Siz de böyle mi düşünürdünüz?

DÜZCELİ MEHMET

Kendini Arayan Adam
Sinema sektöründe, gişe rekortmeni filmler, hem yapımcı şirketlerini, hem oyuncularını hem de yönetmenlerini ihya ediyor. Sadece o kadar mı? Bizim bakış açımıza ve hayat seyrimize uymadığı halde, istemesek de içimize girip, senaryoları ile içeriklerini bize pompalıyorlar. Mesela; büyü gerçeğini kabul etsek bile, kendisiyle ilgilenilmesi dinen yasaklanmış olduğundan biz de uzak dururuz. Ama gelin görün ki, artık film sektörünün Mekke' si denilen Hollywood' da neredeyse büyünün geçmediği film yok gibi. Shrek, Harry Potter, Yüzüklerin Efendisi vs vs. Üstelik de bu filmler hasılat rekorları kırıyor. Yani demek istediğim, sizin uzak durduğunuz şey film olarak karşınıza çıktığında, içinizdeki karşı konulamaz bir güç ayaklarınızı sinemaya doğru döndürüveriyor. Biraz sonra izleyeceğiniz filmin konusunun size ne kadar uyduğunu ya da bu filmi kapitalize ederek neye sebep olduğunuzu hiç umursamayacaksınız bile.
Fakat asıl sorun galiba Haçlı Ordusu değil, önlerine dikilecek bir Selahaddin' in olmayışı. Yani, adamların elinde gerçek hikayeler olmaması yüzünden, tamamen hayali kurgulardan ekrana aktardıkları filmler ile şaheserler ortaya koyarken, bizdeki yığınla malzemeden (ki en basiti bile adam gibi işlense, Titanik hasılatını ikiye katlamazsa adımı değiştiririm) her türlü imkansızlıklar yüzünden hepsi kuzu kuzu beklemede. El atılanlar da, yeterli bütçe temin edilemediğinden "bizden bu kadar" diye harcanıp gidiyor. Hani içimden şöyle geçmiyor değil. Tarihimizden şanlı bir olay olan Çanakkale Savaşı' nın ya da İstanbul' un fethinin sahibi acaba Amerikalılar olsaydı bunu nasıl paraya çevirirlerdi? Bildiniz, 200 milyon dolar bütçeli süper bir film ile. Vizyona girdikten sonra da gelsin 2 milyar dolar. Yönetmen, sinemanın dahi çocuğu Steven Spielberg ve Stüdyo Dreamworks. Evet, eskiden uçurumdan yuvarlayacak arabamız yoktu ama artık bu işi bilgisayarlar gerçekmiş gibi yapıyor. Şu an bile Topkapı Surlarına çivi çakamazsınız ama bilgisayar kullanarak o surları tekrar toplarla yıkabilirsiniz. Ben yapılsın istiyorum. Gerekirse senaryo hiçbir parasal beklenti gözetmeden Steven Spielberg' e verilsin. Çanakkale Savaşı' nı, top mermisini kucaklayıp namluya süren ve gemi batıran bir Koca Seyit' ten ibaret zanneden nice insanımız var. Neden? Hem okumayı ve araştırmayı dahası öğrenmeyi sevmiyoruz, hem de eğitim sistemimiz, tarihimizi iki teneffüs zili arasına sıkıştırmış. Yüzüklerin efendisi, Jurassic Park, Titanic, Harry Potter, Shrek vs tadında bir Çanakkale Savaşı ya da İstanbul' un Fethi hem bizim, hem de tüm dünyanın bu hadiseleri çok daha net öğrenmesini sağlayacaktır. Elin hayali filmleri zihinleri dondururken, bizim el değmemiş şanlı tarih malzememiz kendini yiyerek hayatta kalmaya devam ediyor. İster hak verin, ister saçma bulun, bunlar benim doğrularım. Gurur duyduğum tarihimin belgeleri, tozlu raflardaki kitaplardan ibaret.

sonzeybek

New member
öncelikle teşekkürler bu konu beni de çok rahatsız ediyor bu tür tematik filmlere neden bütçe ayrılmıyor anlamıyorum pek kendini tanıtamamış filmler yapılıyor ama genelde trt2 de yayınlanıyor kimsenin de haberi olmuyor veya kabahat televizyon izleyicisinde esere gereken ihtimam gösterilmiyor

pinkrabbit

New member
Filmlerle Ilgili Yaptığınız Eleştirinize Kısmen Katılıyorum...halen Türkiyede Milyonlarca Gencin ünv.bitirdikleri Halde Işsizlikten Yakındıkları Türkiyemizin Bilmem Kaç Bin Dolarla Bir Film çektiğini Hiç Düşünemiyorum...hakikaten Bir Baba Yiğit Ortaya çıkıp Ben 300 Bin Dolarlık Bir Bütçe Ile Sinema Filmi çekeceğim Dese Emin Olun Türkiyede Yer Yerinden Oynar..adamı Asmadıkları Kalır.toplumumuzda Suçlu Ilan Edilir!!!!!!... Devletimizde Destekleyeceği Yerde Köstek Olur ...adama Bu Paraları Nerden Buldun Die Bide Meydan Dayağı Atılır Olur Geçer Gider ...şanlı Tarihimizden Evvel Türkiyemizin Doğal Güzellikleri Yeter....fuhuş Ve Uyuşturucu Satıcıları Ile Dolu Olan Los Angeles Sokaklarından Bin Kat Daha Güzel Bir Memleket Kültürümüz Var..şu Kadarını Söyleyim Başta Onları Temizlesinler ...warsın Film çekmesinler.

HTML