slm ben bilgisayara format atamıyorum

ugurmenx

New member
ben 2 hafta önce deep freeze kurdum sonra aktif ken sildim şimdi format atmak istiyorum cd takıp çalıştırıyorum cd key filan hepsini yapıyorum son ra bilgisayar yeniden başlatma şeyi geliyo bilgisayar açılıyo ve sonra format ekranı gelmiyo nasıl yapabilirim ben bu formatı başlka yolu varmı aca ba bunun

bana yardım cı oln lütfen 2 haftadır ben bu işi çözemedim ....
:vur

nakazu

New member
açıkcası sorununu biraz katışık belirtmişsin fakat yazdıklarımdan anladığın kadarıyla yardımcı olayım.deepfreeze sorun çıkartmış ve yeniden windows kurmak istiyorsun.ilk önce bilgisayarının özelliklerine uygun bir windows seçiceksin.win95 98 mil xp home pro vista vs herneyse cd roma cd yi tak bilgisayarını yeniden başlat ms-dos dizini gelicek karşına ms-dos derken siyah ekran diyeyim daha net olur :D eğer cd yi görmüyor direk windowsa giriş yapıyorsa.bir kez daha yeniden başlat bu sefer açılışta genelde delete tuşu olur basılı tut bios sekmeni cıkacak karsına advanced biosu bul üst sekmelerde cd yi koydugun sürücü en üstte olacak şekilde sıraya kaydet yeniden başlat bu sefer cd ni görecek kurulum hakkında bilgiler isteyecektir senden gerekenleri yaptıktan sonra windowsun yüklenir yok ben bunları yaptım fakat olmadı diyorsan f-disc çekiceksin en kolayı ise win98 cd si bul onu tak çalıştır ms-dos dizinine FORMAT C: enter bunu yaptıktan sonra c sürüsüne format çeker d varsa istiyorsan d yede cek xp tak yine kur sorun yaşatmaz xp dende sürücüleri silebilirsin ayrıca :)

mcerdem

New member
ugurmenx' Alıntı:
İŞletİm Sİstemİm P4 3,00 Ghz Wİndows Xp Home EdİtÖr
demek işletim sistemin p4 3.00 ghz home editör :):)

hocam sen bence hiç uğraşma bilgisayarcıya götür burdan alacağın yardımşa

format atabileceğini sanmıyorum ya da bi arkadaşın sana birebir öğretsin

ugurmenx

New member
bilader sen bana söle bir yapayım belkile yaparım ne olur yardım et ben 3 haftadır ugreşıyom bunla ya valla kasayı söküp atacam camdan aşaya

necronom07

New member
arkadasim bana bu deepfreeze ile ilgili sorunlari kolayca cozmek icin bi arkadasim bios pilini cikarip beklememi ve harddiski cikarip baska bi makinada format cekmemi onerdi. ise yarar mi bilmiyorum. bana sorarsan sen windowsun kenbdi formatlama ozelligini kullanarak format cekmeye calisiyosun anladigim kardariyla. bana sorarsan sunlari bi dene sonra bilgisayarciya git. oncelikle pc ni dos modunda acman gerekiyor. sonra orada aynen sunlari yazarsan " format c:" bilgisayar c: dizinine format atmaya baslar. ( C: yi degistirip herhangi baska bir dizine de format atabilirsin. eger bu yontem isine yaramiyorsa ve verilerin gitmesi onemli deil diyorsan. (ancak tum suruculerindeki hersey silinir C: D: E: vs gibi bu soyledigimi yaparsan bastan soliim) fdisk cekmeni oneririm. harddisk boylece sana ilk geldigi zamanki haline doner. bunun icin de yine dos modunda cikan ekrana fdisk yazman gerekiyor. sonra orada oncelikle delete secenegini secip format atmak istedigin surucuyu ( mesela C:) silmelisin. sonra esc ile bir onceki menuye gelip create seceneginden bos olan hd parcasi icin yeni bir bolum olusturmalisin. sonra da tekrar ilk menuye esc ile donup aktive partition u secmelisin. eger bunlar cok karisik ben bunlari yapmiim daha kolay bi yolu warmi diyosan. partition magic die bir program war. onu indirip formatlama işlemi icin kullanabilirsin.
walla elimden geldigi kadar yardimci olmaya calistim ama senin su ana kadar yaptigin nedir ve problemin tam olarak nedir acik bir sekilde anlatmadigin icin daha falza birsey soyleyemiyoruym.kolay gelsn.

6955

New member
bak kardeşim elinde xp kurulum cd olacak bunu cd roma tak sonra bilgisayrını yeniden başlat ve del bas ekrana anakart setup ayarı gelir ordan açılışta cd rom gör başlığını aktif yapman gerekiyor
sonra bilgisayar yeniden başlar ve bir tuşa dokunun yazar bir tuşa dokunduktan sonra windows kopyalanıyor yazar bunları bekle
sonra xp kurmak için entere basın yazısı gelmesi lazım enter yap
sonra xp kuracağın bölümü getirir işte burda bölüm üzerinde iken
xp kur demicen bölümü sil diyeceksin ve sanırım L tuşu idi buna bas ve bölümü sileyim yazısına evet de sonra sildiğn cölümün üzerine gel ve kur de burda format yazısı gelir iste ntfs ister fat sistemi ile formatlarsın sonra kuruluma devam
kolay gelsın

izzetguney

New member
kardeş bilgisayarına format atmadan önce deep freez programını kaldır ve ondan sonra cd yi tak ve reset at ondan sonrasınıda biliyosundur
cd ön yükleme felan var onları görürsün zaten ok hadı kolay gelsın

diamonas

New member
böilgisayarı cd ile başlatman gerekiyor.
1- bios a gir
2- biosta boot bölümüne gir
3- cd rom 1. sıraya getir
4- f10, y, Enter
5-bilgisayarın yeniden başlayacak
6-cd ile baslamak için bi tusa basın diicek "bas bi tusa"
7-kur dosyaları yüklenecek
8-f8 tuşuna basacaksın
9-esc tuşuna basacaksın
10- sürücüyü secip d enter L tusuna basacaksın
11- dosa formatını secip enter a basınca format baslar
12- kurulum otomatik olarak baslicak
13- bekliceksin....
14-bekliceksinnn....
15- burdan sonra beynindeki fosforu ve mantığını kullanıcan

16- bisi deil....

:) ya sen çok komiksin p4 3.0 die bi isletim sistemiyok
herneyse
bende senn gibidim çok pohh işler yaptım ama örendim.

hadi kolay gelsin....

stranger76

New member
diamonas' Alıntı:

16- bisi deil....

herneyse

hadi kolay gelsin....
ADAMIM SÜPERSİN YA HELAL OLSUN VALLA HAYRANIM SANA
DAHA İYİ YARDIMCI OLUNMAZ SANIRIM
KENDİNE İYİ BAK:)

mguler27

New member
ksrdeş kendi bilgisayraında yukardaki arkadaşaların dediklerini yapamıyorsan çıkar hdd kini başka bilgisayarda biçimlendir hem c yi hemde d yi daha sonra kendi bilgisayarın yukardaki arkadaşların dediği gibi xp kur sana kolay gelsin..:hh?

tores

New member
diamonas' Alıntı:
1- bios a gir
2- biosta boot bölümüne gir
3- cd rom 1. sıraya getir
4- f10, y, Enter
5-bilgisayarın yeniden başlayacak
6-cd ile baslamak için bi tusa basın diicek "bas bi tusa"
7-kur dosyaları yüklenecek
8-f8 tuşuna basacaksın
9-esc tuşuna basacaksın
10- sürücüyü secip d enter L tusuna basacaksın
11- dosa formatını secip enter a basınca format baslar
12- kurulum otomatik olarak baslicak
13- bekliceksin....
14-bekliceksinnn....

16- bisi deil....

herneyse

hadi kolay gelsin....
aynen bu sekılde baska soze gerek yok:biggrin

HTML