sagem modem wriless şifre sorunu

trooper66

New member
merhaba arkadaslar sagem f@st 1500 wg marka kablosuz modem kullanıyorum. modeme ne olduysa artık şifre koyamıyorum. şifre koydugum zaman, zaman aşımı diye bi uyarı çıkıyo. koymaya çalıştıgım şifre wpa-kişisel...modemin türkiyede servisi yok..
sorum şu:

forumlarda modem korumayla ilgili konular açılmış fakat tam olarak anlayamadım. modemi MAC şifreleme yoluyla şifreleyebiliyormuşuz. modemin sayfasına girdiğimde ise sadece bi tane mac tanımlama seçeneği var. eğer modemin "clone mac address" bölümüne kendi mac adresi tanıtırsam modeme bağlanmasını istediğim kişiler nasıl bağlanacaklar..
modeme diğer pc lerin mac adreslerini tanıtmam gerekir mi yoksa baglantı yapmak istediklerinde benim tanımladıgım mac adresini onların tanıtması mı gerekir, şifre girer gibi...

neoas

New member
Benimde aslında merak ettiğim konular ama bilmelisinki modem belleklerine veri girişleri biraz sancılı oluyor wpa şifre girmek için bende çok uğraştım bu gün bir türlü kabul ettiremedim, ettiysede şifre her değiştiğinde yani saniyede bir bağlantıyı kesti falan filan derken dördüncü kez modeme reset attım her şey normale döndü ve wpa şifremi kabul ettirdim bilgisayara.Modem'de bilgi değişikliği veri girişi sıkıntılı oluyor her marka ve modelde.Reset attığından emin olup tekrar denemeni öneririm.Sagem markasını'da sentim getiriyordu.

Mac adreslemeye gelincede tek bir adres tanıtırsan bağlantı için o tanıttığın adresin dışındakilerin erişimi engellenmiş olur şifre girer gibi bir bilgisayarın mac adresini değiştiremiyeceğinden diğer bilgisayarlar bağlanamazlar sadece senin bilgisayarının erişi olur mac adresi cep telefonlarında olan imei gibi bir adrestir her ethernet kartının kendine has bir şifre tabiki bunlarıda değiştirmenin yolu var fakat farklı amaçlar için kullanılıyor.Sen kendi güvenliğin için mac adresi tanımlamayı seçersen modemde bulunan o tek adres ağda ki tek istemci olan senin ethernet kartının mac adresidir eğer ki başka bir bilgisayar daha kullanıyor olsaydın onun mac adresinide görebilirdin.Eğerki farklı istemcilerin mac adreslerini senin mac adresin olarak değiştirirsen onlarlada bağlanabilirsin modemine fakat bu ustalık gerektiren aksi halde mac adres değişikliği yapmaya çalıştığın bilgisayarın çökmesine kilit olmasına sebep olabilirsin bunun yerine ağa girmek istediğin bilgisayarla şifreni girip bağlandıktan sonra zaten ağdaki bağlı olan tüm bilgisayarların mac adresleri çıkar mac adres filitremede ordan seçip ağa özgürce bağlanmasını sağlaya bilirsin.

HTML