Raid Disketi Sorunu

fr073n

New member
Slm arkadaşlar.Bi arkın pc home yüklüydü çökmüş format atmamı istedi ancak xp proyla format atarken yükleme duruyo mavi ekran, takılı sabit disk algılanmadı diyo.msi pm8pm-v anakart wd1600js hdd var.Anakart cdsinde txt dosyasına göre raid disketi oluşturdum ancak yemedi ve kurulumda yine aynı hata.Bu durumda raid disketi oluşturmak için dosyaları hddin sitesinden mi bulup denemeliyim yoksa anakart cdsini gözden geçirip yeniden mi denemeliyim, ancak kendi pcmde disket sürücü yok diğerinde var tak sök taşı dene çok zor olduğu için konuyu açtım yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden tşkkrlr...

dogankaya

New member
Biosa girip harddisk modunu "competability" şeklinde işaretlerseniz
hiç bir sorun olmadan windows xp kurabilirsiniz.
Driverları da sitesinde rahatlıkla indirebilirsiniz.

TuRK_HaRD

нα¢кιηg αяαşтıямα¢ıѕı
sata hard diskler, format sırasında bu çeşit problemler çıkartıyor..

windows açılmadan boot esnasında bu harddisk'in tanıtılması gerekiyor..

bu alıntı döküman bu konu sorun yaşayanların idadına yetişecektir:

"1- Diyelim ki elinizde SATA Hdd var ve buna format atıp Windows yükleyeceksiniz. İlk olarak Anakart CD si içerisinden Kiminde Driver Bölümünde SATA isminde bir çoğunda ise RAID isminde driver ları olur bunları direk olarak bir disket içerisine atarsınız. ( SATA1 ise Windows XP SP2 otomatik tanır zaten ) tabii .oem uzantılı dosyanın olduğu driver atılacaktır. Daha sonra Windows CD si ile bilgisayarı başlatırız ve size ilk uyarıları ilk ekranda verir zaten altta yazar. Orada F6 ya basın ve devam edin. İşlemler devam eder ve sizden disket ister ozaman hazırladığımız disketi takarız ve entere basarız burada sizin işletim sisteminizi ve diğerlerini yazar size ait olanı seçin ve ilerleyin. Bundan sonrası zaten normal kurulum olacaktır.

Eğer SATA1 Kullanırsanız çoğu zaman sizden böyle bir şey istemez zaten ama SATA2 ise mutlaka bunu yapmalısınız ilerde başınızda ağrımaz.

2- Elinizde SATA2 Hdd var ve kesinlikle driver larını bulamıyorsanız yapmanız gereken şey basittir. ( Hemen driver sız nasıl olacak demeyin :) ) Hdd nizi elinize alın ve düz bir şekilde masanın üzerine koyun arkada jumper takılan yer vardır zaten 3 bacak olur bunlarda. Soldan ilk iki bacağa jumper ı takın. Soldan olması gerek en sağdaki bacak boşta kalır. Bu nedemek oluyor derseniz SATA2 olan Hdd niz SATA1 e döner ve buda Pro lisanslı işletim sisteminizin anakartınızın bunu otomatikman algılamasını sağlar. Bu şekilde sadece normal kuruluma geçer ve devam edersiniz.

Olaylar sadece bu kadar arkadaşlar. Herkese kolay gelsin"

camby

New member
arkadaşım bilgi için teşekkürler ama flopy'siz bir çözüm yolu yok mu?
harddisk modunu "competability" yapmak sorunu çözmez mi?

kedma

New member
attıgın format bilgisayarın ilk formatı degilse bu sorunları yasamaman gerekiyor.
eger bu uyarıyı formata basladın ve bicimlendirme bittikten sonra veriyorsa muhtemelen r.a.m. lerde bi sorun vardır kendi bilgisayarındaki remi sök ona tak öyle dene
eger olmazsa h.d.d. yi sök kendi bilgisayarına tak kendid bilgisayarında disk yönetimine gir orada format at vede yükleme sırasında bicimlendirme bölümüde dosya sistemini elleme secenegi ile devam et..
ama dedigim gibi eger bicmlendidrme bittikten sonra hata veriyorsa büyük ihtimal r.a.m dan sorun yasıyorsundur...

fr073n

New member
Arkadaşlar biostan raid seçeneğini iptal edip sorunu hallettim ancak işin kötü yanı konuyu açtığım tarihte forumda sorun vardı giremedim iyi ki unutmayayım diye sık kullanılanlara eklemişim herkese tşkkrler..

HTML