Resulullah (SAV)’in Hz. Ali (KV)’ye vasiyeti (2)

karmatte_0488

New member

Resulullah (SAV)’in Hz. Ali (KV)’ye vasiyeti (2)

Evet… İşte bir yaşam modeli… Hem dünyamızı, hem ahretimizi kurtaracak reçete… Zenginin de fakirin de, gencin de ihtiyarın da, kadının da erkeğin de, işçinin de işverenin de… Kısacası tüm insanlığın ihtiyacı olan ve kurtuluşuna vesile olacak reçete… Dileyen faydalanabilir.
Geçen hafta birinci bölümünü sunduğumuz Resulullah (sav)’in Hz Ali (kv)’ye vasiyetinde devamla şöyle buyuruyorlar:
Ya Ali! Allahu Teala’nın dergahında, insanların en iyisi herkese menfaati olandır. En kötüsü kinli, gammaz ve kötü işli olandır. Allahu Teala’nın en sevdiği kimse, ömrü uzun, ameli iyi olandır. En çok buğz ettiği kimse, dıştan iyi görünüp, içi bozuk olandır. Zâhiri salah ile süslü, bâtını günah ile doludur.
Ya Ali! Bundan daha kötüsü şerrinden kurtulmak için kendisine ikram olunan kimsedir. Bundan daha kötüsü, zenginlere ikram edip, fakirleri aşağı tutandır. Zenginlere çeşitli, renkli nimetlerle cömertlik eder. Fakirlere bir parça ekmek vermez. Bundan daha beteri, yalnız başına yiyip, kimseye bir şey vermeyendir. Bundan daha kötüsü, bir Müslüman kardeşine dostluk gösterip, sonra onu felakete sürükleyen kimsedir.
Ya Ali! Üstünlük günahları terk etmektir. Allahu Teala Hazretleri nden korkmanın alameti, haramlardan sakınmaktır. Doğru söyleyen kimsenin alameti, doğru söylemeyi, kızsa, sevinse, bir ihtiyacı olsa bile âdet edinmektir.
Ya Ali! Cennet kapısında gördüm.. "Nefsinin hevasına, arzularına muhalefet edenlerin yeri cennet olur" yazılıydı. Cehennem, "Ya Rabbi! Beni niçin yarattın?" diye sordu. Allahu Teala, "Cimri ve kibirliler için yarattım" buyurdu. Cehennem, "Ya Rabbi! Elbette ben onlar içinim" dedi.
Ya Ali! Allahu Tela’nın rızası, anne-babanın rızasında, gazabı da yine onların gazabındadır.
Ya Ali! Komşuna –kafir de olsa- ikram et. Bunun gibi kafir de olsa misafire ikram et, annene babana, kafir de olsalar, ikram et. Kafir de olsa dilenciyi reddetme. Şüpheli şeyleri yiyenin dini örtülü, kalbi kara olur. Haram yiyenin kalbi ölür., dini köhne olur. Yakîni zaif olur. Duası perdelenmiş olur. İbadeti az olur.
Ya Ali! Allahu Teala bir kulunu severse, o kulun duasını geciktirir. Melekler, "Ya Rabbi! Bu mümin kulunun duasını kabul buyur" derler. Allahu Teala, "benim kulumu bırakın, siz ona benden çok mu acıyorsunuz? Ben onun dua ve tazarru etmesini seviyorum. Ben Alîm ve Habîr’im" buyurur.
Ya Ali! Hazarda ve seferde Duha namazına devam et. Kıyamet günü cennetin şerefeleri üzerinden, "Duha namazını kılanlar nerededir? Cennete Duha kapısından selamet ve emniyet ile girsinler" diye nida edilir. Allahu Teala bütün peygamberlerine Duha namazını kılmalarını emir buyurmuşlardır.
Ya Ali! Cuma günü gusleden kimsenin öbür cumaya kadar olan günahlarını Allahu Teala affeder. O kimsenin kabrinde nur, mizanında ağırlık olur. Kulların Hakk Teala’ya en sevgili olanı, secdede, "Ya Rabbi! Ben nefsime zulm ettim. Beni affet. Zira günahları ancak sen affedersin" diyen kimsedir.
Ya Ali! İçki içen ile dostluk etme, o melundur. Zekatını vermeyen kimse ile arkadaşlık etme. O, Allahu Teala’nın düşmanıdır. Faiz yiyenler ile arkadaşlık etme. Zira, onlar hakkında Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyrulmuştur: "İşte (böyle) yapmazsanız Allah’a ve Peygamberine karşı harb (-e girmiş olduğunuzu) bilin. (Bakara, 2/279)
Ya Ali! Kur’an-ı Kerim okurken ve dua ederken sesini çok yükseltme. Namaz vakti gelince, hemen kıl. Geciktirirsen şeytan seni meşgul eder. Bunun gibi, hayırlı bir işe niyet ettiğin zaman hemen yap, yoksa şeytan seni o hayırlı işten men eder.
Ya Ali! Bir işçi tutup çalıştırarak, ücretini tam vermeyenlerin amellerini, Allahu Teala mahveder. Kıyamet günü de ben onun hasmı olurum.
Ya Ali! Bir yetim ağlayınca arş-ı mecid titrer. Allahu Teala, "Ya Cebrail! Bu yetimi ağlatanın cehennemde yerini bul, ben de onu ağlatayım. O yetimi güldürenin, sevindirenin cennette yerini geniş et. Ben de onu sevindirip güldüreyim" buyurur.
Ya Ali! Hakk Teala insanoğlunun bedeninde dilden iyi bir şey yaratmamıştır. Onunla cennete girilir. Aynı zamanda cehenneme de onunla girilir. Dil yırtıcı bir hayvan gibidir. Onu bir zindana koymak lazımdır.
Ya Ali! Her ayın onüçüncü, ondördüncü ve onbeşinci günleri olan eyyam-ı biyz de oruç tutmaya devam et. Hakk Teala bu günlerde oruç tutanın yüzünü beyaz eder. O yıl tamamen oruç tutmuş gibi olur.
Ya Ali! İlimsiz ibadet edenin zararı faydasından çok olur. Bu, sahrada kendisine yol gösterici olmayan âmâya benzer. Döner dolaşır. Sonunda kendisini bir dikenlik yerde bulur.
Ya Ali! Benim üzerime her gün yüz kere salavat-ı şerife getiren kimseye, günahları kebîre olsa dahi şefaat etmem vacip olur.
Ya Ali! Bir koyun sağacak kadar da olsa, gece namazı kılmak, gündüz kılınan bin rekat namazdan daha efdaldir. Gece namazı kılanların yüzleri gündüzün herkesten güzel olur.
Ya Ali! Hiçbir Müslüman’a lânet etme. Hatta hiçbir canlıya lânet etme ki lânet sana geri döner. Allahu Teala nın nimetlerine şükreden, belalarına sabreden ve günahlarına istiğfar eden kimse istediği kapıdan cennete girer.
Ya Ali! Çok uyumak kalbi öldürür, unutkanlığı arttırır. Çok gülmek gönlü öldürür, vakarı giderir. Çok günah işlemek kalbi karartır, pişmanlık verir.
Ya Ali! Başkasına ihtiyacı olmayacak kadar dünyayı isteyen, Sırat köprüsünden yıldırım gibi geçer. Allahu Teala ondan razı olur. Haramdan mal istemek için dünyayı isteyen, Allahu Teala yı gazablı bulur. Bir Müslüman’a iyi düşünce ve Hulûsi-i kalp ile yemek veren kimseye, Allahu Teala bin sevap verir ve bin günahını siler. Mazlumun inkisarından, kalbinin kırılmasından çok sakın. Kafir de olsa Hakk Teala mazlumu kabul eder.
Ya Ali! Borcun az olsun! Borç, din haraplığıdır. Borçlu, gündüz zelil, gece gamlı, düşünceli olur. Cuma gecesi Bakara suresini okuyan kimseye yer ile gökler nur ile dolur. Duhan suresini okuyan kimsenin işlediği ve işleyeceği günahları affolur. Yatacağı zaman "Ves-semâi vet-târık" suresini okuyan, yıldızlar sayısınca sevaba kavuşur.
Ya Ali! Üzüntülü vaktinde Allahu Teala yı zikret. Yemeğe tuz ile başlayıp tuz ile bitir. Tuz, ölüm hariç, çok dertlere devadır. Zeytinyağı ye. Yeni ayı görünce tekbir ve tehlîl edip, duasını oku. Bir kimseden bir şey isteyeceğin zaman Ayetel-Kürsî oku. İleriye önce sağ ayağını at.
Ya Ali! Ümmetimden yedi kimse cennete muhakkak girerler:
1. Tevbe eden genç.
2. Sadakayı gizli veren kimse.
3. Haramlardan kaçınan ve Duha namazını kılan.
4. Malı gitse bile cemaatle bir vakit namazını kaçırmaya razı olmayan kimse.
5. Allahu Teala nın korkusundan gözleri yaşla dolan kimse.
6. Alimler ile beraber olan kimse.
7. Allah için bir mümini seven ve ikram eden kimse.
Ya Ali! Hak ile hükmet. Allahu Teala nın huzurunda, zulm ile hükmedenlere azap için yetmiş arşın uzunluğunda bir zincir vardır. Bu zincirin bir arşınını, büyük bir dağa koysalar, yanar kül olur.
Ya Ali! Yolculuğa veya harbe gideceğin zaman Yâ-sîn suresini ve on defa Kadr suresini oku. Hakk Teala düşman şerrinden emin eder.
Ya Ali! Sana bir musibet geldiğinde, "Ya Rabbi! Senden Resulün ve Resulünün akrabası için istiyorum. Beni ancak sen kurtarırsın" diye dua et.
Hz. Ali (kv), "Ya Resulullah! Senin akraban kimdir?" diye sordu. Resul-i Ekrem(sav), "Her takî ve nakî (yani haramlardan sakınan temiz Müslümanlar) benim akrabamdır" buyurdu.
Kaynak: Dört Halifenin Menkıbeleri/ A.Şemsettin Sivasi
Harun YÖRÜKOĞLU

karmatte_0488

New member
aslında ben sanatlara attımki güzel yaşamak ta bir sanattır.Onun için PEYGAMBERİMİZ HZ MUHAMMET S.A.V oraya layık görmüştüm ama oradan daha iyi okunurmu bilemem...yinede teşekkürler

siamo

New member
Dostum saol ''Ben bu siteye gireli ne güzel şeyler öğrendim yahu''

HTML