Soru resimde görülüyor (soru cok basit...YA CEVABI )

al@nz@

New member
bunun cevabı basit
boşluk dizilimden geliyo çünkü hepsi geometrik olarak üsttekiyle aynı

kaleolcay

New member
hayır arkadaşlar resimlerin üzerindeki eğimli çizgiye dikkatli bakın birtanesi dışa birtanesi içe doğru yani aralarındaki ufacıcık fark bir kutu boşluk yaratabiliyor.

davidstyle

New member
aslında o boslukda hıc bısey yok sadece orası bı bosluk grafıgın seklını deısınce bır bosluk olusuyo bnce:D

manastır

New member
kaleolcay' Alıntı:
hayır arkadaşlar resimlerin üzerindeki eğimli çizgiye dikkatli bakın birtanesi dışa birtanesi içe doğru yani aralarındaki ufacıcık fark bir kutu boşluk yaratabiliyor.

kareleri say enine ve boyuna kesinlikle alan da kareler de aynı ben bir aydır kafa patlatıyorum bulamadım siz iki günde bulsaydınız şaşardım zaten
saygılar

Tefnut

New member
İyi de sekılde illakı bosluk olacak Yeşil cıkıntısı iki kare sarının ki 3 kare bunlar orda cakısmasından o bosluk oluyor boyut olarak aynı yanı hiç bi fark yok tek sorun bu cıkıntılar

Kel_Bald

New member
Ben aynı grafikleri AutoCAD programında denedim. Kaleolcay arkadaşın dediği doğru.
İki resim arasında hipotenüs tarafında az bir eğim farkı var yani alanlar aynı değil.
Bir kutu farkı bu alan farkından doğuyor. Alttaki alan daha büyük farkaz olduğundan gözle görünmüyor.
Ama AutoCAD gibi milimetrik çalışan çizim programında hemen belli oluyor.

ahmet_229

New member
fark şurdan geliyor...kırmızı üçgenin tabanı 8 birim...şekillerin yerini değiştiğimizde , koyu yeşil ve turuncu aşağı geldiğinde onların taban ölçümleri 8 i karşılamıyor ve 7 de kalıyor...

dezzy

New member
evet eğimden kaynaklanıyo...
daha iyi görebilmek için, hipotenüsle tabanın çakıştığı köşeden başlayarak 5 kare sağa 2 kare yukarı doğru ilerleyin... sonra üstteki şekilde bunu yapın. şeklin iki kare yükselmediğini 1,9 birim yükselip kaldığını farkedeceksiniz... aynı işlemi köşeden sağa doğru 8 kare ilerleyerek de yaparak eğimi gözlemleyebilirsiniz...

APOSTOL

New member
malzemeden çalmışlar...ondandır..

ama dogru cevap kesinlikle eğim den.

dєήίz¢ί

Forumun denizcisi
kaleolcay' Alıntı:
ewet arkadaş doru sölüyor...

büyük üçgenlerin hipotenüslerine iyi bakın...

SaD@LaYn

nYaL@DaS
yaw bu şok basıt kırmızıyla koyu yesıl ucgenler bırbırını goturdu tımam mı ılk resımdekı turuncu acık yesıl sekıllerın toplam- dıktortgen olarakdan alanı 15 =3*5 e alttakıde 15 olması lazım 8*2 =16 e bıde bosluk kutu 16-1=15 allahım ne sallıyom be :p

dezonatör

New member
bencede işin püf noktası hipotenüste yatıyor....her iki şekilde normal bir üçgen değiller...üstteki üçgen benzeri şekilde kırmızı ve koyu yeşil üçgenler arasında benzerlik özelliklerini uygularsak oranlar birbirine uymuyor....2/5 e 3/8 çıkıyorki buda bize şekillerin tam bir üçgen olmadığını gösterir...dolayısıyla şekiller tam üçgen olmadığı için ikinci şekilde boşluk kalıyor...oysa şekil tam bir üçgen olsaydı böle bir sorun olmayacaktl::::

HTML