Ses sorunu Lütfen yardımmm!!!!

üsteğmen

New member
Benim sorunum ise format attıktan sonra ses driverini yüklemeye çalıştım ve sorun şu:

Sistemi yeniden başlattım, donanım arattırdım ne yaptıysam olmadı ses kartı yanmış olabilir mi?

hemenyardim

New member
Son günlerin en çok rastlanan sorunu. İşletim sistemin Xp herhalde. Xp yeni Realtek High Definition Audio ses sürücülerinde sorun çıkarıyor. Öncelikle XP SP1 mi XP SP2 mi yüklü olduğunu bul. Bunun için masa üstündeki Bilgisayarım simgesine sağ tıklayıp açılan menüden Özellikler kısmına tıkla.Sistem Özelliklerinden görebilirsin.(image1)

(image1)

XP SP1 yüklü ise kb888111xpsp1.exe XP SP2 yüklü ise kb888111xpsp2.exe yamalarını yüklemen gerekiyor. XP SP2 için yamayı;

ftp://ftp.microsoft.com.ar/so/KB888111/eng/kb888111xpsp2.exe linkinden indirip kurmalısın.

Şimdi Donanım sekmesinden Aygıt Yöneticisi kısmına tıkla. Aygıt Yöneticisinden Ses, video ve oyun kumandası satırını yanındaki + ya tıklayarak genişlet. Microsoft UAA Bus Driver for High Definition Audio satırını bul. (image2)

(image2)

Bundan önce Diğer Aygıtlar kısmında sarı soru işaretli veya ünlemli donanımlar varsa bunlara sağ tıklayıp Devre Dışı Bırak seçeneğine tıklayın. (image3)

(image3)

Daha sonra tekrar image2 deki Microsoft UAA Bus Driver for High Definition Audio kısmına gelip bunuda sağ tıklayarak Devre Dışı Bırak seçeneğine tıklayın. (image4)

(image4)

Şimdi devre dışı bıraktığımız bu donanımı sağ tıkladığımız menüden bu sefer Kaldır seçeneğini tıklıyoruz. (image5)

(image5)

Şimdi yukarı kısımdaki Donanım Değişikliklerini Tara kısmına tıklayalım. (image6)

(image6)

Yeni donanım bulundu deyince sürücüyü yüklemek için ileriye basmayın ve kurulumu iptal edin. Sürücünün bulunduğu CD nin içinden ses setup kurulumunu elle tıklayarak kendiniz kurun. Otomatik kurulum yapmayınız. (image7)

(image7)

Bilgisayarı yeniden başlatın. Ses sürücünüz yüklenmiş olacaktır.

***DİKKAT*** Bazı anakartlar için tüm bu işlemleri yapmadan sadece Denetim Masasından, Program Ekle veya Kaldırdan sesle ilgili ne yüklediyseniz kaldırıp bilgisayarı yeniden başlatın, bilgisayar açılınca ses sürücüsünü yüklemeye çalışmayın. Anakart CD si içindeki HOTFIX programını çalıştırmak yeterli olmaktadır. Hemen zaten ses kartını bulmaktadır, sürücü için cd yi göstermek yetmektedir.

Alıntı değildir. Resimler ingilizce XP kurulumu içindir, fikir vermesi için konmuştur. Artık TEŞEKKÜR edip etmeme size kalmıştır.

HTML