SÜRÜ müyüz, ULUS mu?

rcpi.nesi

New member
SÜRÜ MÜYÜZ, ULUS MU?

Atatürk, niçin "en büyük eseri" saydığı cumhuriyeti gençliğe emanet etti.

Niçin geleceğin siyasal iktidarlarının "kişisel çıkarları" nedeniyle düşmanla işbirliği yapabileceği olasılığını bile düşündü de, gençlikten bir an bile kuşkulanmadı?

Atatürk'ün "Gençliğe Sesleniş"i ile ünlü Bursa konuşmasını yan yana koyduğunuzda ortaya çıkan görünüm çok anlamlıdır.

* * *

Gençlik yaşla ölçülmez, tutumla ölçülür.

Bernard Shaw, bir zamanlar, "Yirmisinde komünist olmayanın kalbi, kırkında hâlâ komünist olanın ise aklı yoktur" demişti.

Genç insan yeniliklere açıktır. Köklü değişikliklerden korkmaz. Daha iyi bir yarın için savaşmaktan çekinmez.

Enerji, değişikliklere uyum yeteneği ve kolaylığı demektir. Yıllar geçtikçe enerjisi azalan kişi, uyum göstermek için yeni çabalar gerektirecek köklü değişikliklerden korkmaya başlar. Üstelik yeni durumlara uyum sağlamak için zamanının da giderek azaldığını hissetmektedir.

Yıllar boyu süren çabaların ürünlerini yitirme korkusu, yaşlıları tutucu olma yönünde etkiler. Gençlerin ise yitirecek bir şeyleri yoktur.

Çağdaş toplumda gençlik, genellikle yetki ve sorumlulukların dışına atılmış bir kesim oluşturur. Bir çıkar bağı içinde, düzenle bütünleşmemiştir. Sırtında kendisinin dışında kimsenin sorumluluğu yoktur.

Gençlik yıllarında benimsenen bazı siyasal görüşler zamanla ılımlaşır. Bir ölçüde de gerçekleşme olanağına kavuşur. Yaşama geçtikçe değişmemesini istemek doğaldır. Ama o süreç, insanları aynı zamanda tutuculaştırır.

Mutlak krallığa karşı anayasal krallığı savunanlar ilericiydi. Ama anayasal krallık gerçekleşip de karşılarına cumhuriyetçiler çıkınca, tutuculaştılar.

Her toplumsal hareket giderek kurumsallaşmaya ve dolayısıyla uysallaşmaya, tutuculaşmaya yüz tutar. Oysa gençlik sürekli yenilendiği için kurumsallaşamaz, kalıplaşamaz.

* * *

Ve tüm bu niteliklerinden dolayı, gençlik "idealist"tir!

İnandığı ülkelerin peşinden koşmasına engel olacak çıkar bağları yoktur. Üstelik de gelişmiş ülke gençlerinde "ulusal" değerler öne çıkar.

Kemalizm neyi öngörüyordu?

Toplumu çağa taşımayı kolaylaştıracak en ileri kurumları getirmek ve eskidikçe onları da yenilemek!

Bu bir "sürekli devrim" anlayışıydı. Atatürk, en ileri kurumların bile günün birinde "eskimiş düzen"e dönüşmesinin kaçınılmaz olduğunun bilincindeydi. Sürekli devrim, sürekli ileriden yana olmak demekti.

Bu nedenle de "sürekli devrimci"de iki temel nitelik gerekiyordu: Çıkarlarının düzenle bütünleşmemiş olması ve yeniliklere uyum gücü.

Ve bu iki nitelik, sadece ve sadece gençlikte vardır. Bundan dolayı da "Büyük Devrimci", en çok gençliğe güvenmiştir.

* * *

1920 başlarında İstanbul'un işgal edildiği gün, ikisi hoca olan üç milletvekili Vahidettin'le görüşmeye gitmişti. Padişah, düşman güçlerinin isteklerine boyun eğilmesi gerektiğini söylüyordu. Oysa karşısındakiler farklı görüşteydiler.

Rauf Bey şöyle diyordu:

- Millet, haysiyet ve istiklale aykırı bir kaydı kabul etmemeye kesin kararlıdır. Milletin sizden istirhamı, haysiyet ve istiklale aykırı bir anlaşmaya imza koymamanızdır. Aksi takdirde istikbali çok karanlık görüyoruz.

Vahdettin sesini yükseltti:

- Rauf Bey, millet bir koyun sürüsüdür! Bu sürüye bir çoban lazım! İşte o çoban benim!...

"Millet" koyun sürüsü olmadığını Kurtuluş Savaşı'nda kanıtlamıştır. Ama şimdi, yeni Vahdettinler türemiştir... Tarihi, yalanlarla tersyüz etmek isteyen ve gençlerin çobanlığına soyunan yeni Vahdettinler...

Sürü olmadığını kanıtlama sırası şimdi "gençlik"tedir!

Ve kanıtlayacaktır!

Kaynak : A.Taner KIŞLALI - Cumhuriyet, 19 Mayıs 1995 ( Atatürk'e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifliği )
http://www.tekadamdevrimi.com/tekadamdevrimi/tad_makale/tad_makale_atk_06.htm

bazuuka

Banned
Gençlik mi.?

O kadar konu bitti gençliği kurtarmaya kaldı iş..Üniversitelerde kapılarında çürüttüğünüz gençler mi bunlar.

Çakma atatürkçüler sizin bu körü körüne sapkınlık derecesine varan bağlantısız orantısız düşünce dominolarınız yıkılıyor neden mi çünkü SAHTE herşeyiniz her fikriniz zikriniz tabularınız sevginiz saygınız SAHTEE..Atatürkseverleri PKK savarları gördük Perinçek dedik uçtunuz onu savunmaya bile kalktınız.Yalçın Küçük dedik gene aynı süpriz çıkışlar.Sizden ne köy olur nede şato bu yerli yersiz başlıklarla Son kullanma tarihi geçmiş haberlerle karşımızda komik bedbaht duruma düşemyin.

fener__lee

New member
bazuka kardeş..bak şimdi..bu vatanı can ı pahasına savunmuş liderlik etmiş sadece vatanı için yaşamış ve ölmüş birinin ismini paparazzi agızıyla söylenen sözcüklerin sonuna ekleme bu bir...ikincisi yalçın küçük ve perinçek in ATATÜRK ÜN adını ve ilkelerini kullanarak ne denli şerefsizlik yaptıgını gördük..zaten savunmuyoruz..ama kurunun yanında yaş ı yakma..üçüncüsü ben atatürkçülük ve devletçilik adına bunları söyleyebiliyorum..peki sen tayyibin abdullah gül ün unakıtan ın zekeriya öz ün dengir mehmet in ve daha bircogunun(ki hergecen gün bi b.k ları cıkıyo)hakkında neler söyleyeceksin..hadi bakalım ülkesini seven partizanlık yapmayan biri gibi koy takkeni önüne su saydıgım isimler hakkında bana yürekten yaz bakalım yaptıklarını...hadi

bazuuka

Banned
bazuka kardeş..bak şimdi..bu vatanı can ı pahasına savunmuş liderlik etmiş sadece vatanı için yaşamış ve ölmüş birinin ismini paparazzi agızıyla söylenen sözcüklerin sonuna ekleme bu bir...ikincisi yalçın küçük ve perinçek in ATATÜRK ÜN adını ve ilkelerini kullanarak ne denli şerefsizlik yaptıgını gördük..zaten savunmuyoruz..ama kurunun yanında yaş ı yakma..üçüncüsü ben atatürkçülük ve devletçilik adına bunları söyleyebiliyorum..peki sen tayyibin abdullah gül ün unakıtan ın zekeriya öz ün dengir mehmet in ve daha bircogunun(ki hergecen gün bi b.k ları cıkıyo)hakkında neler söyleyeceksin..hadi bakalım ülkesini seven partizanlık yapmayan biri gibi koy takkeni önüne su saydıgım isimler hakkında bana yürekten yaz bakalım yaptıklarını...hadi
Ben yazıyorum zaten kardeşim beni takip etmiyosun sanırsam..Fark gözetmedim hiçbir zaman .

Tayyip gündem değiştirdiği konusunda İsrailin metresliğini yaptığını söylemiştim.

Bol bol yolsuzluk bu konuda ne diyebilirim belgesini gösterir göstermez benim söyleyeceğim allah belasını versin yaptıysa başka ne diyebilirim.

Dengir Fıratın kendisininde ortak olduğu tır filosunda bahsetmiştim bu filonun 1500 tırdan oluştuğunu eroin ticaretindede kullanıldığı konusunda belgeler olduğunu söyledim ama okumadınız gene.aynı zamanda aşiret ağası.

yani hepsini biranda yetiştiremem hatırlayamam konusu geldiğinde belasını okurum kardeşim ben ayrım yapmadan yazıyorum .

İmam hatiplileri camilere doldurdu koydu gerekli gereksiz diyanetin kadrosunu şişirdi .Bunu sırf eleştiri olsun diyede yazmamıştım zaten..İmamlar bu ülkenin en üst düzey en önde ve en gözde insalarıdır her hareketine her duruşuna dikkat etmesi gereken insanların olmasını gerektiğini söyledim ancak tayyip oy uğruna İslamada zarar verdi çul çaput kadroları şişirdi artık iflah olmaz yola girdik bunuda biliyorum.

Emniyetin kadrolarına fethullah gülenin kadrolarını dolaylı olarak yerleştirdi bende bundan mağdur oldum sorun değil.Bunu kendine piyon olarak ilerde kullanmak için yaptığını biliyorum fazla söylücek bişeyim yok bu konuda hergün darbeyle korkmaktansa arkasını emniyete dayaması mantıklı.

Ya ne bileyim işte takip edin sonra sormayın bana tekrar tekrar..

fener__lee

New member
Ben yazıyorum zaten kardeşim beni takip etmiyosun sanırsam..Fark gözetmedim hiçbir zaman .

Tayyip gündem değiştirdiği konusunda İsrailin metresliğini yaptığını söylemiştim.

Bol bol yolsuzluk bu konuda ne diyebilirim belgesini gösterir göstermez benim söyleyeceğim allah belasını versin yaptıysa başka ne diyebilirim.

Dengir Fıratın kendisininde ortak olduğu tır filosunda bahsetmiştim bu filonun 1500 tırdan oluştuğunu eroin ticaretindede kullanıldığı konusunda belgeler olduğunu söyledim ama okumadınız gene.aynı zamanda aşiret ağası.

yani hepsini biranda yetiştiremem hatırlayamam konusu geldiğinde belasını okurum kardeşim ben ayrım yapmadan yazıyorum .

İmam hatiplileri camilere doldurdu koydu gerekli gereksiz diyanetin kadrosunu şişirdi .Bunu sırf eleştiri olsun diyede yazmamıştım zaten..İmamlar bu ülkenin en üst düzey en önde ve en gözde insalarıdır her hareketine her duruşuna dikkat etmesi gereken insanların olmasını gerektiğini söyledim ancak tayyip oy uğruna İslamada zarar verdi çul çaput kadroları şişirdi artık iflah olmaz yola girdik bunuda biliyorum.

Emniyetin kadrolarına fethullah gülenin kadrolarını dolaylı olarak yerleştirdi bende bundan mağdur oldum sorun değil.Bunu kendine piyon olarak ilerde kullanmak için yaptığını biliyorum fazla söylücek bişeyim yok bu konuda hergün darbeyle korkmaktansa arkasını emniyete dayaması mantıklı.

Ya ne bileyim işte takip edin sonra sormayın bana tekrar tekrar..[/QUOTE

hah böyle ol canım ı ye..teşekkür ederim..

uLash

Kaleidoscope
Onu bunu elestırecegınıze Gercekten bır bakın bakaLım genclık nereye gıdıyor ? Mıladı dolmus bır haber degıldır arkadasın konusu bu her zaman turkıyenın kanayan bır yarasıdır ... cok sey degıstı cok hersey amerıkanvarı olmak uzere Ulkemde ..Ama bızde bu zıhnıyet Olduktan sonra baskalarına degılde bırbırımıze oter anca borumuz . . .

ghuzz

New member
Öncelikle bu yazı siyasetle alakası nedir.

Gençlik'in şu anki uyku halinden uyanması için yazılmış bir yazı fakat!

Ahmet Taner Kışlalı yı kim öldürmüştür. Türkiyede böyle örgütlerin avulaklığını yapanlar kimlerdir. (Cumhuriyet Gazetesi ne bomba atılması, Danıştaya silahlı saldırı, Malatyada yayın evi basılması, Trabzonda rahip öldürülmesi, Hrant Dink cinayeti) Bunları yaparak ülkeyi sürekli bir karmaşada tutanlar kimlerdir. Ortalıkta sürekli tehtitler atarak dolaşanlar kimlerdir.

Abdullah Gül o koltuğa çıkmasın başına bir şey gelir diyen kimdir.
Sürekli orduya bel bağlayan ikdidarsızlar kimdir.

Sürekli sürekli sürekli ülkeyi bir kaç kişiyi öldürerek istedikleri gibi yönetmeye çalışanlar kimlerdir.

Tabiki CHP mantığındaki kişilerdir.

Koskoca bir yapılanmanın içinde sadece aralarından bir kaç kişiyi göstererek bunlar bizden değildir diye göstermeye çalışan fakat diğer taraftan kendi yaptıklarını örtbast etmeye çalışanlar. Bir taraftan ben bu örgütün avukatıyım diye bas bas bağırıp (aslında böylece kendileride bu örgütü böylece onaylamış oluyorlar) diğer taraftan bunlar bu örgütte olamaz diye sadece onları suçlu göstermeye çalışanlar kimlerdir.

Ondan sonra da gençlik haydi iş size düşüyor bakın bizi temizliyorlar yerimizi siz doldurursunuz demeye getiriyorsunuz ama

eninde sonunda bu yolsuzluklarınız ülkeyi bölme çalışmalarınızın sonu gelecektir.
milleti koyun gibi görüp sonrada bunu başkalarının üzerine atmaya çalımanız bu keriz millet yedi sanki....

Her zaman her fırsatta yahu bu millet cahil hala bu AKP'ye oy veriyorlar diyorsunuz. Hiç kendinize aynada bir bakıpta yoksa gerçek cahil benmiyim diye düşünmüyorsunuz.

rcpi.nesi

New member
İleri gitmek için kaç adım attın..

mesajımda kendim ile ilgili özel bir şey paylaşmış değilim.

Ülkenin kaderi ile kişinin kaderleri bambaşka şeylerdir anlıyacağın benim ileriye geriye sağa sola yukar aşşağı kaç adım atıp atmam ne ülkeyi nede senin kaderini değiştirir boşuna heveslenme.

Hayranlarım için Not:evlatlık edinmeyide düşünmüyorum .

bazuuka

Banned
Ülkenin kaderi ile kişinin kaderleri bambaşka şeylerdir anlıyacağın benim ileriye geriye sağa sola yukar aşşağı kaç adım atıp atmam ne ülkeyi nede senin kaderini değiştirir boşuna heveslenme.
.
Böyle düşünerek bile ne kadar geri kafalı oldunu anlamak hiç zor değil..

Gerçi senden bu vatana millete hayırlı bi adam çıkmaz ama şans işte ya çıkarsa diye.

Böyle devam et ....

neb34

Banned
Gençlik eğer skolastik düşünceye zorlanırsa gideceği yer gayya kuyusudur.

Ülkemizin en büyük sorunu inandığı gibi yaşayanların,yaşadığı gibi inananlardan az olmasıdır.Tabi bunda baskılar,diktalar da vardır.Mesela 8 yıl eğitim zorunluluğu,Kuran Kurslarının kapatılması gibi.

DarthErim

Altın Üye
Gençlik bu gün malesef ilginç bir eğitim sistminin elinde tam gaz birşeyler ezberleyip gidiyor.
Kim kahramandır dersen onu ezberliyor araştırmıyor. Tartışmayı bilmiyor. Fikir alışverişi adabı yok.
Birilerininpeşine takılmış gidiyor.
Araştıracak imkanı olsa da anlayacak zihin yapısından uzaklaştırılıyor.
10 yıl önce liseden mezun olanlarla şimdiki lise mezunlarını bir karşılaştırın şu an diplomalı cahiller ordusu yetişiyor.

rcpi.nesi

New member
Böyle düşünerek bile ne kadar geri kafalı oldunu anlamak hiç zor değil..

Gerçi senden bu vatana millete hayırlı bi adam çıkmaz ama şans işte ya çıkarsa diye.

Böyle devam et ....
konu ben değilimki hala ısrar ediyorsun.
reklamın iyisi kötüsü olmaz diyerek ettiğin hakareti şimdilik hoş görüyorum ....

HTML