roket, uzay ve havacilik teknolojileri

bondarenko

New member
Arkadaslar, eger burada bu konuyu açmakla hata ettiysem lutfen beni uyarin ve hatami duzeltmemi saglayin, forum isleyisi ile ilgili tecrubem noksan oldugu için bilmeden bazi kurallari çigniyor olabilirim... simdiden affiniza siginirim:D

Fazla ipucu vermeyecegim, baslikta belirttigim konularda belirli bir tecrubeye sahibim, makine, uçak, uzay muhendisligi bolumlerinde okuyan arkadaslarim bu baslikla ilgili sorularini sorabilirler ben de yon gosterebilirim. Daha çok kavramsal açidan tartismamizda fayda goruyorum...

Kolay gelsin:)

RoKeT

New member
Arkadasim mail vermek yasak msj ini editlesen iyi olur :eek:

Bu arada Roket haricinde yazilanlardan hicbisey anlamadim :D :D :D :D :D zaten benim ders ve ödevde ne işim var :p

bondarenko

New member
mavio' Alıntı:
slm beni roket ve roket yakıtları hakkında bilgilendirirmisin [email protected]
Sevgili Arkadaşım, sorunu buradan cevaplamayı tercih ediyorum.

Sanırım bu forumdaki herkes temel fizik konusunda belirli bir fikre sahiptir. O yüzden roket prensibini tekrarlayarak vaktinizi almak istemiyorum. Ancak roket olarak tanımladığımız mekanizma hem askeri hem de sivil alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Sivil alana bir örnek vermek gerekirse, arabalarda bulunan hava yastıklarını bilirsiniz, peki herhangi bir kaza anında hava yastığının ı kadar kısa zamanda şişmesini neyin sağlayabileceğini hiç düşündünüz mü? Hava yastığının içerisinde oldukça küçük ve biz roketçilerin gaz jeneratörü dediğimiz minyatür bir roket motoru bulunur. Kaza anında şok etkisiyle tetiklenen gaz jeneratörü harekete geçer ve içerisinde bulunan katı roket yakıtı milisaniye mertebesinde genleşerek hava yastığını şişirir.

Bunun dışında katı ya da sıvı yakıtlı roket motorları uzay ve havacılık sektöründe oldukça yaygın şekilde kullanılmaktadır. Az bilinmekle birlikte katı roket yakıtını oluşturan maddeler kamuoyunda genellikle plastik patlayıcı olarak bilinen amonyum nitrat bazlı maddelerle akrabadır. Katı yakıt plastik patlayıcının türevidir. (Normal bir plastik patlayıcı elektriksel uyarıda patlar, aynı plastik patlayıcıyı ateşe atarsanız patlamak yerine yanar). Oldukça hassas kimyasal yapısı olan katı yakıt oksitleyicisini içinde taşıdığı için oldukça tehlikeli bir malzemedir. Son derece verimli olan katı yakıtın en büyük dezavantajı bir kere yanmaya başladı mı bitene kadar yanmasını sürdürmesidir. Bu nedenle katı yakıtlı roketler genelde güdümsüz, kısa menzilli askeri roketlerle, uzay roketlerinin kalkış (boost phase) safhasında kullanılır. Yakın zamanda katı yakıtın dezavantajını ortadan kaldırmak amacıyla jel yakıt adı verilen ve bildiğimiz diş macunu kıvamında olup yanma odasına pompalanan alternatif bir yakıt tipi üzerinde çalışılmaktadır.

Sıvı yakıtlar roketin ilk icad edildiği dönemden bu yana kullanılan yakıt tipidir. En iyi sıvı yakıt Hidrojendir. Çevre dostu olan hidrojen oksijen ile tepkimeye girerek itki sağlar. Sıvı yakıt roketin içinde oksitleyicisi ile iki ayrı tankın içinde depolanır. Yakıt ve oksitleyici bir yakıt pompası vasıtasıyla karıştırılarak yakılır. Burada belirleyici olan yakıt pompası teknolojisidir. Mevcut sıvı yakıtların hemen hepsi basınç altında tank içinde depolanmaya karşı hassas ve koroziftir (aşındırıcı). Diğer bir deyişle tankın içine bastığınız yakıt sürekli tank iç çeperini yer ve önünde sonunda tankı deler. Bu nedenle yer altı silolarında bekletilen sıvı yakıtlı balistik füzelerin yakıtlarının periyodik olarak değiştirilmesi gibi oldukça tehlikeli bir bakım prosedürleri bulunmaktaydı.

Şu anda aklıma gelen ve hemen bir çırpıda yazabileceğim bilgiler bunlar. Öğrenmek istediğin bir detay varsa lütfen belirt....:D

sufven

New member
selam dostum...
fizikten proje ödevimiz var roketlerin uzay boşluğunda hava olmamasına rağmaen nasıl gittiği hakkında... tamam yasalara bağlı da hoca biriyle illa ki röportaj yapn dedi bende senden bu konu hakkında biraz röportaj havası katarak birşeyler karalamanı isteyebilirmiyim zahmet olmazsa... ama gerçekçi olmalı herhangi bi üniverstenin ismini falanda yazarmısın... şimdiden çok teşekkür ederim...

HTML