Son Nefes İçin İlk Nefes…

(Daha Önce Verildi mi Bilmiyorum)

Sigara içtiginiz anda, vücudunuz etkilenmeye baslar. Nabziniz yükselir, daha hizli nefes alip vermeye baslarsiniz. Kan dolasiminiz yavaslar. Sigara içinde yaklasik 3.700 zehirli madde barindiran bir karisimdir. Bunlarin büyük bir bölümü kanserojendir. En zararlarlilari da karbon monoksit, hidrojen siyanid ve amonyaktir. Ve bu zehirli kimyasal maddeler, bir nefes
sigarayla kan dolasiminiza karisir. Bunun sonucunda, astim, ciger yangisi, gögüs agrilari baslar. Daha sik nezle, grip ve soguk alginligi geçirmeye baslarsiniz.

Her on üç saniyede bir kisi, sigaraya bagli bir hastaliktan hayatini kaybetmektedir. Her yil dünyada 2.500.000 milyon kisi sigara yüzünden hayatini kaybetmektedir. Bu ölümlerin baslica sebebi akciger kanseridir, ikinci önemli sebep kalp hastaliklari ve diger kanser türleridir.

Sigaranin saglik üzerindeki kötü etkileri arastirmalarla kanitlanmistir. Bu arastirmalar göre, sigara tiryakisi erkeklerin %40'i henüz emeklilik yasina gelmeden hayatini kaybetmektedir.
Bu oran sigara kullanmayanlarda %18'dir. Sigara kullanan kadinlarda ise rahim kanseri riski çogalmaktadir, hamile kadinlarin sigara içmesi ise sakat ve ölü dogumlarla sonuçlanmaktadir.

Tüm bunlara ragmen, sigarayi biraktiginiz anda vücut kendi kendini tamir etmeye baslar. On yil içinde vücut hiç sigara içmemis gibi olur. Ancak, sigarayi birakmak için kanser ya da kalp hastasi olmayi beklerseniz, vücudunuzun kendini tamir etmesi için pek fazla vakti olamayacaktir. Ne yazik ki, bu hastaliklar çogunlukla öldürücüdür. Sigarayi birakmaniz için
daha iyi bir sebep olamaz. Ne Dersiniz?

SIGARANIN IÇINDEKI ZEHIRLI MADDELER

Yerinizde olsaydim okumadan önce düsünürdüm, eger yeni yemek yediyseniz okumanizi tavsiye etmem…

Sigarada bulunan zehirlerden birkaçi:

Polonyum - 210 (kanserojen), Radon (radyosyon), Metanol (füzeyakiti), Toluen (tiner), Kadmiyum (akü metali), Bütan (tüpgaz),DDT (böcek öldürücü), Hidrojen Siyanür (gaz odalari zehiri), Aseton (oje sökücü), Naftalin (güve kovucu), Arsenik (fare zehiri), Amonyak (tuvalettemizleyicisi), Karbon (eksoz Monoksit gazi), Nikotin ve 3.885 toksik madde.
Ve son olarak cigerlerimizde olusan KATRAN (ASFALT).

VE DAHA BIRÇOGU

Hala Içmeyi düsünüyormsunuz bilmiyorum ama tamamen kendiniz için yasiyorsunuz bunu unutmayin...

HTML