Sağlık ocakları artık ücretsiz

L@c!v€rT

New member
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 1 Temmuz'dan itibaren birinci basamak sağlık kuruluşları ile benzeri kuruluşlarda verilen bütün hizmetlerin ücretsiz olacağını açıkladı.

Sağlık ocağına gitmek için artık sağlık karnesine gerek yok. Sağlık alanında yapılan reform niteliğindeki düzenlemelere bir yenisi daha eklendi. Birinci basamak sağlık kuruluşu olarak adlandırılan sağlık ocakları ve benzer kurumlar bütün vatandaşlara ücretsiz hale getirildi.

1 Temmuz'dan itibaren uygulanmaya başlayacak olan sistemle artık vatandaşlar sağlık ocaklarında para ödemeden muayene olabilecek. İster sosyal güvencesi olsun ister olmasın sağlık ocaklarında verilen hizmetler için ücret alınmayacak. Ücretsiz hizmetlere, yapılacak olan tahlillerde dahil olacak.

Sağlık ocağında alacağı hizmete ücret ödemeyecek olan vatandaşlar ilaç yazdırmaları gerekirse sağlık karnelerine ihtiyaç duyacaklar. Sağlık karnesi olmayan vatandaşlar muayeneye olmasa da, ilaçlara para ödeyecek.

Vatandaşların büyük bölümünün hizmet aldığı sağlık ocaklarını ücretsiz hale getiren düzenleme hastanelerle ilgili yenilik getirmiyor. Sağlık ocağından hastanelere sevk edilen hastaların yine sağlık karnelerini yanında götürmeleri gerekiyor. Uygulama ayaktan muayene hizmeti verilen sağlık ocaklarında işlemleri kolaylaştırmayı amaçlıyor.

http://www.samanyoluhaber.com/index.php?khide=1&ghide=1&hid=56562&sec=15

Antony Costa

Cappadocian Glorian Boy
bu kötü olabilir..canı sıkılan sağlık ocağına gider...nası olsa beleşş:D

bizim türklerde böyle bi gelenek var ya hani...:)

bişi beleş olursa cılkı çıkarılır:D

janjan

New member
Bakın bende size başka birşey söyliyeyim; yakında ssk,emekli sandığı ve bağ-kurlu olan hastalar eczanelerden ilaç alamayabilirler...
şu ana kadar yapılan bütün değişikliklerden tek ve hep zararlı çıkan emin olun eczacılardır!!

bir hasta gider ister hastane olsun ister sağlık ocağı yazdırır reçeteyi sonra ne olur eczaneye gider ilaçlarını alır,bu iş bu kadar kolay gözüküyor ama değil!!gelen reçetede bakılan şeyleri size sayayım bi; doktorun kaşesi şart(artık diploma nosu dışında başka bir numara daha isteniyor bilmiyorum daha yeni çıktı) , kaşeden sonra teşhis yazılmış mı ki yazılmadıysa asla ve asla eczacı ilacı veremez,çünkü kontrole gittiği zaman bu reçeteyi aynen geri iade ederler ve haliyle siz ilacı verdiyseniz resmen cebinizden millete ilaç dağıtmışsınız demektir,hadi teşhis var diyelim ve gelelim ilaçlara doktorların malesef %80'i ssk,bağkur ve emekli sandığının hangi ilaçtan kaç kutu verilmesine izin verdiğini bilmiyorlar ve kafalarına göre yazıyorlar haliyle de hastalar da eczacılara çatıyo bana niye ilacımı tam vermiyorsun diye...ayrıca bazı eczanelerde durum o kadar ciddi ki ödenmeyen reçete paraları yüzünden kapanan eczaneler var...

daha birçok şey sayabilirim size ama bu kadarı bile bir insanın çileden çıkmasına sebep oluyor(gün içinde 100 hasta geldiğini düşünsenize,herkeze aynı şeyi anlatmak zorundasınız!?) ve malesef eczacıların sağlık gibi önemli bir sektörden soğumasına ve gerekli hizmetin verilmesine engel oluyor yapılan gereksiz değişiklikler...ve hükümet malesef uzlaşma yolunda değil şu anda!!ve yakın zamanda eczaneler anlaşma yapmayacaklar toplu bir eylem olacak ve eğer eczacılar arasında istikrar sağlanırsa kimse eczanelerden ssk,bağkur,emekli sandığıyla ilaç alamıyacak...

bunlar benim bire bir gözlemlerimdir emin olun eczacı falan değilim ama iyi tanıdıklarım var zaten de halk malesef üstü kapalı olan olaylardan haberdar edilmediği için kendi işini aksatanları yanlış algılıyorlar...bilginize...

firatay

>>>> ALESTA
Güzel Bir Haber ve Uygulama Bence...

İηvictus

Banned
gerçekten güzel bir proje ama uygulanmasının zor ve zahmetli olacağını düşünüyorum. inşallah başarı ile uygulanabilir..

innuendo

HANZALA
Moderatör
çok sevindirici bir haber.
Herkese hayırlı olsun.

AbraKadbra

New member
Saglik sektorunde oldugum icin bu haberin degerine paha bicilemez..

Ulkemizdeki en buyuk sorunlardan biri hastanelerin gereksiz insanlarla
cok dolu olmasi, tedaviye ihtiyaci olan kisilerin bu yuzden buradan care
bulamamasidir. Aslinda bizim saglik sistemimizde, acil olmayan her ama
her hasta ilk basta saglik ocagina gitmeli. Boylece saglik ocagi o kisinin
hastaneye gidip gitmedigini belirler, yarisi recete yazilip, asisi vurulup evine
yollanir ve boylece hastanelerde cok kalabaliklik olmaz. Fakat saglik ocaklari
ki bu gorus zor degisir, insanlarin isine gelmiyor direk profesyonelleri goreyim
diyor. Bu yuzden de hastanelerde kitlenmeler oluyor, adam cocuguna basit
bir aşı yaptirmak icin hastaneye gelirse boyle olur. Bu sebepten dolayi,
universite hastanelerinin, ozel hastanelerinin falan tum halka acilmasi basta
iyi bir sey oalrak gozukebilir fakat aslinda yigilma yarattigi icin kotuydu.
Ben buna cozum olarak hic birsey dusunememistim, "nasil halki saglik ocagina
yonlendirebiliriz?" ama...

Bravo, bu yontem kesinlikle ise yariyacaktir. Duydugumda cok sevindim.
Cok yerinde bir karar!

yoldas

New member
daha birkaç ay önceye kadar satıyorlardı sağlık ocaklarını
ne oldu şimdi seçim yaklaştı diye bunlar yapılıyor
eğer altından birşey çıkmazsa iyi bir haber

L@c!v€rT

New member
YOLDAŞ' Alıntı:
ne oldu şimdi seçim yaklaştı diye bunlar yapılıyor
Keşke bundan önceki hükümetler de seçimler yaklaşınca hastaneleri bedava yapaydı, vergileri indireydi. Milletten tokatı yiyip oturmazlardı.
Eğer oy kapmak için böyle bi yönteme başvurduysalar benim oyumu kaptılar bile ;)

and1

New member
zaten senin gibiler yüzünden adamlar iktidara yerleştiler,en ufak bi vaade veya seçim propagandası için yapılan değişikliklere inanıp onlara oy atıyosunuz,sizin oyunuz SATILIK...

AbraKadbra

New member
Sen kim oluyorsun da birisinin oyuna satilik diye hitab ediyorsun?
Hangi guc, hangi hak sana birisinin oylarinin satilik oldugunu karar verme
yetkisi veriyor? Duzgun bir platformda duzgun bir sekilde tartisilmaya
calisiyor bazi seyler. Sen en basta, savundugun kisinin ortaya addigi iddianin
ondan baska kimse tarafindan dile getirilmeyip camur harekati icinde
oldugunu kesfet.

L@c!v€rT

New member
Evet arkadaşım benim oyum SATILIK!
Ben bu ülke için çırpınan, birşeyler yapmaya çalışana oyumu satarım!
Elektiriğe 4,5 senedir zam yapmayana, zam yapmadığı gibi indirim yapana, ilaçta yıllar önce, gıdada son dönemde vergi indirene, uçağı vatandaşın binebileceği fiyata indirene, adsl ile ülkeyi internet getirene, hızlı tren gibi önceki hükümetlerin sadece hayalini kurduğu projeyi gerçekleştirene, okul kitaplarını bedava dağıtana benim oyum satılık.

Keşke tüm bunlar yıllar evvel olsaydı da ben yıllar önce oyumu satabilseydim!

JeNk

New member
Gelde Bu Hukumete Oyunu Verme Bisey Yaparsin Secim Yaklasti GÖz Boyadi Yapmazsin Neden Yapmadi Cahiliyetin GÖzÜ KÖr Olsun

HTML