sabit disk bölme ve kullanma

bluesky06

New member
arkadaşlar 1 hafta önce vista işletim sistemli 160 gb sabitdiskli yeni bir dizüstü bilgisayar aldım. istediğim birçok şeyi hallettim bilgisayarda yalnız bilgisayar geldiğinde disk c ve d olmak üzere iki bölümdü. yalnız d sürücüsüne sadece 8 gb yer ayırdıkları için birçok şeyi c sürücüsüne attım.ama tabi bu sağlıklı olmayacağı için üçüncü bir disk sürücüsüne ihtiyaç oldu ve diski üçüncü bir parçaya böldüm. ama böldüğüm sürücüyü bilgisayarım seçeneğinin içinde diğer sürücülerin yanında göremiyorum. bunu nasıl yapabilirim.bu konudaki yardımlarınızı bekliyorum.şimdiden teşekkürler...

karambole

New member
diski boldukten sonra format atman lazım o zaman gozukur bılgısayarımda
formatı: bılgısayarıma sağ tıkla/yönet/disk yönetimine gir. bu kısmında hem disk bölme hemde bicimlendirme(format) yapabılırsın..

yazanomer

New member
kardes aygit yoneticisi, disk yonetiminden yeni olusturdugun bolumu gorebilirsin,

buradan bicimlendirmen gerekecek,
ntfs formatinda ve hizli bicimlendirme yapmadan diski olustur,

biraz yavas olacak ama daha kararli bir diske sahip olacaksin

ayrica 8gb' lik yer recovery dosyalari icin ayrilmis bir bolum,
ileriki donemlerde sistemde bir sorun meydana gelirse,
recovery yapmayacaksan silebilirsin

kolay gelin

bluesky06

New member
arkadaşlar yaptım ama olmadı. dedim acaba bilgiyarı kapatıp açmammı lazım kapatıp açtım ama yine olmadı.başka bir yolu varmı acaba

bluesky06

New member
dostum eklenti ekleme yetkim yok o yüzden koyamıyorum.yalnız biraz anlatabilirim c sürücüsü 85 d sürücüsü 8 benim yeni böldüğüm sürücü 54 gb. yalnız diğer sürücülerin isimlerinin yanında simgeleri varken (C:) ve (D:) gibi benim oluşturduğum sürücüde sadece benim verdiğim isim yazıyor. bununla ilgili bişey olabilirmi acaba,,,

yazanomer

New member
yok isim degistirme ile alakasi olmaz,

simdi soyle yapalim,

1-olusturdugumuz bolumde sag tik yapip,yeni bolumu isaretliyoruz,
2-karsimiza yeni bir sayfa acilacak,(yeni bolum sihirbazi isminde)

*burada ileri diyoruz,
*daha sonra bolum turunu sec ibaresi ile sayfamiz degisecek,
birincil bolumu isaretliyoruz ve tekrar ileri diyoruz,
*bolum boyutu ile ilgili bir sayfaya yonlenecegiz ve buradan, istedigimiz boyutu ayarliyoruz,
-sende 54008mb gibi bir rakam cikacak
*en son olarak bolumu bicimlendir isimli bir sayfa ile karsilasacagiz ve ntfs foratina ayarlayip,
ileri deyip, devam edecegiz ve bolum olusturulmaya baslanacak

3-bolumu bicimlendirmis olacagiz,
bu kadar kolay...

not:
hizli bicimlendirme yapmayin, normal bicimlendirme uzun surer ama daha sihhatli bir disk elde ederiz,
ortalama 10-15dk surecektir

kolay gelsin

HTML