Rahip ayin sırasında bıçaklandı

blank&jones

New member
İzmir'in Bayraklı semtinde bulunan Saint Antuan Kilisesi'nde ayin yöneten Rahip Adriano Franchini, bıçaklı saldırıda yaralandı. Saldırıyı gerçekleştirdiği ileri sürülen 19 yaşındaki Ramazan Bay, suç aleti bıçakla yakalandı.

Olay bugün öğle saatlerinde Bayraklı Semti 1610 Sokak'da bulunan Saint Antuan Kilisesi'nde meydana geldi. Selçuk'daki Meryemana Evi'nde görev yapan ve Türkçe bildiği için pazar günleri Saint Antuan Kilisesi'ne gelerek ayin yöneten Rahip Adriano Franchini ayin bitiminde cemaatle bir sohbet etti. Kilisede ayin sonrası cemaatle birilikte çay içen Ramazan Bay, bir ara Rahip Adriano Franchini ile başbaşa görüştü.

Balıkesir'de çiftçilik yaptığı ve inşaatlarca çalıştığı, İzmir'e bugün geldiği belirlenen Ramazan Bay, kilisedekilerin şaşkın bakışları arasında bıçağını çekip, cemaati uğurlayan Rahip Adriano Franchini'nin karnına doğru salladı. Rahip Franchini ilk etapta yaralandığını farketmedi yanındakilere “Bana bıçak salladı gördünüz mü?’ derken acıyla çığlık attı. Kilesedekiler paniğe kapılırken, kargaşadan yararlanan saldırgan kaçtı.

DURUMU İYİ

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Kantar, acil servise getirilen Francini'nin ameliyat edilmediğini, ancak yoğun bakımda tutulduğunu belirtti.

Doç. Dr. Kantar, “Rahip Francini'nin genel durumu iyi. Çok ciddi bir yaralanma gibi görünmüyor. Meslektaşlarımız yaranın çok derin olmadığını söylediler. Yarın taburcu olma ihtimali var, ancak yarınki değerlendirmeleri beklememiz gerekiyor” dedi.

Bu arada rahip Francini'yi hastaneye ziyarete gelen ve isminin Paul olduğu belirtilen kişi, ziyaretten sonra kendisine soru sormak isteyen basın mensuplarına, “Onu Allah korudu” diyerek, hastaneden ayrıldı.

KARAKOL YOLUNDA YAKALANDI

Kilisede bıçaklı saldırının haber verilmesi üzerine gelen polis ekibi soruşturma başlatırken, saldırıyı gerçekleştirdiği öne sürülen Ramazan Bay kısa süre sonra kiliseye 200 metre uzaklıktaki Bayraklı Polis Karakolu yolunda elinde bıçakla yakalandı.

Gözaltına alınan Ramazan Bay ilk ifadesinde, son dönemlerde kiliselere ilgi duyduğunu ve internette araştırma yaptığını söyledi. İzmir'deki değişik kiliseleri aradığını ancak kendisine Bayraklı'daki Saint Antuan Kilisesi görevlilerinin yakınlık gösterdiğini söyleyen Ramazan Bay, bu sabah kiliseye gelerek Rahip Adriano Franchini ile 15 dakika görüştüğünü ve Hıristiyan olmak istediğini söylediğini anlattı.

'KURTLAR VADİSİ'NDEN ETKİLENDİM'

Gözaltına alınan 19 yaşındaki Ramazan Bay'ın polisteki ifadesinde, Kurtlar Vadisi Pusu dizisinin son bölümlerinde işlenen, hırıstiyanların misyonerlik faaliyetlerinde bulunması konusundan etkilendiğini, olayı da bu nedenle işlediğini söylediği öğrenildi.

BABACAN: ACİL ŞİFA DİLİYORUM

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, İtalyan rahip Adriano Francini'ye düzenlenen saldırıyı esefle karşıladığını söyledi.

Filistin Bağışçılar Konferansına katılmak üzere Fransa'nın başkenti Paris'e gelen Babacan, rahibe yönelik saldırıyla ilgili bir soruya şu yanıtı verdi:

“İtalyan rahip Adriano Francini'ye bir saldırıda bulunulduğu üzüntüyle öğrendim. Sebebi ne olursa olsun bu olayı esefle karşılıyorum. Ülkemizin bulunduğu coğrafyada çeşitli din, mezhep ve kültürler yüzyıllardır barış ve huzur içinde yaşamıştır. Adı geçenin durumunun hayati tehlike arz etmediğini öğrendim. Geçmiş olsun diliyor acil şifalar diliyorum”

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/7878112.asp?gid=180&sz=72492

HTML