Su kaplumbağaları :S (yardım edin)

cettin_03

New member
Merhaba arkadaşlar adım tayfun fazla uzatmadan konuma geçeceğim benim cinsi Trachemys scripta elegans olan
(aşağıdaki)

2 adet kaplumbağam var bunlar yine aşağıdaki resimde görüldüğü gibi akvaryumda bulunuyor ve hayatlarını devam ettiriyorlar.

Akvaryum 80x40x25 ölçülerinde.

Su kaplumbağalarının boyunun 6-7 katı.(15-16 cm)

Güneş görmelilermi ?

Uv lambası gereklimi ?

Kullandığım yem sağlıklımı (turtle sunny) ? Daha başka yemler önerirmisiniz ?

Çöpçü balığı ve vatoz balığı bu kaplumbağalar ile yaşarmı ?

Faydaları olurmu ? Olursa nelerdir ?

Tabana kum gereklimidir ? Gerekli ise hangi kum gereklidir ?

Hava temizleyici gereklimidir?

Kaplumbağalara daha başka neler gereklidir ?

Mevcut durum ve olanaklar yeterlimidir ?

Lütfen yorumlarınızi bildiriniz.

Şimdiden saygılar.

srkngncy

New member
Güneş görmelilermi ?( sen bile güneş görmedin mi güçsüz kaliyorsun hastalıkların başlıyor demi ? bunlar doğal ortam hayvanları bunların normal yaşamlarında doğal hayatta güneş görüyorlar ve öyle gelişiyorlar biraz mantığını kullanirsan gerekli olduğunu bilirsin:goz:

Uv lambası gereklimi ?uv lambasi gerekli gece onlara ay görevi görür.. kendilerini doğal ortamlarında hissederler

Kullandığım yem sağlıklımı ? Daha başka yemler önerirmisiniz ?sen kullandığın yemle devam et ama arada daha vitaminli minarelli yemlerde kullan bu hayvanları satan yerlere danış onlar seni en iyi olan yeme yönlendirirler

Çöpçü balığı ve vatoz balığı bu kaplumbağalar ile yaşarmı ? vatozu bilmemde çöpçü yaşar ama vatoz koyma istersen kaplumbağaların yanına yada çöpçü balığıyla birlikte saldırmasın şimdi durup dururken kaplumbağalarına falan

Faydaları olurmu ? Olursa nelerdir ?

Tabana kum gereklimidir ? Gerekli ise hangi kum gereklidir ? herhalde tabana kum gerekli sen hiç denize girmedin mi yada hiç belgesel izlemedin mi sen hiç kumsuz deniz yada göl nehir vs vs gördün mü ? doğal ortamları gibi olsun sağlıklı yaşasınlar diyorsan tabikide gerekli... deniz kumu koymalısın...onuda dediğim gibi su hayvanı satan yerlerde bulabilirsin

Hava temizleyici gereklimidir? hava temizleyici gerekldir senin koyduğun su normalde her iki üç günde bir oksijeni düşüyor ve değişmesi gerekiyor hava temizleyici ve su temizleyici filitre gereklidir.. ha dersen ben hemen hemen hergün suyunu değiştiriyorum ozaman oke.. ama bunuda yapma imkanın olmayacağına göre ve hayvanların oksijensizlikten ölmelerini istemiyorsan o suya girip kaplumbağalarının yüzmesini istiyorsan hava ve su temizliyici filitre koyacaksın..

Kaplumbağalara daha başka neler gereklidir ? zaten ne yaparsan yap o kaplumbağaların ömrü doğal ortamlarından çıktıktan sonra çok kısa... uzun süre yaşamazlar..

Mevcut durum ve olanaklar yeterlimidir ?yeterli yeterli... ama sorduğun soruların cvb ladığım kısımlarını yaparsan hem kendin hemde kaplumbağaların rahat eder

paduwan

New member
Bizim burda (viyana) bu su kaplumbagalarini almak icin özel izin gerekiyor.Hatta adamlar gelip evini kontrol ediyorlar hayvanlarin durumu iyimi iyi bakiliyormu diye 10.000€ cezasi var.Evcil hayvan satan yerlerde de bulunmuyor.Izin belgeni aldiktan sonra aliyorsun.Asiri büyük akvaryumlari olmasi sarti var bide.Alamadik bizde tabi.

Otium

Altın Üye
Bunlara fazla yem verirsen çöküp kalıyorlar 1 kere öyle bir hata yapmıştım.

Ayrıca suyunun değişmesi çok çok önemli, su kaplumbağam ölmüştü suyunu değiştirmeyi unuttum diye :(

bigsea

New member
güneş görmeleri lazım.uv lambaya ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum.yem konusundada bu kaplumbağlar hem otçul hem etçillerdir.gençken et ağırlıklı yaşlandıkça ot ağırlıklı beslenmelidirler.küçük karideslere bayılırlar.bulabilirsen hafta bir vermeye çalış.dibine mutlaka kum koy.iç güdesel olarak kumu kazma eğilimi gösteriyorlar çünkü.hava motoruymuş falan uğraşmana gerek yok.ama sularını temiz tutmak önemli.bide ayda bir 1 cm^2 lik dövülmüş yumurta kabuğunu sularına ekle.benm 2 tane kırmızı yanaklım var.gayet sağlıklılar.

HTML