SBS Türkiye birincisi Iğdır’dan

V.ManisaspoR

PLãyß0y

SBS’de (Seviye Belirleme Sınavı) sorulan tüm soruları yanıtlayarak 950 bin öğrenci arasından Türkiye birincisi olan Iğdırlı Mert Kara, bu sonucu beklediğini söyledi.

Kara, sevindirici haberi alır almaz gittiği Sınav Dersanesi’de kurban kesilerek karşılandı.Iğdır İnönü İlköğretim Okulu 6'ıncı sınıf öğrencisi 12 yaşındaki Mert Kara, 21 Haziran’da yapılan SBS'de 500 tam puan alarak Türkiye birincisi oldu. Devlet Su İşleri’nde mühendis olarak çalışan Gencer Kara ve İnönü İlköğretim okulunda öğretmen Nuran Kara’nın 3 çocuğundan ortancısı olan Mert Kara, eğitim gördüğü Sınav Dersanesi’nin önünde iki kurban kesilerek karşılandı. Dersanenin müdürü Yaşar Karadağ, Türkiye birincisi olan Mert Kara’ya bir çeyrek altın takarak başarısı nedeniyle tebrik etti.

Baba Gencer Kara, Mert’in göstermiş olduğu bu başarının kendilerini gururlandırdığını ve ileride de bu başarılarını tekrarlayacağına inandıklarını söyledi. Oğlunun okulunda sınıf öğretmeni olan Nuran Kara ise “Oğlumla gurur duyuyorum. Bize ve Iğdır halkına büyük bir sevinç yaşattı. Çok küçük yaşlarda bile bilgisi fazlaydı. İleride başarılı olacağını görebiliyordum ve yapılan SBS’de Türkiye birincisi olarak bunu kanıtladı. Allah yolunu açık etsin” diye konuştu.
SBS'deki soruların basit olduğunu, çözerken hiç zorlanmadığını belirten Mert Kara “Planlı çalışarak bu başarıyı yakaladım. Kendimi sınava gireceğim diye heba etmedim. En büyük destekçim annem, babam ve öğretmenlerime teşekkür ediyorum. SBS’deki sorular daha da zorlaştırılabilir. Iğdır’da ilk kez böyle bir başarıya imza attığım için mutluyum” dedi.

egıtımmıllıyet

HTML