows'un yazdırma işlerini yönetir. İşletim sisteminizin kararlı çalışması için büyük önem taşır ve kapatılamaz.

Sahteleri

spool.exe bir adware zararlısıdır ve internette nerelere girdiğiniz hakkında bilgiler tutar ve karşınıza popup reklamlar getirir. spollsv.exe, spoolsrv.exe, spoolsrv.exe uygulamaları birer trojandır.

Gerçek olanlar

WInlogon.exe
Bu uygulama Windows'a kullanıcıların giriş ve çıkış yapmasını sağlar. Özellikle sistemi sorunsuz bir biçimde kapatmak için kapatılmaması gereken bir hizmettir.

Sahteleri

Winlogin.exe RANDEX.E virüsüyle gelen bir uygulamadır. Özellikle IRC sohbet ağlarını kullanan sistemlerde etkili olarak, kötü niyetli kişilerin IRC üzerinden bilgisayarınıza girerek sabit disklerinizin ele geçirilmesini sağlar. Güncel antivirüsler bu sorunu kolayca bertaraf ederler.

Gerçek olanlar

Lsass.exe
İsmindeki L harfinin I şeklinde kullanılarak sıkça taklit edilen bu uygulama güvenlik denetlemesi görevini yürütür. Sistemin düzgün çalışması için gereklidir.

Sahteleri

Isass.exe bilgisayarınızı zamansızca kapatan Sasser virüsünün çalıştırdığı uygulamadır. Lssas.exe W32.AGOBOT trojanın bir türevidir ve bilgisayarınızı tamamen başkalarının kontrolüne geçirir. Lsas.exe yine AGOBOT virüsünün bir uygulaması olarak çalışır.

Gerçek olanlar

Msnmsgr.exe
Popüler sohbet yazılımı MSN Messenger' ın uygulama dosyası. MSN Messenger çalışmadığı zamanlarda aktif işlemler listesinde görülmez.

Sahteleri

msmsg.exe Backdoor.prorat trojanının bir uygulamasıdır ve sisteminizi her tür kötü atağa karşı elverişli hale getirir. Msmgs.exe ise kendine ait bir SMTP sunucusu bulunan virüstür. E-posta adresinizi kullanarak yayılır ve bulaştığı bilgisayarlardan bol miktarda kişisel bilgi toplar.

Gerçek olanlar

Cftmon.exe
Microsoft Office'in bir parçası olarak sisteminize gelir. Görevi elleri kullanmadan yazı girişini sağlamaktır. Kapatılmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Sahteleri

cfmon.exe Randex isimli trojanın uygulama dosyasıdır. Güncel antivirüs uygulamaları olmadan sistemden kaldırılması oldukça güç olan bu dosya kişisel bilgilerinizi kaydederek programcısına ulaştırır. Ayrıca çok sayıda uygulamaya etki ederek çalışmaz hale getirebilir.

Gerçek olanlar

Taskmgr.exe
Windows Görev Yönetici uygulamasının çalıştırılabilir dosyasıdır. CTRL + ALT + DEL tuşlarına basıldığında aktif hale gelir. Otomatik olarak başlatılmaz.

Sahteleri

Tskmgr.exe son derece tehlikeli bir bilgisayar virüsüdür. Çalışan her EXE dosyasına sıçrayan bu virüs bir süre sonra tüm uygulamalarınızı kullanılmaz hale getirir. Taskmon.exe Windows 95/98 işletim sistemlerinde kullanılan bir hizmet olmasına karşın, XP'de tehlike sebebidir.

Gerçek olanlar

Smss.exe
Bu uygulama Windows işletim sisteminin bir parçasıdır. Windows'a açılan oturumların yönetilmesinde kullanılır. Durdurulmaması gerekir.

Sahteleri

smsss.exe uygulamaların çalışmasını engelleyen tehlikeli bir virüstür. Kendini ağ üzerinden kopyalayarak yayılır. Sms.exe ise oldukça aktif bir trojandır. Bu uygulama sisteminiz ve kişisel bilgilerinizi anlık olarak programcısına gönderir.

Gerçek olanlar

Explorer.exe
Explorer.exe masaüstü ortamınızı çalıştıran uygulama dosyasıdır. Dosyalar içerisinde gezinme, görev çubuğu, sistem bildirim alanı gibi öğelerden sorumludur.

Sahteleri

explore.exe ve exp.exe trojan formunda olan virüslerdir. Explorere.exe ise e-posta ile yayılan bir virüstür ve sisteminizi büyük sıkıntılara sokabilir. Bu virüs ayrıca programcısı için bilgisayarınızı bir atlama noktası haline getirir ve IP adresinizin kullanılmasına olanak tanır

Kaynak

Arka planda çalışan .exe leri iyi takip etmek gerekli. İsimlerini kontrol etmen iyi olur.
Ayrıca AVG Anti Sypware ile sisitemini taratmanı öneririm

jenessary

New member
Bence kaspersky 7 kullan ama UPDATE yapmadan tarama yapma !!! benim bilgisayarımı kurtardı 2 gün önce çileden çıkmıştım.....
amvo,svchost ve ıssas virüslerini kasper bulup yoketti ve şu an çok rahatım
bu virüslerle çok haşır neşir oldum hiç sormayın internet bağlanınca 5 dkka sonra engelliodu firefox internet explorer kitleniodu pc resleniodu tam anlamıyla rezalet bi durumdu
format da çözüm deil (tüm günümü yedi bu bela)
ayrıca spyware doctor da öneririm onla da tarat yine de o da fena deil ama kasperi mutlaka aktif kullan

kolay gelsin

yazanomer

New member
kucuk bir arastirma yaptim
ve sonuclar

SVCOST.EXE
AUTOMATED MALWARE PROFILE, ANALYSIS, REMOVAL AND SIGNATURE INFORMATION:
DEFINITION OF: SVCOST.EXE

* Safety Rating: Known Malware, do not run
* Malware Family: Part of Malware group - Rootkit Haxdoor
* Malware Form: EXPLOIT
* Protection: Prevx provides powerful security products that you can use to detect, remove and protect you from SVCOST.EXE and safeguard your PC against viruses, trojans, worms, spyware, rootkits and adware

Dangerous svcost.exe - Dangerous
svcost.exe
SVCOST.EXE is Trojan/Backdoor

yani kardes senin anlayacagin bu bir virus guvenli kipte bilgisayarini calistir,
gorev yoneticisinden bu uygulamayi sonlandir ve taramani guvenli kipteyken full taramayi secip taramayi yaptirt, (registry, harddisk vs. hepsi secli olsun)
sorunun cozulur

biraz daha bilgi

Description: File svcost.exe is located in a subfolder of C:\Windows\System32. Known file sizes on Windows XP are 40960 bytes (66% of all occurrence), 36864 bytes.
The program has no file description. The program is not visible. File svcost.exe is an unknown file in the Windows folder. svcost.exe is not a Windows system file. The program uses ports to connect to LAN or Internet. The process starts when Windows starts (see Registry key: HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\User Shell Folders, HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run). Therefore the technical security rating is 82% dangerous.

buyuk ihtimalle nerede oldugnuda bulamiyorsundur,

kalsor secenelerinden gizlidosyalari goster yap+korunana isletim sistemidosyalarini gosterme(onerilen) diye bir secenek daha var bundaki isaretide kaldir C:\Windows\System32 bu klasor icinde ara bulunca sil, buyuk ihtimalle silmeyecektir bu yuzden her islemi guvenli kipte yap

RomeoMAD

JusT B€
cok buyuk ihtimal Killer.exe virusu yemissin Nod32yi guncellestirip tarat bulucaktir.
Ama bu virus jpg formatini bile exe.ye cevirip trojan haline getirio...format

unlocker

New member
dracula diye bir antivirüs var. Aynı olay bende de oluyordu. İnternette arattır indir ve çalıştır. Birdaha sorun yaşamazsın.

HTML